Egyszer kell leszokni a dohányzásról - térítésmentes segítség a fehérvári tüdőgondozóban

 Nem nehéz leszokni a dohányzásról, nekem már nyolcszor sikerült… - nevetett rám ismerősöm. Azokat, akik egyszer, ám végleg le akarnak szokni, Fejér megye tüdőgondozóiban ingyenes program, orvos, szakápoló várja. Dr. Kató Ernő adjunktus  évekig dohányzott, most ő és munkatársai segítenek a leszokni vágyóknak. Türelemre és akaraterőre persze így is szükség lesz...
2006.01.17. 07:47 |

 Nem nehéz leszokni a dohányzásról, nekem már nyolcszor sikerült… - nevetett rám ismerősöm. Azokat, akik egyszer, ám végleg le akarnak szokni, Fejér megye tüdőgondozóiban ingyenes program, orvos, szakápoló várja. Dr. Kató Ernő adjunktus  évekig dohányzott, most ő és munkatársai segítenek a leszokni vágyóknak. Türelemre és akaraterőre persze így is szükség van.

 Mindenki tudja, közhelynek számít: a dohányzás tüdőrákot okoz, érbetegségeket, szívbetegségeket. A szakemberek újabban arra is felhívják a figyelmet: a legtöbbször a cigarettázás áll a hátterében a COPD-nek is, vagyis a krónikus obstruktív tüdőbetegségnek is, amely állandó köhögést, fulladást okozó kór. Jelenleg a lakosság 3,4 - 4 % százaléka, Székesfehérváron körülbelül 3500 - 4000 ember szenved ebben a betegségben, 95% dohányos. Ma már szakszerű segítséget kapnak, akik elhatározzák: szabadulni akarnak e szenvedélytől. Dr. Kató Ernő adjunktus, belgyógyász, tüdőgyógyász szakorvos irányítja a programot. 

 Dr. Kató Ernőnek egyébként az a határozott véleménye: nem úgy kell leszokni a dohányzásról, ahogy azt ő tette sok évvel ezelőtt.  Õ ugyanis - egyik napról a másikra - tette le a cigarettát, és rettenetes lelki, pszichikai nehézségekkel, vagyis a megvonási tünetekkel birkózott, mire elérte, hogy már egyáltalán nem hiányzik neki a füstölgés. Ma már másképp füstölög, szavakkal… Viszont szenvedélyesen. És persze számos szemponttal világítja meg, miért érdemes leszokni.

 Például azért, mert 12-16 ezer forint megtakarítást jelent havonta, ha elkerüljük a trafikokat. S mert bár sosem késő leszokni, de ha valaki hosszú évekig dohányzik, bizonyosan csökkenti, jelentősen, az esélyeit a hosszú, egészséges életre. S amikor már a testi panaszok is figyelmeztetik a beteget, akkor már meglehetősen késő. És dr. Kató Ernő szerint ma már könnyebb is leszokni. Például a gyógyszeres terápia is segít: vannak már nikotinpótló, az elvonási tüneteket mérséklő, illetve kivédő szerek.

 Nem kell azonban lelki fröccstől tartaniuk azoknak, akik a 22/314-566-os telefonszámon felhívják a székesfehérvári Tüdőgondozót. Megértő, szakszerű terápiában részesülnek, térítésmentesen. Csak annyit kell mondaniuk: le akarnak szokni a dohányzásról.

 S nemcsak mondaniuk kell. Mielőtt jelentkeznének, komoly döntést kell hozniuk. A többi már a szakorvosok, a szakasszisztensek, az ápolók dolga.