A közparkokban és a játszótereken is folyamatos parlagfű-ellenőrzést végez a Városgondnokság

 Az elmúlt napok esős időjárásának köszönhetően a parlagfű növekedése felgyorsult, jelenleg átlagosan 5-15 cm magas. A parlagfű nem a július eleji időszakban veszélyes az allergiás betegekre, hanem virágzása során, ami augusztus második felében várható. A parkokban havonta kaszálást végez a Városgondnokság, a játszótereken pedig gyomtalanítanak, meggátolva ezzel is a növények kifejlődését.
2009.07.08. 17:54 |
  Az elmúlt napok esős időjárásának köszönhetően a parlagfű növekedése felgyorsult, jelenleg átlagosan 5-15 cm magas. A parlagfű nem a július eleji időszakban veszélyes az allergiás betegekre, hanem virágzása során, ami augusztus második felében várható.A parkokban havonta kaszálást végez a Városgondnokság, a játszótereken –elsősorban a nemrégiben átadott területeken- pedig gyomtalanítanak, meggátolva ezzel is a növények kifejlődését.
 
 Számos képviselői és lakossági bejelentés érkezett a Városgondnoksághoz a téma kapcsán, amelyekben aggodalmukat fejezték ki. A Városgondnokság szeretne megnyugtatni mindenkit, hogy a város közparkjaiban és játszóterein folyamatos ellenőrzést tart. A parkokban havonta kaszálást végeznek, a játszótereken – elsősorban a nemrégiben átadott területeken – gyomtalanítanak, meggátolva ezzel is a növények kifejlődését. A Városgondnokság kéri a beruházók segítségét abban, hogy a bontási területekre hordott földek gyomtalanítására figyeljenek oda.


Amennyiben a földek parlagfűvel fertőzöttek és tulajdonosaik nem tesznek semmit ellene, akkor júliustól egy törvényi rendelkezés szerint, területnagyságtól függően 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig bírság fizetésére kötelezettek – tájékoztatott Pálmai Ottó, a Fejér Megyei Mezőgazdasági és Szakigazgatósági Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának vezetője. Az elmúlt 30 évben a parlagfű térnyerése nem csupán gazdasági károkat okozott, hanem emberek millióinak mindennapjait keserítette meg. Dr. Pálmai Ottó emlékeztetett, hogy büntetéssel nem lehet megoldani a kérdést, hiszen tudomásul kell venni, hogy a parlagfű ha életkörülményeinek kedvező feltételt talál, akkor eltünthetettlen. Ökológiai igényét tekintve a Kárpát-medence éghajlata miatt ideális terep a parlagfűnek. Kipusztulása csak akkor lenne várható, ha megváltoznának a fejlődése számára kedvező feltételek.
 
Hogyan került a Kárpát medencébe a parlagfű?
 
 
 Az I. világháború alatt hozták át Észak-Amerikából, hazánk mai területén pedig már a 20-as években megtalálható volt a dél-somogyi részeken, ugyanis a monarchia gabonaszállítmányaival együtt gyorsan terjedt a parlagfű. Nem sok idő telt el, megszokta az éghajlatot és mára az egyik legigénytelenebb és legagresszívebb gyomnövényünk. A parlagfű leggyakoribb felszaporodási helye, a megbolygatott talajú elhanyagolt parlagterületek, mint például a nagyberuházások, ipartelepek, utak, lakótelepek, kertek területei. A parlagfű tövenként 3000 - 4000 magot nevel, pollenjét 100 kilométeres távolságba is elsodorhatja a szél. A virágpor szóródásának zöme július végén és augusztus hónapban történik meg.
 
 
Miként védekezzünk a parlagfű ellen?
 
 
 A kézi gyomlálás az egyik leghatékonyabb módszer. Ezt a módszert csak a virágzás előtti időben ajánlják a szakemberek, mert a nagy tömegű pollennel való találkozás egészségre gyakorolt hatása minden életkorban kedvezőtlen. A kaszálás és a kapálás további környezet- és költség kímélő védekezési mód. A vegyszerrel gyomirtás esetén fontos gondosan megválasztani a gyomirtó szert és ügyelni kell arra is, hogy a minél fiatalabb legyen a gyomirtóval kezelendő növény.