A Zene Világnapját ünnepelték - Bódi Árpádé az idei Fricsay díj

Idén is több száz fellépővel ünnepelte a Zene Világnapját Fehérvár, a hagyományos hangversenyt a Vodafone Sportcentrumban rendezték meg. A rendezvényen a város gyermek, ifjúsági és felnőtt kórusai léptek fel és átadták a Fricsay Richárd díjat is Bódi Árpád zenepedagógusnak, a Hermann László Zeneiskola nyugalmazott igazgatóhelyettesének, aki maradandót alkotott a város zenei életében.
2015.10.01. 21:54 |
Idén is több száz fellépővel ünnepelte a Zene Világnapját Fehérvár, a hagyományos hangversenyt a Vodafone Sportcentrumban rendezték meg. A rendezvényen a város gyermek, ifjúsági és felnőtt kórusai léptek fel és átadták a Fricsay Richárd díjat is Bódi Árpád zenepedagógusnak, a Hermann László Zeneiskola nyugalmazott igazgatóhelyettesének, aki maradandót alkotott a város zenei életében.
KÉPGALÉRIA a zenei világnapról
Székesfehérváron évtizedes hagyomány, hogy a Zene Világnapján a város zenei életének legkiválóbb képviselői, kórusok, zenekarok, hangszeres művészek, népzenészek együtt énekelnek, muzsikálnak a közönséggel közösen. Így volt ez idén is a Vodafone Sportcentrumban, ahol tizenegyedik alkalommal gyűltek össze a Zene Világnapján. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar fúvós együttese a műsor nyitányaként felcsendülő fanfárral köszöntötte a közönséget, majd Liszt Ferenc Les Preludes Előjátékok című méltán népszerű szimfonikus költeményét hallhatták a zenebarátok az Alba Regia Szimfonikus Zenekar tolmácsolásában, Drahos Béla Liszt-díjas fuvolaművész, karmester vezényletével..
A Zene Világnapja alkalmából mondott köszöntőjében Brájer Éva alpolgármester megemlékezett a zenei díj névadójáról, Fricsay Richárdról is, aki Székesfehérváron megszervezte a filharmóniát, és 1913-ban megalapította a zeneiskolát. "A morvaországi születésű zenetanár pedagógusi munkáját 1896-ban cserélte fel a katona-karmesteri hivatásra. Számos helyőrségben szolgált, az első világháborút követően ő szervezte újjá a magyar katonazenét. Országszerte népszerű és ismert emberré vált, aki morva származása ellenére ízig-vérig magyarként élt, és minden tehetségével a magyar katonazene felvirágoztatásán dolgozott.” – hangsúlyozta Székesfehérvár alpolgármestere, aki egy másik, szívében magyarrá lett zenészről is megemlékezett. "A Zenei Világnapot éppen ma 40 éve kezdeményező Yehudi Menuhin Bartók Bélával kötött barátságának köszönhetően fedezte fel a valóságos Magyarországot." - emelte ki Brájer Éva alpolgármester, aki Breuer Jánost idézte: „Menuhin Magyarországa a tengeren túl Bartók Béla volt, földrajzilag Kodály Zoltán - de mi tíz millióan is.. Előfutára worldmusicnak, etnónak, ki Bartókban fedezte fel önmaga számára a Kelet zenekultúráit, a népek saját kultúráját egyáltalán.”
A hagyományoknak megfelelően az est folyamán átadták a Fricsay díjat is, amelyet idén Bódi Árpád zenepedagógus, a Hermann László Zeneiskola nyugalmazott igazgatóhelyettese vehetett át. Bódi Árpád 1981-től volt a Székesfehérvári Hermann László Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola hegedűtanára, majd 1983-tól igazgató-helyettese 2008-as nyugdíjba vonulásáig. Ezen időszak alatt végig odaadóan nagy lelkesedéssel, alázatos elhívottsággal végezte munkáját. Kezdeményezésére indult a népzene – népi hangszerek, népi ének – oktatása az intézményben. Az első tanárok a Székesfehérváron működő Tilinkó zenekar tagjaiból kerültek ki, a tanszak vezetője Bódi Árpád pedig a népi vonós hangszereket tanította. A népzene és a hegedűtanítás mellett jelentős szerepe volt az Alba Regia Szimfonikus Zenekar életében is. 1981-től tagja, 1989-től 2004-ig koncertmestere volt a Zenekarnak, feladatát példás művészi igényességgel látta el.
Bódi Árpád 1982-ben megalapította a Bakony Népzenei Együttest, mellyel a hazai sikereken túl több alkalommal külföldre is eljutott. A zenekar számos nemzetközi fesztiválról, mint például a belgiumi Neerpeltben évente megrendezésre kerülő Európai Ifjúsági Zenei Fesztiválról SUMMA CUM LAUDE” minősítéssel tért haza, mellyel bizonyította, hogy nemzetközi mércével mérve is méltón képviseli Székesfehérvár és Magyarország zenekultúráját és oktatását. Tanítványai közül sokan választották élethivatásnak a zene tanítását és művelését. Az Országos Alba Regia Kamarazenei Találkozók szervezésében, lebonyolításában még nyugdíjasként is fáradhatatlan munkájával vett részt. A Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és Zeneiskola életét odaadóan dokumentálta. Ebből az anyagból az Iskola fennállásának 100 éves ünnepére egy nagyon komoly kiállítást alkotott meg, melyből egyértelműen kitűnt, hogy mekkora lelkesedéssel és szeretettel élt és dolgozott Székesfehérvár zenei életéért zenei életének központjában. 1997-ben pedagógiai tevékenysége elismeréséért Arany Katedra Díjat kapott, 2003-ban főtanácsosi címmel gazdagodott. Kiváló zongoratanár feleségével, Ági nénivel és két felnőtt - szintén zenész gyermekével és azok családjaival példamutató és emblematikus alakjai Székesfehérvár és az egész megye kulturális életének.
Az Éneklő Ifjúság hangversenyein arany érmet érdemlő kórusok közül a szakmai zsűri több együttest kiemelt országos minősítésre javasolt. Ennek eredményét is a zene ünnepén hirdették ki. A Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége Országos Dicsérő Oklevéllel tüntette ki a Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola Vegyeskarát Mihály György vezetésével, az Év Kórusa kitüntetést pedig a Teleki Blanka Gimnázium Fiúkórusa érdemelte ki Auth Ágnes vezetésével.