A Szent Jobb Székesfehérváron - több ezren tisztelegtek a Bazilikában az ereklye előtt

 Nem sokkal fél tíz után egy különleges autóval, a Nemzeti Bank páncélozott járművével, különleges biztonsági körülmények között érkezett meg a Szent Jobb, Szent István városába, melyet Snell György kanonok, a budapesti Szent István Bazilika plébánosa, a Szent Jobb őre is elkísért Székesfehérvárra.  Az ereklyét körmenet viszi 9.50-kor a Székesegyházba a Püspöki Palotából. A Bazilikában egész nap bárki tiszteletét teheti az ereklye előtt egészen.
2013.08.14. 09:35 |
 Nem sokkal fél tíz után egy különleges autóval, a Nemzeti Bank páncélozott járművével, különleges biztonsági körülmények között érkezett meg a Szent Jobb, Szent István városába, melyet Snell György kanonok, a budapesti Szent István Bazilika plébánosa, a Szent Jobb őre is elkísért Székesfehérvárra.  Az ereklyét körmenet viszi 9.50-kor a Székesegyházba a Püspöki Palotából.
KÉPGALÉRIA

A Főtéren sokan várták az egyik legszentebb magyar ereklyét.
 A Bazilikában egész nap bárki tiszteletét teheti az ereklye előtt egészen. Az ünnepi liturgia 17.00 órakor körmenettel kezdődik a Székesegyháztól a Nemzeti Emlékhelyig a Szent Jobb és Szent István fejereklyéjével.
 A köszöntőt követően Spányi Antal szentmisét celebrált a Nagyboldogasszony székesegyházban, amelyen a Szent Jobb mellett Szent István fejereklyéje is látható volt. A bazilikában bárki tiszteletét teheti az ereklye előtt egészen 17 óráig. Ekkor a Szent Jobbot körmenet keretében a székesegyháztól a Nemzeti Emlékhelyig (Romkert) viszik.
 
 Fél hatkor a középkori Magyarország szakrális központjában, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrző nemzeti emlékhelyen Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke koncelebrál ünnepi szentmisét Alberto Bottari de Castello apostoli nunciussal és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjaival.
 
Program:
9.50 – Körmenet a Szent Jobbal a Székesegyházba
10.00 -15.30 - Nyilvános tiszteletadás a Szent Jobb előtt
15.30 - énekes, zenés áhítat a város egyházi és világi kórusai közreműködésével
17.00 – Körmenet a Székesegyháztól a Nemzeti Emlékhelyig (Romkert) a Szent Jobb és Szent István fejereklyéjével.
17.30 - Szentmise a Nemzeti Emlékhelyen
További részleteket a Székesfehérvári Egyházmegye oldalán talál!

 "Szent Istvánhoz köthető ereklyéink mindig nagy érdeklődésre tartottak számot; érthetően, hiszen nemcsak vallási, hanem nemzeti tartalom is kapcsolódik hozzájuk. A Szent István-ereklyékkel kapcsolatban azonban mind a mai napig sok a rejtély, noha több tudományterület számos kutatója keresi a választ a nyitott kérdésekre. Első királyunk ereklyéi közüla Szent Jobb a legismertebb, ám ezen kívül is számos Szent Istvánnak tulajdonított ereklyét őriznek magyarországi és európai templomokban. Közülük sok már csak egészen apró csontdarab, ami az ereklyék feldarabolásának és adományozásának következménye." - írja Rácz Piroska a Rubicon júniusban megjelent Fehérvárról szóló kiadásában. A minden fehérvári postaládába bedobott magazinban a Szent István ereklyéiről szóló cikk a 21. oldalon olvasható.
  A legenda szerint István király szentté avatása alkalmából 1083-ban I. Szent László király emeltette ki az államalapító uralkodó holttestét a székesfehérvári sírból, ahol a király jobb kezét épen találták, s ezért azt ereklyeként megőrizték. A török hódoltság idején az ereklye Dalmáciába került, sokáig a raguzai (ma: Dubrovnik) domonkosok őrizték, majd Mária Terézia kérésére visszakerült Budára, s 1771. június 21-én ünnepélyesen átadták az angolkisasszonyok szerzetének megőrzésre.
1771-től az ereklyét a budai várban, a Zsigmond-kápolnában őrizték egészen 1944-ig, amikor is a nyilasok a szent koronával együtt nyugatra hurcolták. 1945 elején találták meg az ereklyét Salzburg közelében, s XII. Pius pápa közbenjárásának köszönhetően az amerikai hadsereg visszaadta a magyar katolikus egyháznak. 1945. augusztus 18-án Budapestre érkezett.
 
A Szent Jobb-körmenetek 1947-es betiltása után a Bazilika prépost plébánosa lakásán őrizte. 1971-ben, hazahozatalának 200. évfordulójára készült a bazilika Szent Jobb-kápolnája, kulccsal zárható, a nyilvánosság előtt láthatatlan zárt tabernákulum, s ebben az ereklyetartóban őrizték. 1983-ban lebontották a zárt tartót és golyóálló üvegvitrint készítettek, amelyben már mindenki láthatta. A Szent Jobbot 1985-ben hozták ki először és tették közszemlére, majd 1988-ban, Szent István halálának 950. évfordulóján az ereklye újra országos körútra indulhatott.
1988. augusztus 13-án érkezett a Szent Jobb Székesfehérvárra, ahol nagyszabású egyházi ünnepség keretében fogadták. A Nagyboldogasszonyról elnevezett székesegyházban Szakos Gyula megyéspüspök köszöntötte a szent ereklyét, valamint az ez alkalomból ugyancsak bemutatott királyi fejereklyét. Másnap ünnepi szentmisét tartott Paskai László bíboros, prímás, esztergomi érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnöke, majd az István király által alapított bazilika maradványait őrző romkertben ünnepi szertartás keretében vett búcsút Székesfehérvár lakossága a Szent Jobbtól.