Szilvamag, közbiztonság - lakossági fórum a Maroshegyen

 Lakossági fórumot tartott szerdán este Brájer Éva a Maroshegy önkormányzati képviselője. A fórumon ott volt Székesfehérvár polgármestere, a városgondnok és Székesfehérvár rendőrkapitánya is. Szó volt a Szilvamag környékéről, az elkerülő út zajvédő faláról, közbiztonsági kérdésekről és a város tömegközlekedésének tervezett átalakításáról is.
2011.10.12. 20:32 |
Lakossági fórumot tartott szerdán este Brájer Éva a Maroshegy önkormányzati képviselője a Gárdonyi Géza Művelődési Házban. A fórumon ott volt dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Bozai István városgondnok és dr. Csizek Tibor Székesfehérvár rendőrkapitánya is. Szó volt a Szilvamag környékéről, az elkerülő út zajvédő faláról, közbiztonsági kérdésekről és a város tömegközlekedésének tervezett átalakításáról is.
Elhangzott, hogy számos olyan megkeresés volt az utóbbi időben, ami a közbiztonsággal kapcsolatban érkezett. Csizek Tibor rendőrkapitány a fehérvári közbiztonsággal kapcsolatban kiemelte, hogy idén mintegy 150 bűncselekménnyel kevesebb történt, mint tavaly. Mint mondta régóta nem volt arra példa, hogy feltöltötték a kapitányság állományát, ami eredményesebb munkát tesz lehetővé. Arról is beszélt, hogy a városi kapitányság törekszik arra, hogy minél több körzeti megbízott szolgáljon a városban. A Maroshegyen például Nemesházi Ferenc látja el ezt a feladatot. Örömtelinek nevezte, hogy hamarosan a Hosszúsétatéri rendőrőrsöt is birtokba vehetik, mely a környék körzeti megbízottjainak lesz az állomáshelye. Reményét fejezte ki, hogy az utóbbi időben a lakók is észrevették, hogy több a rendőr a Maroshegy környékén.
Lakossági kérdés hangzott el a Maroshegyi Óvoda előtt, a Rádió utca forgalmával kapcsolatban, miszerint itt nagyon gyorsan közlekednek az autók, mely veszélyessé teszi a közlekedést. Bozai István városgondnok kiemelte, hogy több ún. padot épített már a Városgondnokság, mely kissé megemeli az úttestet néhány méter hosszan ezzel lassítva az autókat. Erre árkalkulációt készít a Városgondnokság és ha lehetséges a képviselői keret terhére meg lehet valósítani a forgalomlassítót az óvoda előtti úton.
Szó volt az ún. Szilvamag környékének rendbetételéről is, mely régóta megoldandó feladat a városrészben. Brájer Éva elmondta, hogy szerencsére a Szilvamag mellett a forgalom nem növekedett jelentősen az áruházak megépítésével. Kiemelte, hogy több városkörnyéki településre a Balatoni úton keresztül megy a forgalom. Dr. Cser-Palkovics András polgármester a Szilvamaggal kapcsolatban kiemelte, hogy a tervek elkészültek, hogy szebbé váljon a környék, melynek mintegy negyven millió forint lenne a kivitelezése.
 
A maroshegyi iskolabusz közlekedéséről is volt szó a fórumon. Az önkormányzat szeretné bővíteni ezt a szolgáltatást a városban. Cser-Palkovics András a város tömegközlekedéséről is beszélt: mint mondta folyamatban van annak a technológiának a beszerzése, mellyel jobb menetrendet lehet készíteni és az önkormányzat valódi megrendelője lehet a közösségi közlekedésnek. A legfontosabb dolognak azt nevezte, hogy a lakossági igényeket felmérve olyan tömegközlekedést rendeljen meg a szolgáltatótól az önkormányzat, mely a valós igényekhez igazodik. Ezen belül kell, hogy legyenek új járatok és új útvonalak is.
 
Az elkerülő út zajvédő falával kapcsolatban elhangzott, hogy az elkerülő út harmadik ütemének jogerősek az építési tervei, ami jobban rátereli a figyelmet arra, hogy az elkerülő melletti zajvédő fal megépülhessen. Határozat az-az hatósági kötelezettség van arra, hogy az út kezelője meg kell, hogy építse a zajvédő falat. A város polgármestere elmondta, hogy tudomása szerint jelenleg pénzügyi oka nincs annak, hogy ez a beruházás ne valósuljon meg. Kezdeményezték a 110km/h korlátozását addig, amíg meg nem épül a zajgátló fal.
 
A közbiztonságról elmondta, hogy az új önkormányzati törvény is segítséget nyújthat abban, hogy a város „saját” rendőrökkel rendelkezzen azon az áron is, hogy az önkormányzat viseli ennek anyagi terheit. Kiemelte, hogy a város utcai rendőröket finanszírozna a jövőben. A jelenlegi törvényjavaslat ezt lehetőségként már tartalmazza. Kiemelte azonban, hogy a szabálytisztelet hiányát nem tudja megoldani a rendőrség.
 
Szó volt arról is a fórumon, hogy a jövő évtől szeretnének kialakítani egy városrész gondnok rendszert. Ez nem jelentene mást, minthogy egy-egy embernek semmi más dolga nem lenne, mint folyamatosan figyelemmel kell kísérnie az egyes városrészek kisebb problémáit a körzeti képviselőt és a Városgondnokságot segítve. Cser-Palkovics András arra kérte a lakókat, hogy jelezzék a városrészi problémákat, mert másképpen nem lehet ezeket megoldani.