A Liszt Ferenc Kamarazenekar zenei fesztiválja a Károlyi kastályban

 Augusztus 29-31-ig barokk zene szól Fehérvár- csurgón: a Liszt Ferenc Kamarazenekar többek mellett a szopránénekes Varga Bach Helgával és a hegedűművész Baráti Kristóffal koncertezik a Székesfehérvár mellett található Károlyi-kastélyban. A Liszt Ferenc Kamarazenekar augusztus utolsó hétvégéjén a felújított fehérvárcsurgói kastélyban ad koncerteket.
A fesztivál részletes programja a cikkben található!
2014.08.11. 07:06 |
Augusztus 29-31-ig barokk zene szól Fehérvárcsurgón: a Liszt Ferenc Kamarazenekar többek mellett a szopránénekes Varga Bach Helgával és a hegedűművész Baráti Kristóffal koncertezik a Székesfehérvár mellett található Károlyi-kastélyban.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar augusztus utolsó hétvégéjén a felújított fehérvárcsurgói kastélyban ad koncerteket. Az 1844-53 között klasszicista stílusban épült kastély felújítása több ütemben, 2011-re készült el, és számos színvonalas rendezvénynek ad otthont.
 
„Gyönyörű a kastély, több mint tíz évig tartott a felújítása” - meséli Rolla János, a zenekar művészeti vezetője. „Kastélyokban mindig szerettünk játszani. Az ilyen épületekhez barokk műsor illik, az ad nekik eleganciát - holott tudjuk, hogy a fehérvárcsurgói kastély a 19. században épült. Mi is ilyen programot állítottunk össze, Vivaldi, Händel, Bach-művekkel. Baráti Kristóf koncertje kivétel, ott későbbi zeneszerzőktől is játszunk, Mendelssohntól, Liszttől. A kastély elhelyezkedése is remek: a környékbeli közönség mellett a Budapestről érkezőknek is megközelíthető egy óra utazással.”
Az augusztus 29-i nyitóhangverseny szólistája, Varga Bach Helga szoprán énekes Érsekújváron született, tanulmányait Pozsonyban végezte, 1999-től a Pozsonyi Állami Operaház állandó vendége. Repertoárja a reneszánsz consort zenétől, a barokk oratóriumokon keresztül, a kortárs művekig terjed. Rendszeresen koncertezik szlovák, cseh és magyar, elsősorban a barokk művek előadására szakosodtak kamarazenekarokkal. Olyan nemzetközi, elsősorban a régizene területén elismert karmester-szaktekintélyekkel is gyakran dolgozik, mint Stephen Stubbs, Andrew Parrot, Peter van Heyghen, Nigel Perrin.
 
Augusztus 30-án a Liszt Ferenc Kamarazenekar zenészei lépnek elő szólistákká; különböző, egy, két vagy négy hangszerre írt Vivaldi-versenyműveket adnak elő.
 
„Fontos, hogy a zenekar muzsikusai is meg tudják mutatni, hogy milyenek szólistaként, s időről-időre teremtünk is erre alkalmat”- folytatja Rolla János. „Augusztus 30-án ők lesznek a főszereplők: Tfirst Péter, Hutás Gergely, Horváth Gergely hegedűművészek, Kertész Ottó gordonka szólamvezetővel jómagam is fellépek, továbbá Várnagy Mihály brácsa szólamvezető, illetve két zenészbarátunkat is meghívjuk, Dinyés Soma csembalóművészt, aki a koncertek continuosa is egyben, illetve Lakatos György fagottművészt.”
Az augusztus 31-i koncert szólistája, a 2014-ben Kossuth-díjjal kitüntetett Baráti Kristóf nyolc évesen lépett először színpadra szólistaként a Maracaibói Szimfonikus Zenekarral. Caracasban Emil Friedman, Budapesten Tátrai Vilmos és Szenthelyi Miklós, Párizsban Eduard Wulfson szakmai irányítása mellett fejlődött hegedűtudása. Ma már Baráti Kristóf is tanít mentora és korábbi tanára, Eduard Wulfson által szervezett franciaországi mesterkurzusokon.
 
A világhírű hegedűművész, aki a Stradivarius Társaság jóvoltából a Lady Harmsworth nevű 1703-as Stradivari mesterhegedűn játszik, számos elismerés birtokosa: 1997-ben az Erzsébet Királynő Nemzetközi Hegedűversenyen Brüsszelben III. díjat és közönségdíjat kapott, az 1996-os Jacques Thibaud Nemzetközi Hegedűversenyen Párizsban pedig II. díjat. 2010-ben a moszkvai Paganini-verseny győztese, 2011-ben Liszt-díjjal, 2014-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2002 óta Paganini, Ravel, Bartók és J. S. Bach kamara- és verseny-műveiből is készített lemezfelvételeket.
 
Műsor:
 
Augusztus 29., 19:30
közreműködik: Varga Bach Helga, szoprán
Händel: G-dúr concerto grosso, Op.6 No.1
Händel: Piangero la sorte mia- Kleopatra áriája a Gulio Cesare c. operából
Oh! had I Jubal's Lyre - ária a Joshua oratóriumból
Vivaldi: C-dúr szimfónia RV 116
Vivaldi: In furore justissima-RV626
*****
Bach: 6. Brandenburgi BWV 1051
Bach: Et exultavit spiritus meus - ária a Magnificat-ból BWV 243
Laudamus te - ária a h-moll miséből BWV 232
 
Augusztus 30., 19:30
Vivaldi - est, Vivaldi-versenyművek a zenekar szólistáinak előadásában
Antonio Vivaldi: a-moll versenymű két hegedűre, vonószenekarra és continuora RV 522
Km.: Tfirst Péter, Hutás Gergely - hegedű
Antonio Vivaldi: A-dúr versenymű csembalóra, vonószenekarra és continuora RV 780
Km.: Dinyés Soma - csembaló
Antonio Vivaldi: B-dúr versenymű hegedűre, gordonkára, vonószenekarra és continuora RV 547
Km.: Rolla János - hegedű, Kertész Ottó - gordonka
*****
Antonio Vivaldi: D-dúr versenymű viola d'amore-ra vonószenekarra és continuora RV 392
Km.: Várnagy Mihály - viola d'amore
Antonio Vivaldi: C-dúr versenymű fagottra, vonószenekarra és continuora RV 468
Km.: Lakatos György - fagott
Antonio Vivaldi: h-moll versenymű négy hegedűre, vonószenekarra és continuora RV 580
Km.: Rolla János, Horváth Róbert, Hutás Gergely, Tfirst Péter – hegedű
 
Augusztus 31., 17:00
közreműködik: Baráti Kristóf- hegedű
Bach: 3. Brandenburgi BWV 1048
Bach: a-moll hegedűverseny BWV 1041
Vivaldi: e-moll ("Il favorito") hv. Op.11.No.2. RV 277
*****
Mendelssohn: a-moll vonósnégyes
Liszt-Wolf: 6. magyar rapszódia