Könyvtári konferencia a Kodolányin -új kihívások az EU-ban

 "Tudásgyár vagy könyvtár?" címmel szervez könyvtári konferenciát hétfőtől a Kodolányi János Főiskola Könyvtára. A már ötödik éve megrendezésre kerülő konferencia mindig a könyvtárakat érintő legfontosabb problémákkal foglalkozott mint pl. a könyvtár értékteremtő és őrző szerepével, a távoktatás és a könyvtárak kapcsolatával, a minőségbiztosítással. Európai Uniós csatlakozásunk idején pedig a legfontosabb kérdés az, hogy hogyan készültek fel a könyvtárak az újabb kihívásokra, milyen eszközökkel és szolgáltatásokkal tudják segíteni a tájékoztatást.

2004.05.17. 09:48 |

 "Tudásgyár vagy könyvtár?" címmel szervez könyvtári konferenciát hétfőtől a Kodolányi János Főiskola Könyvtára. A már ötödik éve megrendezésre kerülő konferencia mindig a könyvtárakat érintő legfontosabb problémákkal foglalkozott mint pl. a könyvtár értékteremtő és őrző szerepével, a távoktatás és a könyvtárak kapcsolatával, a minőségbiztosítással. Európai Uniós csatlakozásunk idején pedig a legfontosabb kérdés az, hogy hogyan készültek fel a könyvtárak az újabb kihívásokra, milyen eszközökkel és szolgáltatásokkal tudják segíteni a tájékoztatást.

 A "tudásgyár" szlogen azt is jelzi, hogy a könyvtár a tudás, az információk tárháza, amely a korábbi hagyományos könyvkölcsönző szerepköre mellett számos egyéb szolgáltatásra is alkalmas, hiszen az információk összegyűjtésére, feltárására és a használók rendelkezésére bocsátására a könyvtáraknál alkalmasabb intézmények nincsenek. Különösen fontos ez akkor, amikor naponta óriási mennyiségű az az adathalmaz, ami az emberekre zúdul a médiákból, Internetről. Ezt az információözönt kell összegyűjteni, tárolni, vagy egész egyszerűen "csak" megtalálni azt az adatbázist, linket, ahol a keresett kérdésre választ kapunk. Fontos az is, hogy milyen gyorsan tudjuk megtalálni a keresett információt, hiszen " az idő pénz" mondás egyáltalán nem közhely felgyorsult világunkban, hiszen pályázatok, állások és még sok minden függhet attól,
hogy ki az ügyesebb és gyorsabb és tájékozottabb.

 Konferenciánk célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a könyvtárak minden területen óriási fejlődésen mentek keresztül az elmúlt 10 évben - a számítógépes szolgáltatások bevezetése, országos központi ellátórendszerek kiépítése, digitalizált nemzeti archivum létrehozása, Európai Uniós Tájékoztató Központok, Európa Pontok kiépítése mind azt mutatja, hogy a csökkenő források mellett is a könyvtáros társadalom képes az állandó megújulásra.

 A közkönyvtárat valaha a "város dolgozószobájának" nevezték, az egyetemi, főiskolai könyvtárakat olyan korszerű, európai léptékű intézményekké kellene fejleszteni, amelyek alkalmasak " a hallgatók, oktatók egyéb látogatók tudományos igényű dolgozószobájává" válni. Ezekről a kérdésekről beszélnek a szakma kiváló képviselői, a révkomáromi Selye János Egyetem könyvtárvezetője, a Kolozsvári Babes Bólyai Egyetem gyergyószentmiklósi főiskolájának könyvtárosa és a Kodolányi János Főiskola oktatói.