Bolygót neveztek el Székesfehérvárról - 450 millió km-re is van egy Alba Regia

50 éve kezdődött Székesfehérváron az a csillagászati mozgalom, melynek révén a város a hazai csillagászati ismeretterjesztés fellegvára lett. A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló (TELAPO) szakkörösei sok szép sikert értek el különböző versenyeken, pályázatokon. A TELAPO kezdeményezésére nemrégiben Székesfehérvár felkerült az égboltra is. 2001. december 23-án Sárneczky Krisztián és Fűrész Gábor Piszkéstetőről felfedezett 2001 YD5 jelű, 111468-es sorszámú kisbolygó a fehérvári csillagászok javaslatára az Alba Regia nevet kapta. A Nemzetközi Csillagászati Unió nemrégiben jegyezte be ezen a néven a Földtől több mint 450 millió km-re keringő égitestet.
2007.04.11. 08:16 |
 50 éve kezdődött Székesfehérváron az a csillagászati mozgalom, melynek révén a város a hazai csillagászati ismeretterjesztés fellegvára lett. A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló (TELAPO) szakkörösei sok szép sikert értek el különböző versenyeken, pályázatokon. A TELAPO kezdeményezésére nemrégiben Székesfehérvár felkerült az égboltra is.



2001. december 23-án Sárneczky Krisztián és Fűrész Gábor Piszkéstetőről felfedezett 2001 YD5 jelű, 111468-es sorszámú kisbolygó a fehérvári csillagászok javaslatára az Alba Regia nevet kapta. A Nemzetközi Csillagászati Unió nemrégiben jegyezte be ezen a néven a Földtől több mint 450 millió km-re keringő égitestet. 

Az aszteroida további fehérvári vonatkozása az, hogy Fűrész Gábor, az egyik felfedező városunk szülötte, az itteni csillagdában kezdte „égi” tanulmányait, mára hazánk egyik legjobb asztrofotósa lett és jelenleg Bostonban dolgozik.

A magyar származású kisbolygókról és az aszteroidák kutatásáról a közeljövőben tudományos konferenciát rendeznek a Szabadművelődés Házában.