A Forradalom színei – idén is fiatalokkal telik meg a Belváros március 15-én

Színes, látványos utcaszínházi előadással készülnek a fehérvári fiatalok az idei nemzeti ünnepre. Március 15-én két alkalommal is láthatják majd az ünneplők a Forradalom színei című összművészeti produkciót. A hagyományoknak megfelelően a Palotavárosban huszártábor várja az érdeklődőket, a Városház téren pedig József-napi vásár lesz kézművesek és őstermelők portékáival.
2018.03.08. 11:33 |
A Forradalom színei – idén is fiatalokkal telik meg a Belváros március 15-én

A részletes ünnepi programról ITT tájékozódhat

Idén is egyedi, a fiatalok számára is vonzó műsorral készül Székesfehérvár március 15-re. A Forradalom színei címmel a belvárosban kétszer - 10.15-től és 15 órától - is látható utcaszínházi előadás igazi összművészeti produkciónak ígérkezik.A darab a nemzeti trikolór színeiben, három képben mutatja meg a 170 évvel ezelőtti nap történéseit.

A középpontban a költő, a forradalmat kezdetben csak egyedüliként látó Petőfi Sándor alakja áll. Az első szín a forradalmi hajnal pirosa, amelyben a tópartisok által készített piros grafika és a pirosban megálmodott, a korszak jegyeiből táplálkozó, de modern, akár ma is viselhető ruhákat felvonultató modellek is megjelennek. A magával ragadó, sodró lendületű, mégis lírai szövegeket zenére mondják a szereplők, ettől a mondatok még erősebbek lesznek. A következő kép a fehér, a hűség színe, a vér nélkül lezajlott forradalom, a tömeg látványa a márciusi ifjakat is meggyőzi Petőfi igazáról. A harmadik, a zöld szín pedig a szabadság hozta nyugalmat jelképezi a darabban. Az előadás író-rendezője ezúttal is Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa lesz, aki elmondta, hogy a forradalom és szabadságharc 170. évforduló alkalmat adott arra, hogy a nemzeti ünnepkört kitágítsák a múltból a mába.

A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium művészetis diákjai – tanáraik segítségével készített – grafikákkal, a textil szakos lányok divatkreációkkal jelennek meg a színpadon.

A tópartis diákok Kovács Árpád, Szécsi Katalin Zsuzsanna és Végvári Beatrix irányításával három nagyméretű tablót készítettek a forradalom színeire építve: a pirosban a harc, a lázadás, a zöldben a forradalom nagy alakjai jelennek meg, a fehér pedig irodalmi jellegű lesz, a szövegre alapoz szlogenekkel, idézetekkel. Az alkotás folyamatáról kisfilmek is készülnek, az ezekből összeálló rövid szkeccsek is az ünnepi műsor részét képezik majd március 15-én. Dr. Vizi László Tamásné, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium igazgatója kiemelte, a gyerekek és a tanárok számára is nagy élményt adott a munka, amelynek köszönhetően az egész város számára láthatóvá válik a diákok tehetsége és kreativitása.

Március 15-én a Városház téren ünnepi beszédet mond majd Cser-Palkovics András polgármester és a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Molnár Krisztián is. Ezután az ünnepség az Ady Endre utcában, a Fekete Sas Szállónál koszorúzással ér véget.

A Székesfehérvári Diáktanács saját kezdeményezéssel csatlakozik az ünnep programjaihoz. A koszorúzást követően tagjaik visszasétálnak a Városház térre, ahol egy flashmob keretében szavalják el közösen a Nemzeti dalt.

Cser-Palkovics András polgármester a programok kapcsán arról is szólt, hogy a város sokat köszönhet a fiataljainak. Felidézte, hogy szerdán este több száz fiatal adta elő a Toldit a Vörösmarty Színház színpadán, jól bizonyítva annak a hagyománynak a helyességét, hogy érdemes bízni a fiatalokban, mert képesek egy színházat megtölteni, nemzeti ünnepeinkhez kapcsolódóan pedig ki tudják csalogatni az utcára az embereket. A polgármester szólt arról is, hogy korábban protokolláris keretek között, maximum 100 ember előtt zajlott a nemzeti ünnep a városban és egy-két vers és dal után „túl is voltunk az ünnepen”. A cél ennek megváltoztatása és az volt, hogy az ünnep igazi közösségi élmény legyen, átérezze mindenki a történelemből fakadó tanulságokat, felelősséget és büszkén emlékezzünk elődeinkre. Hozzátette, hogy amióta elindult az utcaszínház, több ezer ember fordul meg a Belvárosban és jön el megnézni a fiatalokat.

A hagyományoknak megfelelően a Palotavárosban idén is huszártábor várja majd az érdeklődőket, a Városház téren pedig József-napi vásár lesz kézművesek és őstermelők portékáival március 15-én.

A gyerekeknek kreatív foglalkozásokat is kínálnak a szervezők: felidézhetik a kor szakáll és bajuszdivatját, készíthetnek fakardot és csuhéból kokárdát. Március 15-én 13 és 16 órakor a Nagykátai Honvédtüzér Hagyományőrző Csapat bemutatóját láthatják az érdeklődők a Városháza előtt, 14 órakor pedig Varró János tart hangszerbemutatót a Díszudvar bejáratánál.