Vörös Tamás és Mits Gergő koncertjével adták át a Múzeum megújult díszudvarát

 A megújult díszudvart kedden délután az Alba Regia Jazz Fesztivál és Verseny első koncertjével vehették először birtokba. Cser-Palkovics András polgármester köszöntő szavaiban emlékeztetett arra, hogy aki nemrég járt erre, itt még düledező falakat, ledőlés előtt álló homlokzatot láthatott. A város legújabb közösségi tere a fesztivált követően folyamatosan helyszíne lesz a város zenés rendezvényeinek, kézműves foglalkozásoknak, múzeumpedagógiai programoknak.
2014.08.05. 19:01 |
 A megújult díszudvart kedden délután az Alba Regia Jazz Fesztivál és Verseny első koncertjével vehették először birtokba. Cser-Palkovics András polgármester köszöntő szavaiban emlékeztetett arra, hogy aki nemrég járt erre, itt még düledező falakat, ledőlés előtt álló homlokzatot láthatott. A város legújabb közösségi tere a fesztivált követően folyamatosan helyszíne lesz a város zenés rendezvényeinek, kézműves foglalkozásoknak, múzeumpedagógiai programoknak.
KÉPGALÉRIA az átadás pillanatairól és a koncertről
Sokáig állt a funkciójától megfosztva a Szent István Király Múzeum egykor szebb napokat látott díszudvara. Valamikor a ciszterci gimnázium rendezvényeinek adott helyet, majd az egyházi intézmény új épületének 1939-es átadása után parlagon maradt, állaga azóta folyamatosan romlott. dr. Demeter Zsófia, a múzeum igazgatója arról számolt be, hogy az udvar akusztikáját kisebb-nagyobb zenei rendezvényekkel több alkalommal tesztelték, és mindannyiszor kiválónak bizonyult. 2013-ban az udvar falfülkéjében felállították Szent István szobrát, szeretnék hinni, hogy ez indította el a régen áhított változást. A felújítás megindítása egybe esett a múzeum fenntartójának, a város önkormányzatának azon akaratával, hogy sorra nyíljanak meg a belváros meghitt, egyedi hangulatú belső udvarai és a nyári fesztiválszezonban minél több helyszínen várják programok az érdeklődőket.
A múzeum díszudvara, amelyet a Vörösmarty Mihály Könyvtár, a ciszterci templom oldalhajója és a múzeum belső szárnya határol, megújult. Az elmúlt hónapok megfeszített munkálatai során a leromlott homlokzat új arculatot kapott, a kivitelező Székesfehérvári Városfejlesztési Kft. szakemberei megoldották a vízelvezetést, javították a tetőszerkezetet, illetve az esővízcsatornákat. Lebontották a leromlott állagú kéményeket és megmetszették, megújították az öreg fákat is. Elkészült a rendezvények lebonyolításához nélkülözhetetlen professzionális hangosítás és világítás rendszere. A védett műemléki környezetbe harmonikusan illeszkedik a modern technika: az 1924-ben a ciszteres diákok és tanárok által felállított I. világháborús emlékmű befejezetlen kompozíciója megszépült, és tökéletesen illeszkednek a térbe a római korból származó henger alakú írott mérföldkövek is. A beruházás megközelítette a 38 millió forintot.
„Sokaknak sokféle beruházás lehet szimpatikus egy város életében. Az én számomra azok a legkedvesebbek, ahol a közösség számára közösségi tereket hozunk létre. Örömmel tapasztalom, hogy minden ilyen felújítást követően a fehérváriak, vagy a hozzánk látogató vendégek ezeket a tereket gyorsan birtokba veszik, és megtöltik élettel. A mai átadás másik szimbóluma számomra, hogy ha most itt körbenézünk azt látjuk, intézmények vesznek minket körül. A ciszter templom, a múzeum, a könyvtár. Amikor a múzeum és a könyvtár fenntartói lettünk, arra tettünk ígéretet, hogy láttatni fogjuk, mi vagyunk fenntartói. Ennek érdekében kezdtük meg azokat a beruházásokat, amik kellenek ahhoz, hogy a 21. században is értelmezni tudjuk mit jelent a múzeum és mit a könyvtár. Ezek a beruházások az üzeneteink arra, hogy tiszteljük a múltunkat, így próbáljuk megélni a jelent és készülünk a jövőre.” – mondta dr. Cser-Palkovics András.
A polgármester beszédében utalt arra is, hogy a felújítás még nem fejeződött be. Jogos igényként fogalmazódott meg sokakban, hogy a díszudvart meg kellene nyitni a Fő utca irányába. Örömmel jelentette be, hogy a szakemberek már keresik ennek a lehetőséget az örökségvédelmi és a műemlékvédelmi szabályok betartásával. Ezt a tervet jövőre szeretnék megvalósítani. Van még egy elképzelése az önkormányzatnak arra vonatkozóan, hogy megnyíljanak a belváros szép kertjei a látogatók előtt: tárgyalásokat folytatnak az intézmények és a társasházak tulajdonosaival arról, hogy legalább napközben tegyék lehetővé a városlakóknak a bejárást, mert mint mondta, ezek a zegzugos belső terek a belváros igazi értékei.
A megnyitó után folytatódott a jazzfesztivál. Az évtizedes hagyományokkal bíró, utoljára 2002-ben megrendezett könnyűzenei programsorozat újraéled, és augusztus 5-7 között ismét színesíti a város kulturális életét. A jazz értő közönsége a múzeumi díszudvar mellett még három helyszínen (Vörösmarty Színház, Zichy Liget, Fő utca) találkozhat a műfaj világhírű hazai és nemzetközi művészeivel. A programok naponta 15 és 21 órakor kezdődnek, amelyek - a színházi koncerteket kivéve - ingyenesek.
 
A múzeum 50-80 fő befogadására alkalmas díszudvara a tervek szerint a jazz fesztivál után is folyamatosan helyszíne lesz a város zenés rendezvényeinek, illetve kézműves foglalkozásoknak, múzeumpedagógiai programoknak.