Átadták a Fejér Megyei Levéltár Szent István téri épületét

 Pénteken délben tartották a Fejér Megyei Levéltár Szent István téri épületének teljes rekonstrukciójának átadó ünnepségét. Az ünnepségen az egykori préposti ház, majd rendház műemlékbútorainak és ólombetétes díszablakainak átadására került sor, valamint a volt Ferenc József Nőnevelő Intézet alapító emléktáblájának visszahelyezésére. Az alapfeladatok ellátásán túl az épület arra is alkalmas, hogy a városi és megyei kulturális közélet fontos helyszínévé váljon.
2014.11.14. 15:09 |
Pénteken délben tartották a Fejér Megyei Levéltár Szent István téri épületének teljes rekonstrukciójának átadó ünnepségét. Az ünnepségen az egykori préposti ház, majd rendház műemlékbútorainak és ólombetétes díszablakainak átadására került sor, valamint a volt Ferenc József Nőnevelő Intézet alapító emléktáblájának visszahelyezésére. Az alapfeladatok ellátásán túl az épület arra is alkalmas, hogy a városi és megyei kulturális közélet fontos helyszínévé váljon.
KÉPGALÉRIA az átadóünnepségről
 A Fejér Megyei Levéltár rekonstrukciója a Magyar Nemzeti Levéltár létrejöttével és kormányzati támogatással kapott újabb lendületet 2013-ban. A felújítás 2013 júliusában kezdődött meg és az év végére befejeződött a raktárak, kutató és feldolgozóhelységek végleges kialakítása. Az intézmény birtokba vételét, a 11 kilométernyi iratanyag költöztetését és a raktári rend kialakítása után a levéltár immár a megújult épületben fogadhatja az ügyfeleket és a kutatókat. A Fejér Megyei Levéltár Szent István téri épületeinek felújítása miatt az intézmény 2006-tól 2014 tavaszáig ideiglenes épületekben működött. 2014. január 28-án került sor a korszerűen felújított Szent István téri műemléképületek és a modern kor igényeit kielégítő raktárszárnyak ünnepélyes átadására. A költözési munkálatokat követően, 2014 májusától újra a Szent István téri épületben működik a kutató- és ügyfélszolgálat. Pénteken délben az egykori préposti ház, majd rendház műemlékbútorainak és ólombetétes díszablakainak átadását, valamint a volt Ferenc József Nőnevelő Intézet alapító emléktáblájának visszahelyezését ünnepelték.
 Az eseményen elsőként L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára köszöntötte a megjelenteket. „Nagyon büszke vagyok arra, hogy a Magyar Nemzeti Levéltárnak köszönhetően elkészült ez a sikeres pályázat. Három és félmillió forintból sikerült a bútorokat restaurálni, a szakemberek pedig fantasztikus munkát végeztek. Ennek következtében ez az épület végre régi pompájában állhat. Ahol lehetőségünk van rá, és megvan hozzá a tudásunk, valamint a szakmai háttéranyagunk, ott helyre kell billenteni a világ rendjét, úgy, hogy ezek a tárgyak régi fényükben szolgálhassák a közösséget, az itt dolgozókat, továbbá az idelátogatókat. Ezeknek a bútoroknak a nagy része a 19. század elején készült el, és egy ideig a szemben lévő Vármegyeház épületben használták őket. Magyarországnak volt egy szerves fejlődése, amely majdnem ezer éven keresztül tartott. Ez az ezer év nagy jelentőséggel bír történelmükben, nem véletlen, hogy ez az épület is ezt példázza” – mondta L. Simon László, aki köszönetét fejezte ki Erdős Ferencnek, a Fejér Megyei Levéltár egykori igazgatójának, valamint Mikó Zsuzsannának, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatójának.
 Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója szerint a Magyar Nemzeti Levéltár egyik legmodernebb levéltárépülete található Székesfehérváron. „Tíz hónappal a gyönyörűen felújított 19. századi épületegyüttes hivatalos átadását követően ismét ünnepelni gyűltünk ma össze. Mai ünnepségünk a múlt és a jelen nagyszerű találkozásáról, közös értékeink megőrzéséről, a levéltárak helyi kapcsolatrendszerének ápolásáról, és a különböző fenntartású közgyűjtemények aktív együttműködéséről szól. Ünneplésre az ebben az épületben működött Ferenc József Nőnevelő Intézet csodálatos módon előkerült, több mint másfél évszázaddal ezelőtti alapító emléktáblájának újraavatása, valamint levéltár restaurált műemlékbútorainak és ólombetétes díszablakainak együttes átadása szolgáltatta az okot” – közölte Mikó Zsuzsanna, aki L. Simon Lászlóval közösen leplezte le az alapító emléktáblát. Az emeleten az érdeklődők megtekinthették a felújított bútorokat, illetve a díszablakokat is.
 Az épület, s benne az Isten Háza az alapító Királyhegyi Farkas Ferenc székesfehérvári nagyprépost nevéhez fűződik. Magánvagyonából építette a 19. század második negyedében az épület első részét, majd 1857-ben folytatta a bővítést. I. Ferenc József császár első székesfehérvári látogatását azzal tette emlékezetessé, hogy az alapkőletétel idejének napján, 1857. augusztus 14-én érkezett a megyeszékhelyre. Az ünnepélyes eseményen Ferenc József kezében az ezüstből készült kőműves serpenyővel és kanállal helyezte el az alapkövet. Az alapító, Farkas Ferenc nagyprépost akaratából pedig Ferenc József Nőnevelő Intézetnek nevezték el a nevelő, oktató intézményt. Az uralkodó iránti tiszteletet jól mutatta, hogy a kápolnában emléktáblát is elhelyeztek.
 Ezt követően a levéltár által felújítatott Prohászka Ottokár püspök címerét ábrázoló ólombetétes üveg ünnepélyes átadására került sor. „A történelem tele van csodákkal, a világ eseményei gazdagságban. Ha az ember értő szemmel és szívvel, valamint tanulékony akarattal szemléli ezeket, akkor képes jobbá tenni a világot. Ha elfordul a valóságtól, és önmagába zárkózik, akkor nem képes építeni. Mindig meghatott az ember, amikor annyi év után ismét ebben a kápolnában állhat meg, és gondolhat a régi emberekre, akik már nincsenek közöttünk, az ő nagylelkűségükre, arra, amit hitükből és emberi tartásukból létre tudtak hozni. Nagyprépost Úr példája azoknak a példája, akik nem birtokolni akartak, hanem adni, amit csak lehet. Csodálatos, hogy ma Prohászka címere előtt állhatunk ebben a kápolnában” – mondta el köszöntőjében Spányi Antal megyés püspök, aki kiemelte: az 1943-ban készült ólombetétes díszüveg a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban található Prohászka Kiállítás legféltettebb darabja lesz.