Büszkén kell vállalni a történelmi főváros szerepét - beszélgetés a város polgármesterével

 Elérkezett az idő, hogy nem a múltról, hanem a jövőről szükséges -és meggyőződésem szerint kell is- konzultálni mindenkivel, aki otthonának tekinti Székesfehérvárt, véleménye van a városról és ezt szeretné is megosztani a városvezetéssel – mondta dr Cser-Palkovics András polgármester a „Program az Erős Székesfehérvárért” vitaindító lakossági kiadvány kapcsán. A város polgármesterével történelmi múlt ápolásáról, a gazdaság és az oktatás kapcsolatáról továbbá folyó fejlesztésekről is beszélgettünk.
2011.08.24. 00:09 |
 Elérkezett az idő, hogy nem a múltról, hanem a jövőről szükséges -és meggyőződésem szerint kell is- konzultálni mindenkivel, aki otthonának tekinti Székesfehérvárt, véleménye van a városról és ezt szeretné is megosztani a városvezetéssel – mondta dr Cser-Palkovics András polgármester a „Program az Erős Székesfehérvárért” vitaindító lakossági kiadvány kapcsán. A város polgármesterével történelmi múlt ápolásáról, a gazdaság és az oktatás kapcsolatáról továbbá folyó fejlesztésekről is beszélgettünk.
 
Miért látta szükségét a város egy ilyen kiadványnak illetve a mögötte álló programnak?
 
 Múltja és jövője is van az ilyen kezdeményezéseknek, hiszen joggal gondolják úgy a város polgárai, hogy nem csak négyévente, hanem cikluson belül is szeretnék látni, hogy mi történik a Városházán továbbá szeretnének beleszólni abba, hogy merre és milyen módon fejlődjön Székesfehérvár. Korábban nagyon pozitív tapasztalatai voltak a Nekem Fehérvár várospolitikai program megalkotásának, majd a választások után annak a tájékoztató kiadványnak is, mely a város pénzügyi, költségvetési helyzetét mutatta be a fehérváriaknak. Elérkezett az idő, hogy nem a múltról, hanem a jövőről szükséges -és meggyőződésem szerint kell is- konzultálni mindenkivel, aki otthonának tekinti Székesfehérvárt, véleménye van a városról és ezt szeretné is megosztani a városvezetéssel.
 Egy ekkora város irányítása soha nem lehet egyszemélyi feladat, de a felelősség persze az enyém. A csapatmunkában hiszek, ami igaz a tanácsadó testületemre és természetesen erre a konzultációra. A Program az erős Székesfehérvárért lakossági tájékoztató megjelenését követő napokban már érkeztek vélemények, észrevételek, melyeket reményeim szerint be tudunk építeni a testület elé kerülő anyagba. Olyan programot szeretnénk alkotni, mely hosszú távon is stratégiai alapprogramja lehet Székesfehérvárnak és nincs kitéve a napi politikai harcoknak.
 
Milyen főbb pontokat fogalmazott meg magának a város a programban?
 
 Egy alapvetése van a programnak, mely a város történelmi múltjára vonatkozik, ez azonban kötelez is bennünket: Szent István városának feladata, kötelessége a múltat ápolni. Bizonyos dolgokat helyettünk soha senki nem fog kimondani az országban. Székesfehérvárnak büszkén kell vállalnia a történelmi főváros szerepét. Sok száz éven keresztül szakrális és világi értelemben is központ volt Fehérvár. Ezt a múltat tiszteljük és jövőbe mutatóan ebből építkezni is szeretnénk.
 Egy másik alapvető terület a programban a gazdaság, hiszen tudjuk, hogy gazdaságilag erős város vagyunk, de vannak strukturális problémák. Véleményem szerint egy gondos város, mely figyeli a világgazdaság alakulását, megkezdi a felkészülést azokra a kiszámítható problémákra, mely több év múlva következhetnek be. Így is lesz számtalan olyan nem várt probléma, melyet nem látnak előre még a piaci szereplők sem. Tudjuk, hogy heterogén a város gazdaságának összetétele, tehát a mikro- és kisvállalkozások mellett a nagy multinacionális cégek is jelen van Székesfehérváron. Bízom benne, hogy mindenki otthonának is tekinti a várost, hiszen meg kell próbálnunk ezen vállalkozások véleményét is beépíteni a programba. Szeretnénk, hogy ennek folyományaként több munkahely jöjjön létre. Tisztában vagyunk persze azzal, hogy az országos átlag feletti a foglalkoztatottság Székesfehérváron, így magunkat is becsapnánk, ha ehhez mérten fogalmaznánk meg az elvárásokat magunkkal szemben. Van mit javítani, van még mit fejleszteni.
Persze számos más területről is szól az anyag, így a szociális területről, a civil szervezetek kiemelt szerepéről, sportról és kultúráról illetve nem utolsó sorban a szükséges fejlesztésekről, az egészségügy pedig kiemelt fontosságú helyet foglal el a tervezetben.
 
  A gazdasági program lakossági tájékoztatójának rögtön az első pontjában egy nagyon fontos problémára fókuszálnak: az oktatás és a munkaerőpiac kapcsolata mellett a fiatalok, fiatal családok problémáira koncentrálnak…
 
 A gazdaság és az oktatás egymástól elválaszthatatlan: való igaz, hogy van munkanélküliség a városban, mindeközben a munkáltatók jelentős része arról számol be, hogy lenne lehetősége új munkaerőt alkalmazni, de nem talál megfelelő szakmai képzettséggel rendelkező munkavállalókat. Ezt az ellentmondást mindenképpen fel kell oldani. Arra kell törekednünk, hogy olyan oktatás legyen a városban, ami képes kiszolgálni a helyi gazdaságot. Kiemelten fontosnak tartom ezen belül a műszaki területet: nagyon fontos lenne a mérnökképzés gyakorlati központjának megvalósítása és ugyanilyen fontos a jó szakképzés, melynek nagy múltja van Székesfehérváron. A rendszerváltoztatás után sajnos nem vettük komolyan, hogy jó szakmunkásra mindig szükség van. Azt gondolom, hogy a következő években a szakmunkás képzéssel foglalkozó intézményeinket erősíteni kell, mert ők képesek kiszolgálni a város gazdaságát. Ez pedig új fejlesztéseket és új munkahelyeket jelent majd Székesfehérvárnak.
 
Számos egyéb társprogram is segítheti ezt. Milyen megállapodásokat kötött ennek érdekében a város?
 
  A Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával kötöttünk korábban egy versenyképességi megállapodást, melynek jelenleg is zajlik a végrehajtása. Azt gondolom, hogy ennek a programnak a napi szinten is megjelennek a hatásai, hiszen a legutolsó Közgyűlésen is több olyan beszerzése történt, ahol komoly lehetőséget tudtunk adni fehérvári vállalkozásoknak.
 
 A kiadványt ha elolvassuk nagyon sokszor visszaköszön az ésszerűség és a felelősség fogalma, gondolom nem véletlenül…
 
 Minden fejlesztést csak úgy szabad megvalósítani, hogy az nem mehet az utókor kárára, vagyis a következő generáció lehetőségeit nem élhetjük fel előre. Székesfehérvár az országos nagyvárosi átlaghoz képest jó költségvetési helyzetben van 2011-ben, de minket nem az átlaghoz kell mérni, mert a lehetőségek ebben a városban soha nem voltak átlagosak, hanem átlagon felettiek. Ebből következik, hogy egy hatékony költséggazdálkodással, a város fejlesztéseit nem hitelből kell megoldani, hanem saját bevételekből, költségvetési forrásokból. Ha ezt képesek vagyunk megoldani, akkor középtávon már csökkenhet a város pénzügyi kiszolgáltatottsága. Ezzel párhuzamosan pedig megvalósulhatnak a fejlesztések is saját forrásból. Felmerülhet a kérdés, hogy a hiteleknek lehet-e szerepük. Természetesen egy gazdaságban előfordulhat, hogy egy város él a hitelfelvétel lehetőségével. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy hitelt csak úgy szabad felvenni, ha a bevételi oldalon biztosítva van ennek a fedezete.
 
Milyen nagyobb fejlesztések zajlanak jelenleg a városban?
 
 A fejlesztések mindig egy folyamat részei: ezekben a hetekben készül el teljesen a Hiemer-ház felújítása, de ezzel párhuzamosan már gondolkozunk más belvárosi műemlék épület hasznosításáról és felújítási lehetőségéről. A Fő utca felújítása végre elkezdődik a jövő év elején, és néhány hónap alatt be is kell fejeződnie. Folyamatosan zajlik a szennyvízcsatorna fejlesztés is, melyhez csatlakozik egy komoly útfejlesztési program is –gondolok itt a Saára Gyula Program keretében a Mártírok útjának a felújítására. Egyik fejlesztésből tehát egy folyamat részeként következik a másik. A tavalyinál több forrás jutott idén az intézményeinkre, de nagyon fontos dolognak tartom, hogy a város intézményi szektora komolyabb fejlesztési lehetőséget kell, hogy kapjon a jövőben.
 
 Több program keretében is észrevételeket várt korábban a fehérváriaktól, milyen tapasztalatai voltak a beérkezett véleményekről, hiszen a Nekem Fehérvár programban és egy tavaly ősszel megjelent Fehér Könyvben nagyon sokan elküldték ötleteiket véleményüket?
 
 A tavaly ősszel megjelentetett Fehér Könyvvel kapcsolatban már jóval több észrevétel érkezett, mint a korábbi várospolitikai programmal kapcsolatban. A választások előtt sokan azt gondolták szerintem, hogy a kampányban mindig mindenki megkérdezi a választók véleményét. Remélem azonban, hogy folytatódik az a tendencia, hogy egyre többen elküldik észrevételeiket, véleményüket, javaslataikat. Ezen interjú keretében is szeretném felhívni mindenkinek a figyelmét arra, hogy érdemes elmondani az álláspontját a kiadvány tartalmával kapcsolatban, mely kimondottan egyfajta vitaindító kiadványnak tekinthető. A másik dolog, amiben reménykedem az-az, hogy mindenki láthatja, hogy vissza is köszönnek a beérkezett vélemények a programjainkban. Ilyen például az előbb említett felelősség és ésszerűség kérdése, ugyanis nagyon sokan megfogalmazták, hogy a városnak nem hitelből kell fejlődnie, hanem saját erejénél fogva. Bízom benne, hogy ha a beérkezett vélemények nyomán a végleges stratégia elkészül, akkor visszaköszönnek azok a gondolatok és javaslatok, amiket a következő hetekben, szeptember 30-ig a fehérváriak megfogalmaznak számunkra. Az első vélemények már megérkeztek és remélem nagyon sokan küldik még el észrevételeiket.
 
Mikor kerülhet a Közgyűlés elé a végleges gazdasági stratégiai program?
 
 Úgy gondolom, hogy még idén a testület elé kerül az anyag, valószínűleg decemberben, amikor ez alapján már benyújtásra kerül a jövő évi költségvetési koncepciója is a városnak. Októberben értékeljük majd a beérkezett javaslatokat –remélem sok dolgunk lesz vele- ezzel párhuzamosan pedig az új önkormányzati törvény is a Parlament elé kerül. Ez nagyban meghatározza majd a város működésének kereteit, melynek tudatában véglegesíthetjük a programot.
 
A vélemények beküldése postai úton vagy személyesen írásban:
dr. Cser-Palkovics András polgármester,
8000 Székesfehérvár
Városház tér 1.
 
Elektronikusan: