Koronázási Ünnepi Játékok - fazekasok és kézművesek veszik birtokba a Rác utcát

 A korábbi években megszokottnál is gazdagabb lesz idén a a Székesfehérvári Királyi Napok keretében megrendezésre kerülő Koronázási Ünnepi Játékok programja. Augusztus 15-e és augusztus 17-e között lovastábor, kézművesek utcája, talpas hagyományőrzők tábora, középkori piac és vásár, az óriásbábok felvonulása, Fény utca, koronázási szertartásjáték, 3 D animációs vetítés, Musica Sacra koncert, valamint könnyűzenei koncertek és éjszakai programok sokasága várja a fehérváriakat és a turistákat.
2015.08.07. 12:01 |
A korábbi években megszokottnál is gazdagabb lesz idén a a Székesfehérvári Királyi Napok keretében megrendezésre kerülő Koronázási Ünnepi Játékok programja. Augusztus 15-e és augusztus 17-e között lovastábor, kézművesek utcája, talpas hagyományőrzők tábora, középkori piac és vásár, az óriásbábok felvonulása, Fény utca, koronázási szertartásjáték, 3 D animációs vetítés, Musica Sacra koncert, valamint könnyűzenei koncertek és éjszakai programok sokasága várja a fehérváriakat és a turistákat.
Nagyon sok újdonság és élvezetes program várja a Koronázási Ünnepi Játékokra érkezőket augusztus 15-e és 17-e között Székesfehérváron. A Palotavárosban a Rác utca és Halász utca közötti területen honfoglalás- és középkori hagyományőrzők vernek majd lovastábort, ahol hat egyesület jóvoltából elevenedik meg a korabeli tábori élet és Könyves Kálmán kora, lesz harci- és fegyverbemutató, lepénysütés és közös csatajelenet is. A Belváros felé tovább haladva érdemes lesz betérni a Rác utcába, amely a Székesfehérvári Királyi Napok rendezvényeinek egyik új helyszíne. „A fazekasok, kézművesek otthonukban várják majd az ünnepi programokra kilátogató fehérváriakat és a turistákat. Nagyon szeretnénk továbblépni azon az úton, hogy a skanzent mind jobban bevonjuk a kulturális élet forgatagába, és ezzel együtt egy kicsit ráirányítani a figyelmet a kézművességre és a kézműves termékekre.” – hangsúlyozta Brájer Éva. Székesfehérvár alpolgármestere elmondta, hogy tartalmas, színvonalas programokkal, és nem utolsó sorban termékekkel készülnek a mesterek. „Továbbra is azt szeretnénk, hogy a történelmi Belvárosban rendezett eseményeken megjelenő portékák méltóak legyenek városunkhoz, annak történelmi múltjához és ahhoz a ranghoz, amit szeretnénk építeni a rendezvényeink, programjaink által is.” - tette hozzá.
Benkő-Igaz Krisztina, a Fehérvári Programszervező Kft. szakmai vezetője az új helszín kapcsán elmondta, hogy idén a Fazekasok, kézművesek utcája, azaz a Rác utca lesz a helyszíne a Koronázási Ünnepi Játékok kirakodóvásárának. A bemutatókon az ókori, a középkori és az újkori fazekasság története és gyönyörű alkotásai elevenednek meg, és ehhez kapcsolódóan interaktív foglalkozások is várják az alkotó kedvű látogatókat. "A Rác utcán elindulva , végig a kézművesek utcáján haladva eljuthatunk a Mesterségek Házáig, ahol szintén izgalmas programokkal várják az idelátogatókat." - hangsúlyozta. Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke tájékoztatása szerint naponta legalább tíz korabeli mesterség mutatkozik be a kézművesek utcájában, ahol egy, a Kézművesek Házában augusztus 15-én, szombaton 16 órakor nyíló kiállítás keretében a seregélyesi tájház szőtteseit tekinthetik meg az érdeklődők. A fazekasság történetét pedig az őskortól egészen az újkorig egy összefoglaló tárlaton mutatják be.

Lovastábor: tábori életképpel, jurtával, hagyományőrző játékokkal, bemutatókkal és interaktív foglalkozásokkal várják a Lovastáborban az érdeklődőket a Koronázási Ünnepi Játékok keretében minden nap 10-től19 óráig. A Rác utca és a Halász utca közötti területen több hagyományőrző csoport képviseli a lovasság történelmi tradícióit: itt lesznek a Váli Hunok, a Fehérvári Huszárok, a Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület, a Csőszi Történelmi, Haditorna és Hagyományőrző Egyesület és a
Borostyán Egyesület és a Fekete Nap Történelmi Társaság. Az idelátogatók megcsodálhatják a korabeli fegyvereket és ruhákat a jurtákban rendezett kiállításon, lovas-, íjász- és kézműves bemutatókon vehetnek részt, amelyek között a fafaragás és a bőrművesség művészete is helyet kap. A helyszínen két kézi malom működik, a gabonaőrlés folyamatának is tanúi lehetünk, amit aztán a fateknős tésztadagasztás és lepénysütés követ. A mesterségek bemutatásából a fegyverekhez kapcsolódóan nem marad ki a kovácsolás sem. A gyerekek kipróbálhatják, milyenek lehettek a párviadalok, ehhez korabeli mini pajzsok és kardok állnak majd az apróságok rendelkezésére. És ugyanezt nagyban is eljátsszák:a területen "állomásozó" mind a hat csapat közös produkcióban viszik színre Könyves Kálmán viadalát a keresztes seregekkel. Az apróságokat a Levendula játszóház várja királyi várjátékkal és a lovagi játékokkal, kora délután zászlóforgatók mutatják be tudományukat ezen a helyszínen. 

 Fazekasok, kézművesek utcája: a Fazekasok, kézművesek utcája, azaz a Rác utca lesz a helyszíne a Koronázási Ünnepi Játékok kirakodóvásárának. Akik ide látogatnak, mindennap 10 és 18 óra között betekintést nyerhetnek a fazekas mesterség fortélyaiba, és megcsodálhatják a magyar fazekas hagyományok motívumait, alkotásait. A bemutatókon az ókori, a középkori és az újkori fazekasság története és gyönyörű alkotásai elevenednek meg, és ehhez kapcsolódóan interaktív foglalkozások is várják az alkotó kedvű látogatókat. 
A fazekasság mellett az utcában több kézműves tevékenység is helyet kap. A Skanzen látogatói kipróbálhatják a szövést, fonást, gyékényfonást, éremverést, sallangkészítést, gyöngyfűzést, csipkeverést vagy bőrözést. Lesz fafaragó kiállítás és fajáték-bemutató is. A csodafa, csipkefa és családfa motívumaival a mesés minták világa is megjelenik a Rác utcában. A játszani vágyó érdeklődők vetélkedőkön és versenyeken is összemérhetik tudásukat és képességeiket, például lehet majd célba dobni fakarikával, lesz lengőteke- és csigahúzó verseny, patkódobás fabotokra, szögbeverés nagytuskóba, illetve diókapkodó és -törő verseny is. 

 Talpas hagyományőrzők tábora: a Koronázási Ünnepi Játékokon a Várfalpark látványossága a talpas hagyományőrzők tábora lesz, ahol tábori életképekkel, jurtával és hagyományőrző játékokkal találkozhatnak az arra járók 10 és 20 óra között. A Belvárosban korzóznak is a hagyományőrzők, hiszen itt lesznek az I. András Királyi Lovagrend, a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje és a Székesfehérvári Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület tagjai.
A Fő utcán a fegyvertechnikai elemek bemutatója mellett fegyverismertető is lesz, a kialakított táborban pedig lovagi sátor, hajítófegyverek, különböző fegyverállományok, korabeli zászlók és táborvédő kerítések segítik elképzelni a középkori gyalogság életét. Az egész napos fegyverkiállítás kínálta szemlélődés mellett a lelkes és bátor résztvevők kipróbálhatják, hogyan kellet használni a hajítófegyvereket, lehet fényképezkedni a felszerelésekkel, valamint apródoktatás, páros küzdelmek, középkori jelenetek és láncingkészítés várja a táborba látogatókat.

 Középkori Piac: a Városház tér Középkori Piaccá alakul a Koronázási Ünnepi Játékokon. Délelőtt 10 órától este19 óráig a Jancsárkert árusai, a fogadósok, a Szabad Színház színészei és az Õskultúra Alapítványvárják a térre érkező sokaságot. Egész napos, interaktív módon élvezhetjük és nézhetjük a középkori élet színes forgatagát: a vállalkozó szelleműek korabeli gúnyát kölcsönözhetnek a korzózáshoz, korhű hajviseletek készítenek el szakavatott kezek a hölgyek és leánykák számára, játékokat és korabeli mesterségeket lehet kipróbálni.
A korhű hangulat felidézését hagyományőrzők kitelepülése teszi tejessé, akik szekerekkel ésféljurtákkal érkeznek a térre. A Szabad Színház játékából nem hiányzik majd a boszorkányvallatás és a csalfa asszonyok büntetésének bemutatása, szellemi bajvívás formájában megjelenítik Könyves Kálmán olvasószobáját és ízelítőt adnaka középkori gyerekjátékokból is. Az Õskultúra Alapítványtíz különböző korabeli mesterség termékmustráját, szerszámkiállítását kínálja, valamint mutatja be élőmunkáját. A legkisebbek kipróbálhatják a fából faragott, vesszőkosaras körhintát, lesz nyíllal célba dobás, hordólovaglás, papírmerítés és emlékérem-készítés. A kézműves mesterségek közül pedig gyertyamártók, gyapjúszövők, fazekasok, nemezelők és esztergályosok engednek betekintést a fortélyokba. A Városház tér sorompóinál kis létszámú hagyományőrző csapatok járőröznek, és adnak műsort a Középkori Piacon. Az estét az Orenthalia táncegyüttes zárja, a Khamoro Budapest Band zenéjére, akik táncukkal ünneplik meg azt, hogy Könyves Kálmán eltörölte a boszorkányégetést.

 Óriásbáb szigetek: a Koronázási Ünnepi Játékokon egész napos interaktív programok várják a családokat az Óriásbáb szigeteken: a Városház téren, a Bartók Béla téren, a Mátyás király-emlékműnél és az Országzászló téren. Mindennap 10 órakor kezdődnek és egészen19 óráig tartanak a műsorok, kézműves foglalkozások és játszóházak Lábodi Ádám, Tűzkő Sándor és Váradi Eszter Sára, a Vörösmarty Színház színészei és az ART Kulturális Egyesület közreműködésével a szigeteken és az azokat összekötő szakaszokon. A szigetek előadásai három történetet mesélnek el egy narrátor segítségével, majd egy drámai konfliktust is bemutatnak Könyves Kálmán uralkodását megidézve. A megoldás mi más is lehet, mint a tudás megszerzése afelvilágosultabb személyiségű uralkodó udvarában.Vásári komédia, interaktív mesejáték bábokkal és dalokkal, valamint történelmi események elevenednek meg, és királyi történetek kerülnek megjelenítésre.
Kicsik és nagyok részesei lehetnek a ’Hét szabad művészet’, mondhatjuk tantárgy elsajátításánakaz Országzászló téren egy korabeli iskolában, természetesen a játék eszközeivel. A résztvevők a belépéskor jelmezt öltenek, és egy hatalmas, várfallal körülvett udvar lakóivá válnak. A fiúk lovagi képzéseken edződhetnek, a lányok kézműves és illemtan-foglalkozásokon gyakorolhatják az udvarhölggyé válás praktikáit, fortélyait. Aki pedig sikeresen "kijárja" az iskolát, bebocsátást nyer a királyi udvarba: ahol a játék és a mulatság folytatódik tovább! Vetélkedők, hangszerbemutatók, tánctanítás és kézműves foglalkozások szórakoztatják a családokat, az érdeklődők lovagi próbákon és rendhagyó történelem órákon vehetnek részt. 

 Óriásbábok menete: a Koronázási Ünnepi Játékok attrakciójaként gólyalábas, zenés kísérettel vonulnak végig az óriásbábok a szigetektől 14 és 17.30 órakor a Hotel Magyar Király előtti nagyszínpadig. A felvonulás koreográfiával egybekötött zenés bemutató lesz. Újdonság, hogy idén először "megszólalnak" az óriásbábok: a 13 bábra Adorján Viktor írt verseket és a MusicaHistorica zenésítette meg, ezt hallhatja majd a közönség a Régi Zene Együttes előadásában. A délutáni felvonulást a Bandiera zászlóforgató csoport zárja. 

 Fény utca: a Koronázási Ünnepi Játékok idei főszereplőjének, Könyves Kálmán életének történetei elevenednek meg a Fény utca programjain augusztus 14-től 18-ig este 21 órától éjfélig.
A helyszín a Belváros, a Fő utca épületeire vetítenek a Hölgyek-Urak üzletétől a DM áruházig: a mozgó történelmi képregényből kiderül, hogy „könyves” királyunk hogyan reformálta és enyhítette meg elődje törvényeit, hogy küzdött meg örök riválisával, lázadó öccsével, Álmos herceggel, mivel próbálta erősíteni a tanulás fontosságát. A Fény utca dramaturgja dr. Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa.

 Animáció: az idei Koronázási Ünnepi Játékok egyik újítása a Könyves Kálmánhoz kapcsolódó történeteket megelevenítő 3D animációs vetítés. A Hősök terén 21 órától 24 óráig kerül sor erre a különleges előadásra augusztus 14-től 18-ig. 

 Szertartásjáték: a Koronázási Ünnepi Játékok fénypontja, a Koronázási szertartásjáték előadásában Könyves Kálmán legendája kel életre augusztus 15-én és 16-án 21 órakor (esőnap: 2015. augusztus 17. 21.00 óra) a Koronázó téren, a Nemzeti Emlékhelyen. A magyar király életének cselszövésekben és kalandokban gazdag eseményeit, a szerelem és ármány okozta bonyodalmakat, valamint a koronázás ceremóniáját, rítusát közel kétszáz résztvevővel, óriásbábokkal, grandiózus díszletek között, modern fény- és látványtechnikával mutatják be a Nagyboldogasszony-bazilika romjai fölött. A főszereplők Egyed Attila, Száraz Dénes, Blaskó Péter, Mihályi Győző, Tűzkő Sándor, Lábodi Ádám, Törőcsik Franciska ésKerkay Rita, a produkcióban közreműködik a Szabad Színház, egy egyesített kórus és tánckar. A Koronázási szertartásjáték rendezője a Vörösmarty Színház igazgatója, dr. Szikora János. 

 Musica Sacra: augusztus 18-án a zenéé lesz a főszerep, hiszen egy különleges élményben lehet része mindazoknak, akik jegyet váltanak a MusicaSacra koncertre. A2015-ös zenei rendezvény komponistája Giacomo Puccini. A népszerű olasz zeneszerző elsősorban az operáiról ismert, azonban a székesfehérvári közönség mostegyházzenei alkotásait hallhatja. Az est fő műsorszáma a Messa di Gloria, az olasz zeneszerző legismertebb egyházi műve.
A koncert előadói az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, valamint az egyesített, több mint 200 fős kórus – a város, a megye és budapesti neves kóristák részvételével – a bariton szólót Kálmándy Mihály, a tenort pedig László Boldizsár énekli. Az est sztárvendége Carlo Ponti Jr. lesz, aki a koncertet dirigálja; a hangverseny zenei igazgatója pedig Drahos Béla. 

 Könnyűzenei koncertek: a Koronázási Ünnepi Játékokon a Zichy liget elején felállított nagyszínpadon könnyűzenei koncertek várják a szórakozni vágyókat.Augusztus 14-én, pénteken 22.30-kor Caramel, 15-én, szombaton 20órakor Polyák Lilla ésHomonnay Zsolt, 16-án, vasárnap 20 órakor Ferenczi György és a Rackajam, 17-én, hétfőn 20 órakor a Budapest Jazz Orchestra, 18-án, kedden pedig Geszti Péter és a Gringosztár lép fel szintén 20 órakor. A könnyűzenei sztárfellépők után sem marad abba a hangulat, hiszen minden este egy-egy zenekar biztosítja a jókedvet az est további részében.Augusztus 14-én Caramel koncertje előtt Burján Orsi és a Pálinkálom, augusztus 15-én 22.30 órától a Kriszti mégse zenekar, augusztus 16-án a Coco-loco, augusztus 17-én a Jágersoul, 18-án pedig Szeder és zenekara várja a közönséget.

 Éjszakai programok: a Koronázási Ünnepi Játékok éjszakai, levezető programjai a Kossuth udvarban és a Pelikán udvarban várják a közönséget. Augusztus 15-én 21 órakor Bogdán Norbert koncertezik. Nagykanizsán született és ma is ott élő fiatal roma tehetség, aSnétberger Zenei Tehetségközpont egyik legrégebbi diákja, aki 10 éves kora óta foglalkozik elsősorban a gitárral és dalszerzéssel, énekkel. A 22 éves zenész első lemezéta Cseh Tamás Program támogatta. Augusztus 15-én 22 órakor Csernik Szende pajzán meséit hallgathatja a közönség a Kossuth udvarban: a mesemondó kicsi kora óta mindig is szerette a meséket,Sepsiszentgyörgyön, Háromszéken és Dálnokon nőtt föl. A mesemondás Erdélyből forrt ki, s abból az erőből, amit ott kapott. „A pajzán mese lényege nemcsak az, hogy miről szól, hanem az is, hogy milyen a ritmusa, hiszen ha jó ritmusa van, akkor az úgy tud folyni, mint egy patak a hegyeken lefele” – vallja Csernik Szende. Augusztus 16-án 20 órakor Kátai Zoltán énekmondó lép fel:az előadóművész több évig zenélt a Mákvirág népzenei együttesben, muzsikált Kecskés Andrással ésKobzos Kiss Tamással is.„A Dinnyésnél töltött napok alatt Tinódi Krónikáját olvasgattam, és éppen a Dávid király és Góliát küzdelmét megörökítő éneknél jártam. Ebben van egy strófa, ami úgy végződik, hogy énekmondással dicsérjétek az urat. No, ez ugrott be, s a plakátra azt írattam a nevem alá, énekmondó. Hát, így lettem énekmondó” – meséli Kátai Zoltán.
Augusztus 16-án 21 órakor a Duola koncertjét hallhatja a közönség, Bágyi Balázs ésP. Szabó Dániel előadását. A dob-cimbalom duó egyéni szín és egyedülálló produkció az ethno-jazz és világzene területén, mindketten a hazai és nemzetközi jazz, illetve folkélet szakmailag elismert, meghatározó résztvevői. Játékmódjuk a kamarazenélés legszebb hagyományaira épül, repertoárjuk Közép-Kelet-Európai (főleg magyar és román) népzenét dolgoz fel, jazz és szabadzenei elemekkel fűszerezve. A cimbalom alap szerepköre elsősorban harmóniái és dallami, míg a dob a ritmus fő motorja. Augusztus 17-én 22 órakor a Magma Tűzszínház és a világhírű Farkas Linda Fringe Díjas előadása, a Fényhalászok látható a Pelikán udvarban. Produkciójuk egy multimédia performansz az univerzum születéséről, művészi szemmel. Ezzel az előadásukkal már a fél világot bejárták, Párizstól Kijevig, Helsinkitől Rómáig.