Magyar kapcsolatok - Erdélybe látogatott Székesfehérvár MJV delegációja

 Székesfehérvár Önkormányzatának hivatalos delegációja - dr. Cser-Palkovics András polgármester, Róth Péter alpolgármester és Mészáros Attila tanácsnok - keresett fel három határon túli várost, Nagyváradot, Gyergyószentmiklóst és Csíkszeredát. Október 6-án dr. Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester mondta az ünnepi beszédet Nagyváradon. Október 8-án pedig Csíkszeredán erősítette meg aláírásával a két város polgármestere a március 12-én Székesfehérváron aláírt terstvérvárosi szerződést. A cikkben VIDEÓK találhatók!
2011.10.10. 16:46 |
 Székesfehérvár Önkormányzatának hivatalos delegációja - dr. Cser-Palkovics András polgármester, Róth Péter alpolgármester és Mészáros Attila tanácsnok - keresett fel három határon túli várost, Nagyváradot, Gyergyószentmiklóst és Csíkszeredát.
Október 6-án dr. Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester mondta az ünnepi beszédet Nagyváradon. A Sebes-Körös parti város magyar közössége nemzeti gyásznapunk alkalmából rendezett megemlékezést Nagysándor József tábornok szülőházán elhelyezett emléktáblájánál. „Szeretném, ha minden magyar egyformán lenne népe kultúrájának gyermeke és hazafi, egyszerre partiumi és dunántúli. Legyen Európa földje az a föld, ahol Szent István és Szent László városa, Székesfehérvár és Nagyvárad, csupán egy ugrás, fizikailag és szellemileg egyaránt!” – emelte ki beszédében a polgármester.
 
Másnap a két város vezetői – Ilie Bolojan és dr. Cser-Palkovics András polgármester, illetve Bíró Rozália és Róth Péter alpolgármester – ellátták kézjegyükkel azt a szándéknyilatkozatot, mely Nagyvárad és Székesfehérvár jövőbeni együttműködését teszi lehetővé. A délelőtt folyamán a küldöttség találkozott Szent László városának római katolikus püspökével, Böcskei Lászlóval, illetve megbeszéléseket folytatott a helyi magyar közösség politikai szervezeteinek vezetőivel.
 
A delegáció még ezen a napon Gyergyószentmiklósra utazott, ahol találkozott Mezei János polgármesterrel és Nagy Zoltán alpolgármesterrel, majd közösen meglátogatták és imát mondtak a várost a 2. világháborúban védő és itt elesett fehérvári honvédek sírjánál.
 
Október 8-án Csíkszeredán azt a testvérvárosi szerződést erősítette meg aláírásával a két polgármester, melyet idén március 12-én írtak alá Székesfehérváron. Ráduly Róbert Kálmán, a székely város polgármestere az aláírást követően kiemelte, hogy mindkét város családcentrikus, keresztény értékeket ápol, valamint komoly történelmi hagyományokat őriz. „Szent István városaként vállaljuk azt a történelmi szerepből fakadó feladatot és felelősséget is, amit például a határon túli magyarsággal való együttműködés jelent. Nem elég arról beszélni, hogy a nemzet történelmi fővárosa Székesfehérvár, ha ezt nem tudjuk tettekkel, a lélek erejével napi szinten is megmutatni”- nyilatkozta az együttműködésről dr. Cser-Palkovics András. A nap folyamán Csíkszereda kulturális, oktatási és sportinézményeinek vezetői ismertették a delegációval együttműködési elképzeléseiket. Ez a nap a katolikus naptárban Szűz Mária Magyarok Nagyasszonya ünnepe, az erdélyi látogatás zárásaként a küldöttség tagjai a magyarság legnagyobb Mária-kegyhelyén, a csíksomlyói kegytemplomban szentmisén vettek részt.