Csodák a városban - Boglárka-napi lepketúra a demkóhegyi réteken

Kedden a nagy meleg sem tántorította el azokat a lelkes érdeklődőket, akik kora délelőtt a Borszéki úti gólyafészek alatt gyülekeztek. Az anyukája hátán „utazó” kisbaba éppúgy részt vett az első Boglárka-napi lepketúrán, mint fiatal családok, pedagógusok, kertbarátok, természetbarátok, amatőr lepkészek.
2017.08.02. 07:35 |
Csodák a városban - Boglárka-napi lepketúra a demkóhegyi réteken

Az eseményre nem csak fehérváriak érkeztek; a környékbeli településekről, de még Budapestről is jöttek olyanok, akiket érdekelnek a nagyváros belsejében fennmaradt természeti értékek. A könnyed, bő másfél órás sétát Staudinger István (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság), Hudák Tamás székesfehérvári születésű fotós és lepkész, valamint Kovács Gergely Károly („VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány) vezette.

A kirándulás során meglátogatták a Demkóhegy keleti és nyugati oldalán található réteket. Különösen a mélyebb részekre koncentráltak, hiszen ott virágzik a csodaszép, borvörös színű őszi vérfű, két ritka lepkefaj kizárólagos tápnövénye. A házaktól vagy a veszprémi vasúttól néhány méterre bárki megcsodálhatta az itt előforduló három közösségi jelentőségű (Natura 2000 jelölőfaj) védett nappali lepkét, azaz a vérfű-hangyaboglárkát, a sötétaljú hangyaboglárkát és a nagy tűzlepkét. Emellett a területre nézve új védett pillangó, a kardoslepke is felbukkant, de nagy élményt jelentett az igen jól rejtőzködő imádkozó sáska (másik nevén ájtatos manó) egy halványbarna színű példánya, a szárazabb részeken nagy számban ugráló olasz sáskák, a lekaszált réten szedegető fehér gólyák, az Aszalvölgyi-árok fölött repülő erdei cankó, illetve a cikázó füsti fecskék látványa.

A vadvirágos réten zajló séta során komoly dolgok is szóba kerültek: például a Natura 2000-es hálózat, vagy a védett lepkék számára megfelelő kaszálási rend. A séta végén már senki nem csodálkozott azon a célon, hogy a legszebb réteket szeretnék mielőbb helyi védelem alá helyeztetni. Testközelből láthatták azt is, hogy a Szalontai utcai oldalon a legszebb, legsűrűbb vérfűállomány és ennek megfelelően a szinte „felhőző” hangyaboglárkatömeg a vasúti töltés közvetlen közelében van, márpedig ezt a helyet a veszprémi vasút tervezett kiszélesítése súlyosan veszélyezteti. Ezért is fontos, hogy a fehérváriak saját szemükkel lássák azokat a megbúvó, egyáltalán nem feltűnő értékeket, melyeket kötelességünk megóvni a környékre tervezett nagyberuházások „árnyékában” a jövő nemzedékek számára.

Tavasszal szerint ismét szerveznek hasonló kirándulást ugyanitt, akkor a vasútszélesítés által ugyancsak fenyegetett orchideák virágzását fogjuk megcsodálni a Demkóhegy keleti oldalán. Jövő év augusztus 1-én, Boglárka-napon pedig ismét várnak mindenkit a gólyafészekhez, hogy közösen köszöntsék fel Székesfehérvár parányi nevezetességeit, a védett hangyaboglárkákat!