Összművészeti bemutatókkal búcsúzott a Művészeti Egyetemek Találkozója

Vasárnap délután a fiatal művészek tánccal, komolyzenével és képzőművészettel ötvözött összművészeti produkciókkal mutatták meg, hogy milyen ötleteket gyűjtöttek és hogyan dolgoztak két napig. A MET keretében 26 nyilvános művészeti programon vehettek részt az érdeklődők. Székesfehérvár polgármestere bejelentette, hogy jövőre újra megrendezik a találkozót.
2018.04.15. 16:47 |
Összművészeti bemutatókkal búcsúzott a Művészeti Egyetemek Találkozója

Vasárnap délután a Vörösmarty Színházban összművészeti produkciókkal búcsúzott a MET.

A Művészeti Egyetemek Találkozójának zárónapján a közönség is láthatta, hogy mi történik akkor, ha két napra egy légtérbe kerül egy táncos, egy színész, egy rendező, egy festőművész, egy operatőr, egy látványtervező és egy zenész. Az izgalmas kísérlet során a Vörösmarty Színházban a hat egyetem különböző szakos hallgatói kiscsoportokban dolgoztak egy-egy témán; ki kamerával a kezében, ki a hangját, mozgását vagy különféle tárgyakat használva. A közös munka eredményét a fiatalok vasárnap délután mutatták be a színpadon, a produkciókkal a fehérvári nézők is bepillantást nyerhettek az izgalmas összművészeti munkafolyamatba.

A produkció megtekintése előtt a fesztivál díjait adták át. Első alkalommal talált gazdára a "Pelikán díj", a MET fődíja, amely egy éven keresztül havi 100 ezer forintos ösztöndíjat jelent a díjazott számára. A szakmai elismerést Nagy Péter István, a Színház és Filmművészeti Egyetem koreográfus-rendező hallgatója vehette át Székesfehérvár polgármesterétől. A fődíj mellett jutalmat kaptak a főzőverseny résztvevői és átadták a Videoton Holding különdíját is Süle Tamásnak, a Magyar Képzőművészeti Egyetem intermédia szakos hallgatójának.

A díjat átadó Cser-Palkovics András polgármester bejelentette, hogy jövőre ismét megrendezik majd a Művészeti Egyetemek Találkozóját.

Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója a MET zárónapján reményét fejezte ki, hogy még sokszor rendezhetik meg Székesfehérváron a Művészeti Egyetemek Találkozóját. Kiemelte, hogy a találkozó igazi „díjai” a hallgatókat inspiráló találkozások. Szikora János felidézett egy több mint harminc évvel ezelőtti összejövetelt, amikor Törőcsik Mari születésnapját ünnepelték és a Kossuth díjas színésznő arról beszélt, hogy őt a színházban már nem a színdarabok és nem a szerepek érdeklik, hanem az, hogy talál-e még olyan embert, aki inspirálja. A hallgatóknak azt tanácsolta, hogy ők is találják meg az őket inspiráló embereket, mert ez legalább olyan fontos, mint a bennük élő vágy az alkotásra.

Köszöntötte a zárógálán a fiatalokat Hargitai Iván, a színház prózai tagozatának vezetője is, aki szerint a művészeknek is nagyon fontos, hogy alkotói tevékenységük során megismerjék más művészeti ágak tevékenységét. Bagó Bertalan, a színház művészeti vezetője pedig elmondta, hogy számára olyan volt találkozni a művészetis hallgatókkal, mint Karinthynak fiatalkori önmagával a Találkozás egy fiatalemberrel című írásában. Elmondása szerint ez a találkozás számvetésre is sarkallta, számot vetett arról, hogy milyen terveket szeretne még megvalósítani. Bagó Bertalan köszönetet mondott a város vezetésének, azért, hogy Székesfehérvár tele van élettel és azért, hogy prioritást élvez a városban a kultúra támogatása.