A középkori élet mindennapjai Székesfehérváron - hétfőn estig tart a vásári forgatag

 Különleges időutazásban van részük azoknak, akik a Koronázási Ünnepi Játékok idején ellátogatnak Székesfehérvár Belvárosába. Szombattól hétfőn estig délelőtt 10.00 órától egészen 19.00 óráig a hagyományőrzők, kézművesek, színtársulatok és civil egyesületek idézik meg a középkor sokszínű, hamisítatlan hangulatát.
2015.08.15. 17:43 |
Különleges időutazásban van részük azoknak, akik a Koronázási Ünnepi Játékok idején ellátogatnak Székesfehérvár Belvárosába. Szombattól hétfőn estig délelőtt 10.00 órától egészen 19.00 óráig a hagyományőrzők, kézművesek, színtársulatok és civil egyesületek idézik meg a középkor sokszínű, hamisítatlan hangulatát.
KÉPGALÉRIA a programokról
A kézműves mesterek keze alatt égett a munka a Rác utcában már szombaton délelőtt. A fazekasok pörgették a korongot, a kovácsok ütötték a vasat, a szövőszéken pedig készült a legfrissebb mestermunka. A vállalkozó szelleműek kipróbálhatták többek között a fonást, a gyékényfonást a nemezelést, a fafaragást, és részesei lehettek egy-egy tárgy születésének is. A Fehérvári Kézművesek Egyesülete és az M-Art Egyesület tagjai gyönyörű portékáikkal várják a Rác utcában sétálókat, míg a Kézművesek és a Mesterségek Háza árnyas kertjében és az épületek hűvös helyiségeiben a kézműves programok és a kiállításokkal kellemes időtöltést ígérnek három napon át.
 
Középkori forgatag a belvárosban

A belvárosi középkori forgatag még két napig vár mindenkit!#KirályiNapok

Posted by Székesfehérvár Megyei Jogú Város on 2015. augusztus 15.
 
A Rác utcából kilépve a Halász utcai füves területen már a lovastábori élet mindennapjait ismerhették meg az érdeklődők. Bár a tikkasztó meleg nem kímélt sem embert, sem lovat, a vitéz katonák - a Váli Hunok, a Fehérvári Huszárok, a Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület, a Csőszi Történelmi, Haditorna és Hagyományőrző Egyesület, a Borostyán Egyesület és a Fekete Nap Történelmi Társaság tagjai – íjukat felajzva mutatták be, hogyan lőttek egykor őseink. A lovas párbaj bemutatókat követően a bátor ifjak falovacskára pattanva bizonyíthatták rátermettségüket a különböző ügyességi feladatokban. A Koronázási Ünnepi Játékok idején a hagyományőrző egyesületek minden este közös produkcióban viszik színre Könyves Kálmán viadalát a keresztes seregekkel.
A Belváros felé haladva hangos ostorcsattogtatás hívogatott a Várfalparkba. Ott vertek tábort ugyanis a királyi sereg gyalogos katonái. A talpasok - az I. András Királyi Lovagrend, a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje és a Székesfehérvári Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület tagjai - felidézték az Árpád-házi királyok nagy csatáit, udvari életét. S miután egyik legifjabb apródjukat, a Könyves Kálmánt megszemélyesítő Marcit királlyá koronázták, a vitéz harcosok párbajbemutatókkal vetekedtek azon, hogy kivívják az ifjú király, és a fehérvári nézők dicséretét, elismerését.
A bátor fegyveresek szívesen csatlakoztak az érdeklődők mellé, akik a Városház téri középkori utca és piac felé vették útjukat. A piacon a Jancsárkert termelői korhű ruhákban, finom kóstolókkal kínálták portékájukat, míg a langallót készítő éppen hevesen vitázott az egyik páncélos lovaggal, vajon kondérba, vagy az ágyba való-e az asszonynép. A középkori város éles nyelvű fehérnépe azonban szópárbajra kelt a vitézekkel. Furmányos kérdésekkel derítették ki a tudósok, ki is született boszorkány. A Szabad Színház színjátszói szellemi bajvívás formájában megjelenítették Könyves Kálmán olvasószobáját és ízelítőt adtak a középkori gyerekjátékokból is.
Az egész napos rendezvény során a gyerekeknek igazi élményt biztosítottak az Õskultúra Alapítvány szabadtéri programjai. A legkisebbek beülhettek a fából faragott, vesszőkosaras körhintába, dobhattak nyíllal célba, továbbá hordólovaglás, papírmerítés és emlékérem-készítés is gazdagította a közösségi elfoglaltságot. A kézműves mesterségek közül a gyertyamártók, gyapjúszövők, fazekasok, nemezelők és esztergályosok fortélyait leshették el a programon résztvevők.
 
Napközben négy helyszínen, az óriásbábokkal, a Vörösmarty Színház művészeivel, valamint az ART Kulturális Egyesület tagjaival tölthették el tartalmasan idejüket a legkisebbek és a legnagyobbak egyaránt. A Városház téren az ART Kulturális Egyesület jóvoltából a középkori káptalan iskolák történetével, valamint a legfontosabb tantárgyakkal, így grammatikával, a musicaval és az aritmetika történetével is megismerkedhettek a kilátogatók.
Az Országzászló téren a Vörösmarty Színház színművésze, Lábodi Ádám és Egger Géza akrobatikus történelem órájukon várták a gyermekeket. Már a délelőtti órákban kiderült, hogy a játékok nagy népszerűségnek örvendtek. A gyermekek várat építhettek kockákból, harci játékokon vehettek részt, emellett egy mágnes falon Könyves Kálmán Képes Krónikából származó képét is kirakhatták. Lábodi Ádám és Egger Géza az interaktív szórakoztatásról is gondoskodott, hiszen a „Kövesd a püspökfalat” című előadásukban Szent László, Könyves Kálmán és Álmos herceg történetét ismerhettük meg humoros formában.
A Bartók Béla téren Tűzkő Sándor, a Vörösmarty Színház színművészének irányításával az udvari vadászat rejtelmeibe avatták be a közönséget. A programot az interaktív drámajáték tette még színesebbé, Salamon és I. Géza óriásbábjával is lehetett fotózkodni, emellett a királyi udvar „kisvadjait” is el lehetett készíteni a kézműves foglalkozásokon.
A Mátyás király-emlékműnél a királyi lakoma, valamint Szent István király életműve kapott főszerepet. A Vörösmarty Színház színművésznője, Váradi Eszter Sára az „István, a király” című rockoperából készített keresztmetszetet. Az érdeklődők betekintést kaphattak államalapító uralkodónk és Koppány vezér küzdelméről. Az eseményen a Fehérvár Hangja tehetségkutató verseny két döntőse, Katona Lóránt és Zsigmond Lajos, a Megadance Táncstúdió, valamint Váradi Eszter Sára működött közre.
A Belvárosban nagy népszerűségnek örvendtek a felvonuló óriásbábok, amelyek igazi látványosságként szolgáltak. Az idei év újdonságaként, a Koronázási Ünnepi Játékok mindhárom napján „megszólalnak” a bábok, amelyek a nívós program attrakciójaként gólyalábas, zenés kísérettel vonulnak végig a szigetektől 14 és 17.30 órakor a Hotel Magyar Király előtti nagyszínpadig. A 13 bábra Adorján Viktor írt verseket, amelyeket Musica Historica zenésítette meg. „Szívedben tűzzel, kezedben vassal, államot álmodsz, lelkedben égi, szent akarattal.” – szólt az István király tetteiről szóló ének. A nagyszabású felvonuláson elhangzott versekből érzékletes leírást kaphattunk Könyves Kálmán és Álmos herceg harcáról is: „S végül áldoztatja ő király-bátyjának, ki végül türelmit vesztve adá őtet hóhérkézre s vakságot szenvedtet Álmossal magával és kicsiny fiával, az gyermek Bélával.”A délutáni felvonulást a Bandiera zászlóforgató csoport produkciója tette még látványosabbá.
 
Az egész napos kavalkád után a Kossuth és Pelikán Udvarban éjszakai, levezető programok várják a közönséget. Augusztus 15-én, szombaton 21 órakor a Nagykanizsán született és ma is ott élő fiatal roma tehetség, a Snétberger Zenei Tehetségközpont egyik legrégebbi diákja ad koncertet. Bogdán Norbert 10 éves kora óta foglalkozik elsősorban a gitárral és dalszerzéssel, énekkel. A 22 éves zenész első lemezét a Cseh Tamás Program támogatta. A koncertet követően 22 órától Csernik Szende pajzán meséit hallgathatja a közönség a Kossuth udvarban: a mesemondó, aki Sepsiszentgyörgyön, Háromszéken és Dálnokon nőtt föl, kicsi kora óta mindig is szerette a meséket. „A pajzán mese lényege nemcsak az, hogy miről szól, hanem az is, hogy milyen a ritmusa, hiszen ha jó ritmusa van, akkor az úgy tud folyni, mint egy patak a hegyeken lefele” – vallja Csernik Szende.
 
A Kossuth Udvarban augusztus 16-án 20 órakor Kátai Zoltán énekmondó lép fel: az előadóművész több évig zenélt a Mákvirág népzenei együttesben, muzsikált Kecskés Andrással és Kobzos Kiss Tamással is. Az énekmondót 21 órakor a Duola koncertje követi. A Bágyi Balázs és P. Szabó Dániel alkotta dob-cimbalom duó egyéni szín és egyedülálló produkció az ethno-jazz és világzene területén. Augusztus 17-én 22 órakor a Magma Tűzszínház és a világhírű Farkas Linda Fringe Díjas előadása, a Fényhalászok látható a Pelikán udvarban. Produkciójuk egy multimédia performansz az univerzum születéséről, művészi szemmel. Ezzel az előadásukkal már a fél világot bejárták, Párizstól Kijevig, Helsinkitől Rómáig.