Kreatív foglalkozások a Motívum Kulturális Egyesület sikeres pályázatán

 A Motívum Kulturális Egyesület a „Mindennapok csodái” című projektjére 25 millió Ft-ot nyert, melynek keretében több foglalkozássorozatot indítottak. A havi szakkör a gyermekjátszó táncház és kézműves szakkört tartalmazta. A kezdeményezés célja volt, hogy minél több fiatal megtalálja valamiben a tehetségét, minél többen jussanak sikerélményhez.
2015.06.18. 09:37 |
A Motívum Kulturális Egyesület a „Mindennapok csodái” című projektjére 25 millió Ft-ot nyert, melynek keretében több foglalkozássorozatot indítottak. A havi szakkör a gyermekjátszó táncház és kézműves szakkört tartalmazta. A kezdeményezés célja volt, hogy minél több fiatal megtalálja valamiben a tehetségét, minél többen jussanak sikerélményhez.
 
 A hosszú távú program megismertetésének és partnerek keresésének érdekében az egyesült felkereste a megye több hátrányos helyzetű iskoláját, óvodáját. Áttekintették, hogy az elmúlt években milyen sikeres közös programjaik voltak és lehettek volna, ha kaptak volna kellő támogatást. A pályázatban elsősorban a megye kistelepüléseinek intézményeire koncentráltak. Cél volt, hogy ezekben az oktatási intézményekben minőségi kulturális programokhoz jussanak a fiatalok. A kulturális programok nem egyenlő mértékben érhetőek el az iskolákban, ezért az egyenlőtlenségek enyhítésére a pályázati projekt keretében több olyan programot dolgoztak ki a szervezők, melyek differenciált lehetőséget nyújtanak a pedagógiai és művészeti komplex tanulási formák elterjesztéséhez az óvodai nevelésen és a tanórán kívüli tevékenységek során, a tehetséggondozásban és a felzárkóztatásban, valamint illeszkedik a nevelési és oktatási terület által meghatározott új célokhoz.
 A Széchenyi 2020 program keretében megvalósult, a Motívum Kulturális Egyesület által kidolgozott projekt részeként több foglalkozássorozatot indítottak a 25 milliós uniós támogatás segítségével. A havi szakkör a gyermekjátszó táncház és kézműves szakkört tartalmazta. A foglalkozások során a népi táncjátékok, az élő zenei kíséret illetve a játékos kézműves tevékenységeken keresztül sikerült elérni azt, hogy ez egy egész életre szóló élményt nyújtson a gyerekeknek, tudatosan segítve az esetleges későbbi néptánc tanulásukat. Az egyik témahetet Nagylókon tartották meg. A helyszínnek köszönhetően a résztvevő gyerekek megismerkedtek a hagyományos paraszti kultúra mindennapjaival és értékeivel, pl. agyagozás, kenyérsütés, hímzés, gyöngyfűzés, lekvárfőzés. A pályázat keretében 5 különböző témanap sorozatot indítottak el az iskolákban, óvodákban.
 
 Mivel szerettek volna a lehető legtöbb kisgyermek és diák figyelmét lekötni, ezért olyan országosan elismert alkotókat, művészeket kértek fel oktatónak, akik pedagógiai kompetenciával is rendelkeznek. Többek között néptáncokat, népdalokat tanulhattak meg a gyerekek, kreatív kézműves foglalkozásokon vehettek részt, ami segítette a kézügyességüket, valamint megismerhették a régi népi hagyományokat, múzeumba, kiállításokra jutottak el. Voltak, akik a színészek munkájába nyerhettek bepillantást az egyik témanap által, melyben a diákok színházakat látogattak, majd az előadás után alkalmuk nyílt közvetlenül a színészekkel beszélgetni. Egy másik sikeres témanap keretében mozifilmeket néztek. A film végén közösen megbeszélték a látottakat és komoly következtetéseket vontak le belőlük. A vetítés után a filmhez kapcsolódó mesefigurákat készítettek. Sok gyermek számára teremtették így meg a mozizás élményét, hiszen voltak olyanok, akik először jártak moziban. A kezdeményezés célja volt, hogy minél több fiatal megtalálja valamiben a tehetségét, minél többen jussanak sikerélményhez.