-
Harmonia Albensis 2026.
Van valami egészen különleges abban, amikor a nyári esték csendjét évszázadokon átívelő dallamok töltik meg. A Harmonia Albensis 2026 idén is erre a különleges találkozásra hívja a közönséget: a zene, a történelem és a spiritualitás találkozik Székesfehérvár ikonikus templomaiban.
2026.06.28. -
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Gálaműsorral ünnepelte Fehérvár a Magyar Kultúra Napját
A Magyar Kultúra Napja alkalmából Székesfehérvár Önkormányzata és a Vörösmarty Színház közösen szervezett gálaműsort január 22-én. A Vörösmarty Színházban tartott Versünnepen adták át a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat is. Az idei évben Major István zenepedagógus, a Hermann László Zeneiskola tanára érdemelte ki az elismerést Székesfehérvár kulturális életének gazdagításáért.
2015.01.22. 20:07 |
A Magyar Kultúra Napja alkalmából Székesfehérvár Önkormányzata és a Vörösmarty Színház közösen szervezett gálaműsort január 22-én. A Vörösmarty Színházban tartott Versünnepen adták át a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat is. Az idei évben Major István zenepedagógus, a Hermann László Zeneiskola tanára érdemelte ki az elismerést Székesfehérvár kulturális életének gazdagításáért.
„Versünnep”címmel rendeztek gálaműsort január 22-én a Vörösmarty Színházban a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Elsőként Lábodi Ádám, a Vörösmarty Színház társulatának tagja szavalta el a Himnuszt, majd Bukosza Zita, az V. Fehérvári Versünnep első helyezettje adta elő Székely János: Zene című versét, amellyel tavaly megnyerte a döntőt.
Ezt követően Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője mondta el ünnepi gondolatait, kiemelve, hogy „az eleven nemzeti kultúra nem bezárkózás, hanem kiteljesedés.” Vargha Tamás felhívta a figyelmet arra is, hogy „a válságokkal, hidegháborús fenyegetettségekkel teli világban felerősödik himnuszunk üzenete, az önazonosságunkat erősítő élni akarás, a múlt vállalása és a jövőbe vetett hit.” „A kultúra állapota nem csak a műveltségi, iskolázottsági mutatókkal mérhető, sokkal inkább tetten érhető a közmegegyezéssel elfogadott értékrendben.” – tette hozzá Székesfehérvár országgyűlési képviselője, aki a város értékeiről is beszélt. „Székesfehérvár nemcsak kövekből épült Szent Istváni alapokra, de 1000 éve él az európai integrálódás, és a nemzeti megújulás, felemelkedés kettős kötésében.” – emelte ki. „Tudjuk, hogy a kultúrát nem elég őrizni az év egy napján, minden generációnak kitartó munkával, nem lankadó erőfeszítéssel kell küzdeni a kultúra színvonaláért, mert hisszük, hogy nemzeti kultúránk gazdag hozzájárulás az európai egység sokszínűségéhez. Kötelességünk, hogy örökségünket, egyedülálló nyelvünket, a magyar kultúrát ápoljuk, megóvjuk.” – zárta köszöntőjét Vargha Tamás.
A gálán került sor a „Pro Cultura Albae Regiae” díj átadására is, amelyet dr. Cser-Palkovics András polgármester adott át Major István zenepedagógusnak. A díjat minden évben az a természetes személy, közösség vagy együttes veheti át, aki, vagy amely kiemelkedő tevékenységével Székesfehérvár kulturális életét gazdagította, Székesfehérvár lakóinak művelődését szolgálta.
Major István 1946 augusztus 20-án született Tapolcán, iskolai tanulmányait Székesfehérváron végezte, ezzel egyidejűleg a zeneiskola zongora és gordonka tanszakán tanult. Felsőfokú tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola pécsi tagozatán végezte, ahol zongora és gordonka szakon tanári diplomát szerzett. Ezt követően 1968-tól a Székesfehérvári Zeneiskola kinevezett tanáraként dolgozott, majd lett az Alba Regia Szimfonikus Zenekar csellistája, szólamvezetője és egyben a zenekar titkára is. A Hermann László Zeneiskola csellótanáraként a hittel végezett oktató-nevelő munkájának eredményeként növendékek százainak zenei tudását alapozta meg az elmúlt évtizedek alatt. A Hermann László Zeneiskola vonószenekarát 1978 óta vezeti, több alkalommal nyertek díjat nemzetközi és hazai versenyeken.



