Fehérvár köszönti katonáit - gálaműsor a Vörösmarty Színházban

 A Honvédelem Napján Fehérvár, a nagy történelmi és katonai hagyományokkal rendelkező város, ünnepi gálaesten köszönti katonáit. A Vörösmarty Színházban rendezett esemény keretében díjátadásokra került sor, majd az est a Kákics Együttes „Ferenc Jóska fújatja a trombitát” műsorával zárult a Vörösmarty Színházban.
2015.05.21. 20:30 |
A Honvédelem Napján Székesfehérvár, a nagy történelmi és katonai hagyományokkal rendelkező város, ünnepi gálaesten köszönti katonáit. A Vörösmarty Színházban rendezett esemény keretében díjátadásokra került sor, majd az est a Kákics Együttes „Ferenc Jóska fújatja a trombitát” műsorával zárult a Vörösmarty Színházban.
KÉPGALÉRIA


Az ünnepi gálaest a Kákics Együttes „Ferenc Jóska fújatja a trombitát” című műsorával folytatódott. Az est során a különböző hadszíntereken született katonadalokon keresztül mutatták be a „nagy háború” eseményeit. Időrendi sorrendben járták körül a világháború fontosabb eseményeit, eközben korabeli feljegyzésekből, levelekből olvastak fel a zenekar tagjai. A még hatásosabb élmény érdekében családi és saját gyűjteményekből vetítettek fényképeket katonákról, bajtársakról.
Május 21-e a Magyar Honvédelem Napja. Ennek tiszteletére minden évben ünnepi gálával mond köszönetet Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a városban szolgálatot teljesítő katonáknak. A „Fehérvár köszönti katonáit” estet Vargha Tamás honvédelmi államtitkár nyitotta meg a Vörösmarty Színházban. Mint beszédében kiemelte: „A honvédelem, a Magyar Honvédség legfőbb feladata, hogy kötelesség-vállalással, nemzeti és európai gyökereink védelmével, a konfliktusok emberséges kezelésével erősítsük és őrizzük nemzeti értékeinket.”
Székesfehérvár és a Magyar Honvédség kapcsolatáról a következőket mondta: „Várvédő kapitányok szobrai, a nagy háború elesett hőseinek emlékművei és impozáns hajdani laktanyaépületek őrzik a Fehérváron állomásozott ezredek emlékét és ezer szál fűzi össze ma is a honvédséget és a város polgárait.„
 
A gálaest keretében két díj átadására is sor került, ezekkel is kifejezve a katonáknak a város kulturális és közéletében vállalt fontos szerepét, illetve azt, hogy munkájukkal hozzájárulnak a Honvédelem és Társadalom Baráti Kör tevékenységéhez. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése évről-évre díjak és kitüntető címek adományozásával is elismeri a Székesfehérváron élő, illetve a városért a saját szakterületén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyek munkásságát. A honvédelem ügyéért dolgozók áldozatos tevékenységéért Sipos Gyula-díjjal mond köszönetet a város, amelyet idén a közgyűlés Jákob János dandártábornoknak, protestáns tábori püspöknek ítélt oda. Az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át a gálaest keretében.

A Fejér megyei születésű protestáns tábori püspök szerény emberi magatartásával, munkájával, annak eredményességével, segítőkészségével példaként állhat minden katona és minden polgár előtt.
A méltatásban elhangzott, hogy Jákob János dandártábornok közel húsz éve tagja a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének, s önzetlen tevékenységével nagyban hozzájárult a baráti kör eredményes tevékenységéhez. Éveken át Székesfehérváron szolgált, és bár a katonai lelkészi szolgálat elszólította városunkból, de ezzel nem szakadt meg Székesfehérvárral és a szervezettel való tartalmas, átlagon felüli kapcsolata. A katonai, lelkészi szolgálata magas színvonalát, hitelességét és eredményességét jól mutatja, hogy a Magyar Honvédség protestáns tábori püspöke. Magas katonai beosztása és az ezzel járó nagyfokú leterheltsége ellenére rendszeresen részt vesz a város honvédelem ügyét támogató civil szervezeti tevékenységben. Folyamatosan segíti a város hadtörténelmi emlékeinek ápolását és katonai hagyományőrzését. Meghatározó szerepet játszott a városi szervezet társadalmi kapcsolatainak kialakításában. Az eltelt közel húsz évben munkájának is köszönhetően egy kiemelkedően hatékony közösség jött létre, amely rendszeres kapcsolatot ápol a Budai úti és a Sukorói református közösséggel. A szervezet és hitközség tagjai együtt ünnepelnek minden évben Virágvasárnap és megemlékeznek az 1848. szeptember 28-i haditanács évfordulóján is. Jákob János tevékenyen részt vett a Pákozdi Katonai Emlékpark szellemiségének kialakításában és az olaszországi Vizintiniben lévő Magyar Emlékkápolna megújításában.
A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Szövetsége a hagyományokat követve a „Fehérvár köszönti katonáit” gálán adta át a Dr. Gyuricza Béla tábornokról, Székesfehérvár díszpolgáráról elnevezett Gyuricza-emlékgyűrűt. A két díjazottnak Sárközi József nyugállományú ezredesnek, a tatai HTBK alapítójának és Kollár Endre nyugállományú ezredesnek a HTBK fehérvári szervezetének egyik alapítójának.
Görög István, a HTBK Országos Szövetségének alelnöke adta át az elismeréseket. Beszédében kiemelte, hogy napra pontosan éppen húsz évvel ezelőtt alakult meg a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete.