-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
A Szent Jobb Székesfehérváron - több ezren tisztelegtek a Bazilikában az ereklye előtt
Nem sokkal fél tíz után egy különleges autóval, a Nemzeti Bank páncélozott járművével, különleges biztonsági körülmények között érkezett meg a Szent Jobb, Szent István városába, melyet Snell György kanonok, a budapesti Szent István Bazilika plébánosa, a Szent Jobb őre is elkísért Székesfehérvárra. Az ereklyét körmenet viszi 9.50-kor a Székesegyházba a Püspöki Palotából. A Bazilikában egész nap bárki tiszteletét teheti az ereklye előtt egészen.
2013.08.14. 09:35 |
Nem sokkal fél tíz után egy különleges autóval, a Nemzeti Bank páncélozott járművével, különleges biztonsági körülmények között érkezett meg a Szent Jobb, Szent István városába, melyet Snell György kanonok, a budapesti Szent István Bazilika plébánosa, a Szent Jobb őre is elkísért Székesfehérvárra. Az ereklyét körmenet viszi 9.50-kor a Székesegyházba a Püspöki Palotából.
KÉPGALÉRIA
KÉPGALÉRIA
A Bazilikában egész nap bárki tiszteletét teheti az ereklye előtt egészen. Az ünnepi liturgia 17.00 órakor körmenettel kezdődik a Székesegyháztól a Nemzeti Emlékhelyig a Szent Jobb és Szent István fejereklyéjével.
A köszöntőt követően Spányi Antal szentmisét celebrált a Nagyboldogasszony székesegyházban, amelyen a Szent Jobb mellett Szent István fejereklyéje is látható volt. A bazilikában bárki tiszteletét teheti az ereklye előtt egészen 17 óráig. Ekkor a Szent Jobbot körmenet keretében a székesegyháztól a Nemzeti Emlékhelyig (Romkert) viszik.
Fél hatkor a középkori Magyarország szakrális központjában, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrző nemzeti emlékhelyen Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke koncelebrál ünnepi szentmisét Alberto Bottari de Castello apostoli nunciussal és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjaival.
Program:
9.50 – Körmenet a Szent Jobbal a Székesegyházba
10.00 -15.30 - Nyilvános tiszteletadás a Szent Jobb előtt
15.30 - énekes, zenés áhítat a város egyházi és világi kórusai közreműködésével
17.00 – Körmenet a Székesegyháztól a Nemzeti Emlékhelyig (Romkert) a Szent Jobb és Szent István fejereklyéjével.
17.30 - Szentmise a Nemzeti Emlékhelyen

"Szent Istvánhoz köthető ereklyéink mindig nagy érdeklődésre tartottak számot; érthetően, hiszen nemcsak vallási, hanem nemzeti tartalom is kapcsolódik hozzájuk. A Szent István-ereklyékkel kapcsolatban azonban mind a mai napig sok a rejtély, noha több tudományterület számos kutatója keresi a választ a nyitott kérdésekre. Első királyunk ereklyéi közüla Szent Jobb a legismertebb, ám ezen kívül is számos Szent Istvánnak tulajdonított ereklyét őriznek magyarországi és európai templomokban. Közülük sok már csak egészen apró csontdarab, ami az ereklyék feldarabolásának és adományozásának következménye." - írja Rácz Piroska a Rubicon júniusban megjelent Fehérvárról szóló kiadásában. A minden fehérvári postaládába bedobott magazinban a Szent István ereklyéiről szóló cikk a 21. oldalon olvasható.
A legenda szerint István király szentté avatása alkalmából 1083-ban I. Szent László király emeltette ki az államalapító uralkodó holttestét a székesfehérvári sírból, ahol a király jobb kezét épen találták, s ezért azt ereklyeként megőrizték. A török hódoltság idején az ereklye Dalmáciába került, sokáig a raguzai (ma: Dubrovnik) domonkosok őrizték, majd Mária Terézia kérésére visszakerült Budára, s 1771. június 21-én ünnepélyesen átadták az angolkisasszonyok szerzetének megőrzésre.
1771-től az ereklyét a budai várban, a Zsigmond-kápolnában őrizték egészen 1944-ig, amikor is a nyilasok a szent koronával együtt nyugatra hurcolták. 1945 elején találták meg az ereklyét Salzburg közelében, s XII. Pius pápa közbenjárásának köszönhetően az amerikai hadsereg visszaadta a magyar katolikus egyháznak. 1945. augusztus 18-án Budapestre érkezett.
A Szent Jobb-körmenetek 1947-es betiltása után a Bazilika prépost plébánosa lakásán őrizte. 1971-ben, hazahozatalának 200. évfordulójára készült a bazilika Szent Jobb-kápolnája, kulccsal zárható, a nyilvánosság előtt láthatatlan zárt tabernákulum, s ebben az ereklyetartóban őrizték. 1983-ban lebontották a zárt tartót és golyóálló üvegvitrint készítettek, amelyben már mindenki láthatta. A Szent Jobbot 1985-ben hozták ki először és tették közszemlére, majd 1988-ban, Szent István halálának 950. évfordulóján az ereklye újra országos körútra indulhatott.
1988. augusztus 13-án érkezett a Szent Jobb Székesfehérvárra, ahol nagyszabású egyházi ünnepség keretében fogadták. A Nagyboldogasszonyról elnevezett székesegyházban Szakos Gyula megyéspüspök köszöntötte a szent ereklyét, valamint az ez alkalomból ugyancsak bemutatott királyi fejereklyét. Másnap ünnepi szentmisét tartott Paskai László bíboros, prímás, esztergomi érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnöke, majd az István király által alapított bazilika maradványait őrző romkertben ünnepi szertartás keretében vett búcsút Székesfehérvár lakossága a Szent Jobbtól.



