A Bory-várban adták át a Lánczos - Szekfű és a Deák Dénes ösztöndíjakat

 Ünnepélyes keretek között, a Bory-várban adták át szombaton délelőtt a Lánczos-Szekfű ösztöndíjakat, a Deák Dénes Ösztöndíjat, valamint a Deák Dénes Díjat. A Lánczos-Szekfű Ösztöndíjat az alapítvány kuratóriuma minden évben azoknak ítéli a hozzá tartozó anyagi támogatással együtt, akik az oktatás, a tudomány, a művészet, illetve a társadalompolitika terén munkálkodnak.
2013.08.17. 12:43 |
Ünnepélyes keretek között, a Bory-várban adták át szombaton délelőtt a Lánczos-Szekfű ösztöndíjakat, a Deák Dénes Ösztöndíjat, valamint a Deák Dénes Díjat. A Lánczos-Szekfű Ösztöndíjat az alapítvány kuratóriuma minden évben azoknak ítéli a hozzá tartozó anyagi támogatással együtt, akik az oktatás, a tudomány, a művészet, illetve a társadalompolitika terén munkálkodnak. A Deák Dénes Ösztöndíjjal pedig évi 1500 dollárnak megfelelő összeg és egy II. kerületi budapesti lakás használati joga jár. 
KÉPGALÉRIA a díjak átadásáról
Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András köszöntőjében párhuzamot vont Bory Jenő művészi ambíciói és a közösségért való tenni akarása között. Kiemelte, hogy akkor tudják majd utódaink is szeretni ezt a várost, ha vannak olyan alkotó emberek, olyan alkotó körök, művészek, tudósok, akik úgy gondolják, hogy amikor a saját területükön dolgoznak, akkor hozzá szeretnének tenni valamit ennek a közösségnek az életéhez.
 Egyéni alkotók és alkotóközösségek egyaránt pályázhattak az elméleti és az alkalmazott tudományok minden ágában, eredeti, máshol nem publikált, másutt még nem hasznosított pályaművekkel, pályatervekkel, kiemelkedő szellemi értékeket teremtő, tartalmazó művészeti alkotásokkal. Az ösztöndíjjal elsősorban az alkotó tevékenységet kívánják támogatni.
 

A Deák Dénes Alapítvány kuratóriuma idén Román Károlynak adományozta a Deák Dénes díjat Székesfehérvár érdekében végzett kiemelkedő irodalmi, kulturális és közösségi tevékenységéért.

Román Károly
1959 fejezte be egyetemi tanulmányait magyar - történelem szakon. A diploma megszerzését követően Székesfehérvárra került, ahol az akkori megyei könyvtárban kezdett el dolgozni. Évtizedeken át tanított a Vasvári Pál Gimnáziumban, mielőtt nyugdíjba vonult. Idén májusban töltötte be 80. születésnapját, de ma is fáradhatatlanul dolgozik. Aktív tagja Vörösmarty Társaságnak, részt vesz a Lánczos Kornél-Szekfű Gyula Ösztöndíj Alapítvány felügyelő bizottságának munkájában, alkot és segít minden hozzá fordulónak. Elévülhetetlen érdemei vannak az Árgus irodalmi folyóirat indításában. Számos kötet szerzője, irodalmár, akihez hasonló nagy tudású egyéniség ma már nagyon ritka. Székesfehérvár kulturális életének is kiemelkedő, meghatározó egyénisége, akinek munkásságát szeretett városa díszpolgári címmel ismerte el.
  A Deák Dénes Ösztöndíjat művészettörténészeknek, várostörténészeknek, illetve e tudományterületeken belül doktori iskola hallgatóinak ítéli oda a Deák Dénes Alapítvány Kuratóriuma. Az alapító végrendelete értelmében a pályázatot elnyerő alkotó számára a kuratórium évi 1500 dollárnak megfelelő összeget ajánl fel, és egy évre biztosítja a tulajdonában levő budapesti lakás használatának jogát. Idén továbbra is Szigeti Boglárka részesült a Deák Dénes Ösztöndíjban, melyet Székesfehérvár török kori történetéhez kapcsolódó források fordításához és elemzéséhez használ fel.

A Deák Dénes Alapítvány kuratóriuma a polgármester keretének terhére, a téma fontosságára való tekintettel Deákné Oszkó Ágnesnek különdíjat adományozott a székesfehérvári volt ortodox és neológ zsinagógák építésének és pusztulásának társadalmi, művészeti és várostörténeti jelentőségének kutatásáért.
 A Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíjat a városban élő, dolgozó vagy a várossal szellemi kapcsolatban álló alkotók, kutatók, művészek kaphatják. Egyéni alkotók és alkotóközösségek egyaránt pályázhattak az elméleti és az alkalmazott tudományok minden ágában, eredeti, máshol nem publikált, másutt még nem hasznosított pályaművekkel, pályatervekkel, kiemelkedő szellemi értékeket teremtő, tartalmazó művészeti alkotásokkal.

Az esemény zárásaként dr. Cser-Palkovics András a Herendi Porcelánmanufaktúra által készített Szulejmán szobrot ajándékozott a Bory családnak.
Az elismeréseket Bobory Zoltán, a Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíj Alapítvány Kuratóriumának elnöke nyújtotta át az alábbi személyeknek.
 
Bartos György
„Székesfehérvár középkori belvárosának építészeti emlékei a XII-XIV. században” című kötet elkészítéséhez pályázott támogatásért.
 
dr. Busics György
A főúri kastélyok és uradalmak országszerte fellelhető, szóbeli és képi források gyűjtésére pályázott támogatásért.
 
Bányai Balázs
Az egykori önálló magyar királyi hossz-mértékegység történetét feldolgozó tanulmány elkészítéséhez kért támogatást.
 
dr. Gelencsér József
„A szőlőműveléssel kapcsolatos jogviszonyok, népi jogszokások a Káli medencében a 18. század második felétől a 20. század közepéig” című munka elkészítéséhez pályázott támogatásért.
 
Horváth Lajos
„A gördülő kövön nem nő moha avagy Kincses Kalendárium 1953” című regényes önéletrajz elkészítéséhez kért támogatást.
 
Magony Imre
Varkocs Györgyről, Székesfehérvár várkapitányáról szóló dolgozat elkészítéséhez folyamodott támogatásért.
 
Molnár Dezsőné
Áron Nagy Lajos emlékalbumának elkészítéséhez kapott támogatást.
 
Primavera Vegyeskórus Egyesület
„Legyen a zene mindenkié” című karitatív kórushangversenyek megrendezéséhez kapott támogatást.
 
Rosta Helga és Varga Gábor Farkas alkotópáros
„Séták egy cselédlánnyal és három zseblámpás kőoroszlánnal” című munkáját támogatta a kuratórium.
 
dr. Siklósi Gyula
„Székesfehérvári téglagyári agyagbányák, téglatetők, téglagyárak és monogramos tégláik” című munka megírását támogatta a kuratórium.
 
dr. Szalai Károly
„Városfejlődés Székesfehérváron a XX. század elején - a dualizmus utolsó két évtizede” című tanulmány megírásához kapott támogatást.
 
Idén, a Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíj pályázatra is igen sok támogatási kérelem érkezett. Erre tekintettel Székesfehérvár polgármestere – ugyancsak saját kerete terhére - különdíjat adományozott Tibai Tibornak ”A 25 éves Vörösmarty Társaság” című munkájának elkészítéséhez.