Az első Fehérvári Művésztelepnek A Szabadművelődés Háza ad otthont

 Először rendeznek művésztelepet Fehérváron augusztus 14-23-ig, az agárdi telep folytatásaként létrejövő eseménynek A Szabadművelődés Háza ad otthont. Az első Fehérvári Művésztelepről és a Móri Művésztelepről tartottak közös sajtótéjékoztatót csütörtökön.
2013.07.25. 16:37 |
Több évtizedes hagyomány, hogy Székesfehérvár városa támogatja művésztelepek megvalósulását, tevékenységét, így van ez idén is. Első ízben rendezik meg - az Agárdi Művésztelep folytatásaként - a Székesfehérvári Művésztelepet augusztus 14-23-a között. Móron a Képző és Iparművészeti Szabadiskola Alapítvány 1993 óta minden évben rendez alkotótelepeket. A Móri Művésztelep augusztus 6-16. között kerámia, illetve 14-28-a között bronzszobrászati, kisplasztikai alkotóköröknek ad otthont - hangzott el a részleteket ismertető sajtótájékoztatón.
 
Az I. Székesfehérvári Művésztelep - amelyet festészet, művészkönyv és fotó kategóriában hirdettek meg - három intézmény összefogásával valósul meg. A Városi Képtár az alkotótelep művészeti koncepciójáról, teljes lebonyolításáról gondoskodik, A Szabadművelődés Házában zajlik az alkotó tevékenység, a Köfém Művelődési Ház pedig a vendégek fogadásában, szabadidős programjaik szervezésében működik közre. Tizenöt alkotót várnak, közülük négyen érkeznek Székesfehérvár testvérvárosaiból. Az elkészült munkákból augusztus 22-én, 18 órakor nyílik tárlat A Szabadművelődés Házában.

Az I. Székesfehérvári Művésztelep, amelyet festészet, művészkönyv és fotó kategóriában hirdettek meg, három intézmény összefogásával valósul meg. Fotó: Simon Erika
 Brájer Éva alpolgármester elmondta, rég megszületett a vágy, hogy az Agárdi Művésztelephez hasonló kezdeményezés létrejöjjön a megyeszékhelyen is. Hozzátette, a móri telepet a város sokáig támogatta, majd egy rövid szünet után most ismét folytatódik ez, amit kifejezetten örömtelinek tart. Reményét fejezte ki, hogy a fehérvári művésztelep évről évre fejlődik majd, s hogy sok fiatal művészeknek ad lehetőséget, s visszacsalja a városba azokat, akik innen indultak el. Brájer Éva  köszönetet mondott az első fehérvári művésztelep megszervezéséért Szűcs Erzsébetnek, a Városi Képtár - Deák gyűjtemény igazgatójának, aki néhány szóban kifejtette, miért is jött létre ez a telep. Elmondta, fontos, hogy a művészek az alkotómunka során találkozzanak egymással, a generációk megismerjék egymást, közzösségként működjenek. Hangsúlyozta, a művésztelep célja éppen ennek a segítése. A művésztelepek az intézmények számára is fontosak, hiszen hozzájárulnak a gyűjtemények gyarapításához. Kiemelte, úgy időzítették a művésztelepet, hogy az emlékév augusztusi eseményei ihletadóak lehessenek a képzőművészek számára. Nem csak a környéken lévő Velencei-tó, de a belváros és a helyszínként szolgáló Szabadművelődés Háza és környezete is inspiráló lehet a résztvevőknek.
 
Az első Fehérvári Művésztelepet a Szabadművelődés Házában rendezik meg augusztusban, a szervezők remélik, hogy a szép környezet, a belváros, és az emlékév augusztusi programjai ihletadók lesznek a vendégeknek. Fotó: Simon Erika
 
 Kiss Dorottya igazgató elmondta, A Szabadművelődés Háza évek óta közreműködik művésztelepek szervezésében. Az Öreghegyi Közösségi Házban minden év augusztusában rendeztek olyan kiállítást, ahova meghívtak egy külföldi és egy magyar alkotót, ezt a hagyományt szeretnék folytatni a jövőben is. Úgy véli: A Szabadművelődés Háza és annak környezete, termei alkalmasak arra, hogy itt művésztelepet szervezzenek.
 
 Simon József, a Köfém Művelődési Ház igazgatója rámutatott, 22 éves tapasztalatuk van a szervezésben, az Agárdi Művésztelepet ezen intézmény munkatársai bonyolították. A 22 év alatt 13 ország 200 művésze fordult meg a művésztelepen. Örömét fejezte ki, hogy az agárdi és móri telepek alapelvei a székesfehérvári művésztelepnél is megjelennek: ilyen a művészetek ápolása, a testvérvárosokkal való kapcsolattartás és a fiatal művészek támogatása. Elmondta, a fehérvári művésztelepen olyan alkotóktól tanulhatnak a fiatalok, mint Jónás Attila és Pinke Miklós.  Hozzátette, a művésztelep vendégeit az utolsó napon kirándulásra invitálják majd a Velencei-tóhoz, ahol a régi művésztelep helyszíneit is végigjárják.
 
 Nagy Benedek szobrászművész a Móri Művésztelep kapcsán elmondta, a művészeknek fontos, hogy megmártózzanak más műfajokban, erre a móri telep kimondottan alkalmas, ezúttal augusztus elején kerámia, a közepén pedig bronzszobrászati és kisplasztikai alkotóköröknek ad otthont  a művésztelep. Hozzátette, érdekes látni azt, miként termékenyíti meg a művészek munkásságát egy-egy ilyen közös alkotótevékenység. A móri alkotók jó kapcsolatokat ápolnak a fehérvári Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolával, illetve a bodajki Hang-Szín-Tér Művészeti Szakközépiskolával, így az ifjúság nevelésben is fontos szerepet játszanak.