Egészséges életmódra nevelés: mindenki számára világos és érthető a cél - interjú Tóth Péter iskolaigazgatóval

 Szeptember elsején becsengettek a város általános iskoláiban. Az idei évben a Munkácsy Mihály Általános Iskolában tartották a városi tanévnyitót, az intézményben 451 tanuló kezdi el az új tanévet. Tóth Pétert, a Munkácsy Általános Iskola igazgatóját az intézmény specialitásairól, így a vizuális nevelésről, a környezeti nevelésről és az egészséges életmód program bevezetéséről is kérdezük.
2011.09.01. 09:44 |
Szeptember elsején becsengettek a város általános iskoláiban. Az idei évben a Munkácsy Mihály Általános Iskolában tartották a városi tanévnyitót, az intézményben 451 tanuló kezdi el az új tanévet. Tóth Pétert, a Munkácsy Általános Iskola igazgatóját az intézmény specialitásairól, így a vizuális nevelésről, a környezeti nevelésről és az egészséges életmód program bevezetéséről is kérdezük.
 
Az országos statisztikák szerint kevesebb diák jár majd iskolába szeptembertől, mint tavaly. Tapasztalnak-e hasonló jelenséget a Munkácsyban is?
 
Szerencsére ez ránk nem igaz, mert folyamatosan túljelentkezéssel kell megküzdenünk. Ez azért probléma, mert nem szertünk családokat visszautasítani. A maximális létszám, amit betölthetünk az 454 fő, jelenleg 451 tanulónk van. Fel tudtuk volna tölteni a diákok létszámát a maximálisra, de a testület úgy döntött, hogy pár helyet hagyjunk szabadon arra az estre, ha évközi körzetes belépőnk van, így a törvényi előírásoknak is eleget tudunk tenni.
Hogyan alakulnak idén az osztálylétszámok?
 
Alapvetően az átlag létszám 23 és 26 fő között ingadozik, de 31 és 29 fős osztályaink is vannak, illetve van egy évfolyamunk, ahol 15 fős osztályunk van. De itt is az egyik szemunk sír, a másik meg nevet, mert az alacsony létszám a hatosztályos gimnáziumok elszívó hatása miatt jelentkezik. Ez utóbbi létszám is amiatt jelentkezett, hogy ebben az osztályban olyan magas volt a kiváló tanulók száma, hogy amikor ők megindulnak hatosztályos gimnáziumba, a felvételi után már tudtuk, hogy felveszik őket és a létszámunk drasztikusan csökken.
 
Megérkeztek-e időben a tankönyvek?
 
A tankönyvrendelés zökkenőmentesen ment, olyannyira, hogy a szerződésben meghatározott napon érkeztek meg a tankönyvek és a szülők is fegyelmezetten és pontosan vették át a könyveket. Már csak olyan tankönyvcsomagok átvétele és elintézése maradt hátra, ami az átjelentkezésekből vagy a nyári szabadságokból származik.
 
Milyen állapotban van az iskola épülete? Volt-e illetve lesz-e felújítás az intézményben?
 
A tavalyi évben voltak jelentősebb munkálatok: elvégezték a tetőszigetelést és a csatornavíz elvezető rendszert is felújították. Az idei tanévben az önkormányzat a technikaterem korszerűsítését kezdte el, mindez bővítést is magában foglal, így nagyobb teremben dolgozhatnak majd a diákok.
 
Milyen nevelési programokat kínál a Munkácsy az iskola diákjainak?
 
Az iskola az emelt szintű vizuális nevelést kiemelten fontosnak tartja, de ezt követően az emelt szintű környezeti nevelési program is elindult. Elsők között lettünk például ÖKO-iskola. Emellett az elmúlt években a harmadik pillér az egészséges életmódra nevelés volt, ami összeköti az emeltszintű képzésbe járó osztályokat, a környezeti nevelési program szerint futó osztályokkal. Az egészséges életmódra nevelés egészen apró dolgokra kiterjed, például szülői értekezleteken megbeszéljük hogy a gyerekeknek milyen ételeket csomagoljanak lehetőség szerint, mi az amit hozzanak az iskolába és mi az amit ne fogyasszanak. Megpróbáljuk összehangolni az otthoni és az iskolai étkezést. Ez szorosan kapcsolódik a környezeti nevelési programhoz is. A sportolással kapcsolatos rendezvényeinket is ehhez kötjük, olyan bemutatókat tartunk a gyerekeknek, ahol a hétköznapitól eltérő, de helyes dolgokat tudunk bemutatni nekik. Olyan projektnapokat is szervezünk, ahol a gyerekek maguk készítenek ételeket, gyümölcstálakat. Elindult a Sodexo-val, az éltető egyensúly programon keresztül is egy reform. A saját elképzeléseinket is ismertettük a céggel, ami azt jelenti hogy a mi intézményünkben első körben változtattak a menüsoron. Apró részletekbe menőleg foglalkozunk ezekkel a dolgokkal.
 
Hogyan fogadták a szülők az egészséges táplálkozásra vonatkozó javaslatokat?
 
Sokszor a szülők sem ismertek bizonyos ételeket, alapanyagokat, a bizalmatlanság jellemző volt a programra. Ugyanakkor sokan rossz beidegződéssel olyan élelmiszereket fogyasztanak, aminek a korlátozását "a döntési joguk megkérdőjelezéseként" értelmeztek. Átlagban azonban 10-ből csak egy ilyen szülővel találkoztunk. Az iskolatej és a gyümölcs-program, az egészségre nevelési program olyan szinten egybevágott, hogy a szülők nagy része nagyon örült neki. Sok gyerek csak itt az iskolában jut hozzá bizonyos ételekhez, például gyümölcsökhöz és zöldségekhez. A bizalmatlanság rövid ideig tartott, mostanra azt tudom mondani, hogy számos fórum és tájékoztatás után a szülők abszolút mellettünk állnak és mindenki számára világos és érthető a cél.