"Az egyszerűség valamennyi formáját gyűlölöm..." - Salvador Dalí grafikáiból nyílt kiállítás a Deák Gyűjteményben

 Az Aranykor címmel nyílt Salvador Dalí életét felölelő kiállítás a Városi Képtár Deák Gyűjteményben, a kiállítás a művész grafikai munkáit és illusztrációit mutatja be időrendben. A tárlatot Warvasovszky Tihamér polgármester nyitotta meg, aki elmondta, hogy a kulturális élet szempontjából a 2007-es év nagyon jól indul Székesfehérváron, köszönhetően a Salvador Dali kiállításnak. Dali műveit a nagyközönség január 26-tól tekintheti meg, de az elkövetkezendő egy hónapban számos kísérő rendezvény is lesz.
2007.01.26. 01:48 |

 Az Aranykor címmel nyílt Salvador Dalí életét felölelő kiállítás a Városi Képtár Deák Gyűjteményben, a kiállítás a művész grafikai munkáit és illusztrációit mutatja be időrendben. A tárlatot Warvasovszky Tihamér polgármester nyitotta meg, aki elmondta, hogy 2007 kulturális élete nagyon jól indul a városban ezzel a kiállítással. Dali műveit a nagyközönség január 26-tól tekintheti meg, de az elkövetkezendő egy hónapban számos kísérő rendezvény is lesz.

 Salvador Dalí 1904 –ben született és már 5 éves korában elvesztette „kora” gyerekkorának ambícióit, hogy tűzoltó lesz. A kis Salvador már ekkor felismerte ugyanis, hogy ő Salvador Dalí akar lenni, mert annál nincsen jobb. A festőre később se volt jellemző a szerénység és a gátlásosság, világéletében úgy gondolta, hogy ő a világ legnagyobb embere. Munkáiban is megmutatkozik, hogy ecsetvonásai egytől egyig határozottak és a festmények témájában gátlástalan és szemérmetlen, így nem esett nehezére illusztrálni Boccaccio – Decameron könyvét, amiben maximálisan kiélte erotikus, perverz hajlamait. A személye és a képei a mai korban is kétféle képen hathatnak a szemlélőre, vagy elbűvöli, és magával ragadja a szürrealizmus és Freudizmus Dalí által képviselt fúziója, vagy pedig az első képet megtekintve elborzad és elutasítja ezt a fajta világszemléletet.

 A művész óriási önbizalma igazolhatja azt is, hogy a képeken a festő minden formát, minden élőlényt és stílust a saját képére formált, így lehet az, hogy a görög szobrokat díszítő domborművekre ő absztrakt táncoló embereket festett. A fejében élő álmok és asszociációk sokszor érdekes ellentéteket szültek – például egy születésnapi tortának a dobozára festett kínhalál -, amit igazolhat a metafizikához való vonzalma is.  

 A képeinek sikere ugyanakkor két okkal is magyarázható. Az egyik a stílus, világszemlélet, szabadosság illetve az eredetiség, és az hogy nem csak festő, hanem filozófus és író is volt, így képein nem csak formákat és színeket ábrázolt, hanem gondolatokat, pszichológia eszmefuttatásokat. Tudatosan festette karaktereit, hogy az hatással legyen a szemlélőre és átélje azt az érzést, amit Dalí gondolt. A sikerének a másik oka a marketing volt, ahogy ma neveznénk. Dalí felismerte, hogy egy festőnek nem csak a műteremben kell aktívnak lennie, hanem feltűnést kell keltenie és eladni önmagát. Így mikor Amerikában először járt, akkor egy harangot rázott az utcán, hogy itt a nagy Dalí. A marketing része volt az életében végig jelen levő botrányok és a kijelentései, miszerint ő a világ legjobb festője. Ismertségét növelte az is, hogy több könyvet is írt olvasmányos stílusban, ami nem másról szólt mint Salvador Dalí –ról és életéről.

 A Deák Gyűjteményben megtekinthető tárlaton a mester grafikáiból válogattak tematikusan. A falakon a képek a festő munkái évtizedek alapján vannak felosztva, így jól végigkövethető azok a korszakok, amik művészetének irányítói voltak. A kiállítás képei jól tükrözik Dalí személyiségének kettősségét, aki egyszerre volt zseni és örült gátlástalan botrányhős, de talán van erre egy a minőséget és eredetiséget megtestesítő gyűjtőfogalom: Salvador Dalí…