2013 PLUSZ - kiállítással tekintenek vissza a Szent István Emlékév eseményeire

2013 PLUSZ - visszatekintés a Szent István Emlékév eseményeire címmel nyílik kiállítás március 1-jén szombaton 10 órakor a Szent István Király Múzeum Megyeház utca 17. szám alatti épületében. A május 4-ig látható tárlat célja az emlékév eseményeinek felelevenítése mellett, hogy bemutassa a közösségi ünneplés színtereit és elmélyítse a helytörténeti ismereteket. A kiállításhoz ingyenes múzeumpedagógiai feoglalkozások is kapcsolódnak.
2014.02.27. 11:05 |
2013 PLUSZ - visszatekintés a Szent István Emlékév eseményeire címmel nyílik kiállítás március 1-jén szombaton 10 órakor a Szent István Király Múzeum Megyeház utca 17. szám alatti épületében. A május 4-ig látható tárlat célja az emlékév eseményeinek felelevenítése mellett, hogy bemutassa a közösségi ünneplés színtereit és elmélyítse a helytörténeti ismereteket.
Székesfehérvár polgármestere a tárlat kapcsány felidézte, hogy rengeteg magánszemély és civil szervezet csatlakozott tavaly a Szent István Emlékév eseményeihez, számukra is visszapillantási lehetőséget biztosít ez az ingyenes tárlat, amely az emlékév szinte valamennyi helyszínét bemutatja. „Szeretettel invitálunk minden érdeklődőt a szombaton nyíló kiállításra, melynek segítségével mindenki felelevenítheti legkedvesebb élményeit az Emlékévből. A tavalyi év legfőbb célja volt, hogy a történelmi felelősségérzettől vezérelve, városunk történelmi múltjából kiindulva a mában és a jövőben is erősebb közösséggé váljunk. Rengeteg helyi közösség, intézmény, civil szervezet és magánszemély csatlakozott az Emlékévhez, ezért gondoltuk, hogy érdemes a fő üzeneteket továbbvinni 2014-ben és a következő esztendőkben is. Érdemesnek tartottuk, hogy a 2013-ban történteket egy kiállítás keretében mutassuk be, melynek megrendezésére a Szent István Király Múzeumot kértük fel.” – mondta el a sajtótájékoztatón Székesfehérvár polgármestere. Dr. Cser-Palkovics András köszönetet mondott a szervezőknek, és reményét fejezte ki, hogy május 4-ig minél több magánszemély, család, illetve iskolai csoport tekinti meg a város szellemiségéhez illő és méltó tárlatot.
"Az emlékév csak egy pillanat volt, nem a végcél, így sokat kell még tenni ahhoz, hogy elmondhassuk, mi is megtettük azt a mit elődeink a hagyományok ápolása és a közösségépítés terén." - mondta Székesfehérvár polgármestere, aki örömét fejezte ki, hogy a Nemzeti Emlékhely fejlesztését kitűző Árpádház program intéző bizottságának alakuló ülése arra a napra esett, amikor Székesfehérvár bejelentette a Szent Korona hiteles másolatának megvásárlását.
„A visszatekintő kiállítás fontos mérföldkő az összegzésre. Megrendezése meglehetősen nehéz, összetett feladatnak bizonyult.” – hangsúlyozta dr. Demeter Zsófia, a Szent István Király Múzeum igazgatója. A történész - aki korábban foglalkozott az 1938-as és 1988-as emlékévekkel, azok kordokumentumaival - bízik abban, hogy a 2013 PLUSZ kiállítás anyaga fontos forrásanyagként szolgál a jövő nemzedékek számára. A tárlaton kronológiailag és tematikusan is foglalkoznak az Emlékév eseményeivel. Megtekinthető többek között a 2013. január 4-én útjára indított, az Emlékévet végigkísérő vendégkönyv. Számos ajándéktárgyat is bemutatnak, melyeket tavaly kapott a város, így látható lesz a Herendi Porcelánmanufaktúra által az esztendőre készített dísztál és a Bory-családtól származó Antik Magyar Nemes figura is. Ugyancsak láthatóak a város által adományozott ajándéktárgyak, a Rubicon című történelmi folyóirat különszáma, illetve az óvodásoknak és iskolásoknak készített, történelmi jellegű munkafüzetek és kincses történelemkönyvek. Két, a Székesfehérvári Királyi Napokra készített óriásbábot is megtekinthetnek az érdeklődők. Dr. Demeter Zsófia kiemelte: 2013-ban a legértékesebb ajándékokat kétségkívül az augusztus 19-ei kihelyezett kormányülésen kapta a város, hiszen szinte minden felmerült kérdésben – például a Nemzeti Emlékhely, a kórház, a fűtőerőmű és az adósságkonszolidáció ügyében – konkrét előrelépések történtek.
Demeter Zsófia a kiállításhoz kapcsolódó ingyenes múzeumpedagógiai programokra is felhívta a figyelmet, amelyen szervezett iskolai csoportok vehetnek részt. Az alsó tagozatosoknak a közösségi ünnepeink tanulmányozása, a családi és a városi közösség ünnepeinek összehasonlítása lesz a feladata, míg a felősök hírlapot szerkesztenek a 2013-as Szent István Emlékév eseményeiről sajtódokumentumok felhasználásával. A középiskolások interjúkat készítenek az ünneplő közönség tagjaival és megvizsgálják a kiállítás dokumentumait, tárgyait is.
A kiállítás több célt is szolgál. – hívta fel a figyelmet dr. Csurgai Horváth József, a 2013-as Emlékbizottság elnöke. Szavai szerint fontos dokumentálnunk a város történetében kiemelkedő esztendőt az utókor számára, ám a tárlat anyaga magunknak is alkalmat ad az összegzésre, az értékelésre és a továbblépésre, különös tekintettel a 2022-es emlékévre. Csurgai Horváth József, a 2013-as Emlékbizottság elnöke kiemelte, érdemes végiggondolni, mi az ami továbbvihető, megőrizhető az emlékév szellemiségéből. Elmondta, hogy a közösségformálást folytatni kell, elsősorban a diákok körében annak érdekében, hogy városukat szerető lokálpatrióta fiatalok nevelkedjenek Székesfehérváron.