A kulturális feladatellátásáról egyeztetett a szaktárca államtitkára Székesfehérváron

Városi kulturális intézmények vezetőivel találkozott csütörtökön a Városházán Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára. Závogyán Magdolna szerint fontos, hogy a megyei jogú városok kulturális feladatellátásáról egyeztessenek, és megnézzék azokat a szakmai irányokat, amelyek az elmúlt 10 évben meghatározóvá váltak az adott térségben.
2024.05.23. 12:24 |
A kulturális feladatellátásáról egyeztetett a szaktárca államtitkára Székesfehérváron

A Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára kiemelte, hogy az állami forrásokat elsősorban a kötelezően ellátandó kulturális közfeladatokra koncentrálják, stabilizálják, ilyen kötelező feladatok többek között a közgyűjteményi területen a levéltári, könyvtári és részben a múzeumi feladat, illetve a közművelődési közfeladat-ellátás.

„Nagyon fontos, hogy a megyei jogú városok és települési városok kulturális feladatellátását egyeztessük, és megnézzük azokat a szakmai irányokat, amelyek az elmúlt 10 évben meghatározóak voltak a térségben. Kíváncsi vagyok, hogy milyen egyediségek azok, amelyek tapasztalatként jelentkeztek és melyeket lehet majd kultúrstratégiai szinten érvényesíteni, ha országos szinten is megjelennek ezek a kihívások.” - mondta el kérdésünkre Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár a városi kulturális intézmények vezetőivel való egyeztetés kapcsán.

Kérdésünkre, hogy milyen programokkal támogatják a megyei jogú városok kulturális életét, elmondta, hogy a kulturális kormányzatnak számos olyan programja van, melyeket az elmúlt 10 évben indítottak útjára és sikeresnek bizonyultak.

 „Ilyen például a Csoóri Sándor Program, amelynek keretében a népi kultúra különböző megjelenési formáit támogatjuk, de a Lázár Ervin programunk is nagyon sikeres az általános iskolák és kulturális intézményeink körében. A Déryné Program a kistelepülésekre, 5000 fő alatti településekre viszi el az előadóművészeti programokat, és az elmúlt évben indította el a kulturális kormányzat mintaprogramként a Petőfi Kulturális Programot is, amelybe már becsatlakozhattak a közgyűjteményeink, így 643 településen ma Magyarországon családfa kutatással foglalkoznak kis közösségek. A repertoárunk egyre bővül, egyre inkább azt szolgálja, hogy minél több ember tudjon kulturális szolgáltatásokhoz jutni és megélni a kulturális létet.” - fogalmazott az államtitkár.

A városi kulturális intézmények támogatásáról szólva a kultúráért felelős államtitkár elmondta, hogy ezen a területen a támogatás gyakorlata bejáratott.

Éves szinten a megyei hatókörű városi kulturális intézmények állami forrást is kapnak, így a könyvtárak, múzeumok, színházak, illetve azok a közművelődési intézmények, amelyek kötelező állami feladatot látnak el. „Ezek az együttműködések gyümölcsözőek, most pedig módszertanban próbáljuk összekapcsolni azokat a feladatellátásokat, amelyekben már a minőségbiztosítás jegyében tudunk továbblépni.” - tette hozzá.