Bor Józsefné vehette át idén a Tóth György emlékérmet

A Tóth György Emlékérem átadásával kezdődött a Vörösmarty Mihály Könyvtár és a Magyar Könyvtárosok Egyesületének továbbképzése. Az idei évben a szakmai elismerést Bor Józsefné, született Vasi Jolán vehette át, aki 22 éven át volt Aba település könyvtárosa és olyan közösségi térré varázsolta a könyvtárat, ahová jó bemenni. A délutáni program a Magyar Könyvtárosok Emlékülésével folytatódott, amelyen köszöntőt mondott Dienesné Fluck Györgyi tanácsnok.
2015.12.07. 13:18 |
A Tóth György Emlékérem átadásával kezdődött a Vörösmarty Mihály Könyvtár és a Magyar Könyvtárosok Egyesületének továbbképzése. Az idei évben a szakmai elismerést Bor Józsefné, született Vasi Jolán vehette át, aki 22 éven át volt Aba település könyvtárosa és olyan közösségi térré varázsolta a könyvtárat, ahová jó bemenni.
 A rendezvény nyitányaként a Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója, Vasné Borsos Beáta Bíborka elmondta, hogy az idei évben Bor Józsefnének ítélte a kuratórium a Tóth György Emlékérmet. Ezt a díjat a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár alapította 2002-ben, fennállásának 50. évfordulója alkalmából, s a könyvtár egykori, legendás igazgatóhelyetteséről nevezték el. A díjat olyan szakember kaphatja meg, aki munkájával sokat tett az olvasók magas színvonalú kiszolgálásáért. A Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója méltatásában kiemelte, hogy Bor Józsefné, született Vasi Jolán nyugdíjasként vette át a stafétát egykori tanárától, majd kollégájától, Tanka János tanár-költőtől és olyan hagyományokat teremtett, amelyek révén a helyi lakosok nem csak úgy gondolnak a könyvtárra, mint a könyvek tárházára, hanem egy közösségi térre is, ahova jó bemenni, és ahol tartalmas programokat kínálnak korosztálytól függetlenül. A díjazottat Tanka János idézettel köszöntötték: „Mit kiszabva le kell futni és csak az tud jelet hagyni itt a porban és a mában,aki hős az akarásban.”
 Bor Józsefné, Joli néni 1931-en született Sárkeresztúron, 1947-ben iratkozott be a Tanítóképzőbe, ahol 1952-ben szerzett oklevelet. 1986-ban ment nyugdíjba a helyi általános iskolából és ekkor pályázta meg a település könyvtári állását.  A díjazott elmondta, hogy könyvtárállományukban tízezer könyv szerepel sok értékes egyedi példánnyal. Az Aba Napok alkalmával Dul Antal, Árvai Katalin és Marék Veronika is megfordult a Tanka János nevét viselő könyvtárban. A névadó születésének századik évfordulójára „100 év 100 vers” címmel egy hetes programsorozatot is szerveztek.
A délutáni program a Magyar Könyvtárosok Emlékülésével folytatódott, amelyen köszöntőt mondott Dienesné Fluck Györgyi tanácsnok. „Nagy megtiszteltetést jelent számunkra, hogy Székesfehérváron adhatunk otthont a Vörösmarty Mihály Könyvtár és a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Fejér Megyei Szervezetének továbbképzésének!” – kezdte beszédét Dr. Dienesné Fluck Györgyi, aki kiemelte: nagyon fontos, hogy a szakemberek számára minél több hasonló fórumot biztosítsanak annak érdekében, hogy még többet tehessenek az olvasókért.
„Az értékállósság legjobb fokmérője az idő. Éppen ezért nagyon lényeges, hogy korunk rohanó világában legyen számunkra egy olyan intézmény, amely pontosan ezt az értékállóságot képviseli. A könyvtárak a legnehezebb időket is túlélték az ókor óta, továbbörökítve ezáltal a generációk számára a tudást és a kultúrát. John Lubbock szerint „A könyvtárunkban ülve akár a világ összes sarkába eljuthatunk.” Ez a kalandokkal teli út azonban elképzelhetetlen lenne a könyvtárosok nélkül, akik széleskörű szakértelmüknek köszönhetően a tárolt információhordozókat rendszer szerint tagolják, archiválják és az olvasók számára hozzáférhetővé teszik, a legújabb kor igényeinek megfelelően akár az elektronikus könyvtárakban is. Nagy öröm, hogy a szervezeti átalakítást követően városunkban Vörösmarty Mihály Könyvtár néven szolgálhatjuk a kultúrát kedvelők széles rétegét. Végül szeretnék szívből gratulálni a Magyar Könyvtárosok Egyesülete 80., a Fejér Megyei Szervezet megalakulásának 45. évfordulójához! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak!” – zárta ünnepi gondolatait Dr. Dienesné Fluck Györgyi.