Nagy Háború nagyvonalakban - április 17-ig látható a kiállítás

A Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárában április 7-től április 17-ig látható a Nagy Háború nagyvonalakban című kiállítás, amely nemzetközi, belga és helyi aspektusokból mutatja be az első világháború történetét. A tárlat a legfontosabb témákat, a jelentős csatákat és a kulcsfontosságú eseményeket taglalja és felvillant néhány kevésbé ismert epizódot is a Nagy Háborúból.
2015.04.07. 17:29 |
A Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltárában április 7-től április 17-ig látható a Nagy Háború nagyvonalakban című kiállítás, amely nemzetközi, belga és helyi aspektusokból mutatja be az első világháború történetét. A tárlat a legfontosabb témákat, a jelentős csatákat és a kulcsfontosságú eseményeket taglalja és felvillant néhány kevésbé ismert epizódot is a Nagy Háborúból.
KÉPGALÉRIA
A Nagy Háború nagyvonalakban című kiállítás tablókon mutatja be a háború kitörését, az yser-i csatát, az életet a lövészárkokban, a megszállt Belgiumot, a technológiai vívmányokat, a verduni csatát, az orvosi szolgáltatásokat, az állatok szerepét a háborúban, a munkaszolgálatot, az utolsó támadásokat, a versailles-i békeszerződést, az újjáépítést és emlékezést, valamint a belga-magyar diplomáciai kapcsolatokat 1914 és 1930 között.
Az április 17-ig látható kiállítást Székesfehérvár polgármestere nyitotta meg, aki elmondta, hogy a Belga Királyság magyarországi nagykövetével rövid belvárosi sétát tettek és a történelmi falak között találkoztak olyan emlékművekkel is, amelyek a nagy háborúhoz kötik ezt a nemzetet és ezt a várost. „Ezek az emlékművek mindig felhívják a figyelmünket arra, hogy Székesfehérvár katonaváros és arra is, hogy mit köszönhet a katonáknak és miért is feladatunk, felelősségünk emlékezni hőseinkre. Természetes Fehérváron, egy történelmi városban, hogy az emlékeket őrizzük, emlékezünk és emlékeztetünk is az első világháború eseményeire.”- emelte ki dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki elmondta, hogy a szakemberek arra hívják fel jogosan figyelmünket, hogy nem nagyon van olyan fehérvári, vagy Fejér megyei család, akit annak idején valamilyen módon ne érintett volna a nagy háború szörnyűsége.
Székesfehérvár polgármestere arról is szólt, hogy jelenleg is több kiállítás foglalkozik a városban az első világháborúval, ezek között pedig különleges helyet foglal el a A Nagy Háború nagyvonalakban című tárlat, hiszen egy másik ország, másik nemzet szemszögéből mutatja be ezt az eseménysorozatot. Cser- Palkovics András polgármester a közös emlékezés szép és fontos példájának nevezte a tárlatot, kiemelve, hogy a közös európai értékekkel való foglalkozás azt is jelenti, hogy közös történelmünk szebb és kevésbé szép fejezeteivel is foglalkoznunk kell. Reményét fejezte ki, hogy sok fiatal és diák látja a kiállítást, akik okulni fognak majd belőle és közös erővel elérhetővé válik, hogy ezek a borzalmak soha többet ne fordulhassanak elő Európában.
Jo Indekeu, a Belga Királyság magyarországi nagykövete elmondta, hogy a kiállítást olyan helyi partnerek teszik lehetővé, mint a Honvédelmi Minisztérium, a Budapesti Hadtörténeti Múzeum és a Nemzeti Levéltár. Kiemelte, hogy január óta partneriskolákban, egyetemeken és közművelődési intézményekben mutatják be a vándorkiállítást, amely Pásztón, Aszódon, Budapesten, Szegeden és Veszprémben is látható volt, most pedig Székesfehérvárra érkezett. "Sok lelkes reakciót kaptunk a kiállítással kapcsolatban. Reméljük, hogy ebben a gyönyörű történelmi környezetben megnyíló tárlattal hozzájárulhatunk ahhoz, hogy még jobban megértsük az első világháború eseményeit és a jövőben elkerülhessük a háború borzalmait." - tette hozzá a Belga Királyság magyarországi nagykövete.
dr. Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója szerint fontos ez a kiállítás azért is, mert a nemzetközi levéltáros és a nemzetközi történész szakma már tavaly júniusban Szarajevóban megkezdte a felkészülést a nagy háború történetével kapcsolatban, idén márciusban pedig Isztambulban, Gallipoli évfordulója kapcsán találkozott a szakma . Ez utóbbi konferencián részt vett az összes, háborúban érintett nemzet képviselője és a Belga Levéltár képviselője kiváló előadásban mutatta be forrásaikat a nagy háborúval kapcsolatban. "Magyarországon a Magyar Nemzeti Levéltár és a Hadtörténeti Levéltár összefogásával elinduló feldolgozás követi azokat a nemzetközi trendeket és irányokat ,amely Európa illetve más országok leváéltáraiban is a nagy háború feldolgozásához kapcsolódnak." - fogalmazott dr. Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója.