Király és városa - tudományos konferenciával indult a Királyi Napok

Székesfehérvár Önkormány- zata, a Városi Levéltár és Kutatóintézet, valamint az MTA–BTK Lendület Középkori Gazdaságtörténeti Kutatócsoport a „Király és városa” címmel rendezett konferenciát pénteken délelőtt a Városházán. Tavaly indították először tudományos konferenciával a Királyi Napokat, mellyel hagyományt is szeretnének teremteni.
2015.08.14. 10:30 |
Székesfehérvár Önkormányzata, a Városi Levéltár és Kutatóintézet, valamint az MTA–BTK Lendület Középkori Gazdaságtörténeti Kutatócsoport a „Király és városa” címmel rendezett konferenciát pénteken délelőtt a Városházán. Tavaly indították először tudományos konferenciával a Királyi Napokat, mellyel hagyományt is szeretnének teremteni.
KÉPGALÉRIA a konferenciáról
A konferencián Weisz Boglárka tudományos főmunkatárs, „A királyi város”, Zsoldos Attila, akadémikus „Az ország városa” és Skorka Renáta, tudományos munkatárs „A város és a király” címmel tartott előadást. A történészek által tartott mintegy fél órás előadásokból részletes képet kaphattunk a középkori városok, így Székesfehérvár korabeli életéről is.
Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a résztvevőket, aki arról beszélt, hogy a konferencia szellemi oldalról megközelítve indítja a Királyi Napokat, ami az év egyik legfontosabb ünnepe Székesfehérváron. Az Árpád-ház programról elmondta, hogy a 2013-as Szent István Emlékévben indult és mára kormányprogramra emelkedett. Nem csak olyan elemei vannak a programnak ami épületekkel, építéssel kapcsolatos, hanem elindul egy tudományos háttérmunka, amihez biztosítja program a feltételeket. „Nem titkoltan Fehérvár célja, hogy ebben a tudományos munkában központ legyen, ami segít bennünket közelebb vinni ahhoz a korhoz, ami a város történelmének egyik legfontosabb időszakáról szól.” – mondta.
Pósán László, az országgyűlés kulturális bizottságának alelnöke, egyetemi docens, aki maga is lelkes támogatója az Árpád-ház programnak köszöntőjében elmondta, hogy jóleső érzés egy olyan városba jönni, ahol a királyok megbecsülése magától értetődő dolog. „Székesfehérvár egy olyan jelkép, szimbólum, mely minden magyar ember fejében összekapcsolódik a magyar államisággal. Ha az ember elfelejti a múltját, akkor arra ítéltetik, hogy újra átélje azt és ez a konferencia is adalék ahhoz, hogy minél jobban megismerjük a múltunkkal.