Játék a gyermek művészete, művészet a felnőtt játéka - 144 éve született Bory Jenő

Ünnepi műsorral és koszorúzással emlékeztek Bory Jenő születésének 144. évfordulója alkalmából szombaton a Bory-várban és a mester szobránál. A megemlékezésen, amelyen részt vettek a Bory-család tagjai, valamint a város képviseletében Östör Annamária tanácsnok, önkormányzati képviselő,  a Vasvári Pál Általános Iskola diákjai adtak ünnepi műsort.
2023.11.11. 13:12 |
Játék a gyermek művészete, művészet a felnőtt játéka - 144 éve született Bory Jenő

Az esős időjárás miatt a Bory-vár művészgalériájában kezdődött az ünnepi megemlékezés Bory Jenő születésének 144. évfordulója alkalmából szombaton délelőtt.

A család nevében egyik unokája, Pogátsnik Lászlóné Ilona idézte fel a művész, a nagypapa alakját. A Bory-várat „szórakozásból, feleségemnek építettem, mint egy régimódi szerelmi vallomást” – idézte Bory Jenőt. A várban lépten-nyomon felesége szobrait és hozzá írt verseit találhatjuk. A mozaikban is látható idézet - „Játék a gyermek művészete, művészet a felnőtt játéka.” - jól jellemezi romantikus lelkületét, amely építési stílusán is utolérhető. A Bory-vár területét 1912-ben vásárolta meg. Az itt található présházat először műteremmel bővítette. Pontosan 100 évvel ezelőtt, 1923-ban kezdte építeni a várat.

Az első terasz kialakításával elkészült ikerlányainak az Ikrek-tornya és a hozzá kapcsolódó, támfalba mélyedő íves árkádsor, a művészgaléria, amelybe szobrászok, festők, színészek portréi kerültek saját és kortársművészek alkotásaiként. 1937-ben megnyitotta a várat a látogatók előtt, amely fokozatosan bővült tornyokkal, árkádokkal, műteremmel, várudvarral. A második világháború rengeteg sérülést okozott a várban is. Már magas kora ellenére is helyre tudta állítani. 1959-ben, 64 évvel ezelőtt, 80 éves korában hunyt el.Jelenleg a leszármazottak tulajdonában van a vár, az unokai és a dédunokai generáció gondozza, és mutatja be az érdeklődőknek. Évente kétszer – tavasszal és ősszel – találkozik a család, megbeszélik a teendőket. Már négy szépunokája is született a művész házaspárnak. „Reméljük, hogy Bory Jenő és festőművész felesége, Komócsin Ilona életműve még sokáig hirdeti alkotóik művészetét.” – zárta megemlékező beszédét Pogátsnik Lászlóné Ilona, a művész unokája.

Mint minden évben, idén is egy kis rövid műsor kísérte a megemlékezést. Az egykori Bory Jenő Általános Iskola szép hagyományát folytatva a Vasvári Pál Általános Iskola nyolcadik osztályosai énekelték el Magyarország az én kedves szép hazám népdalt, majd három alsó tagozatos diák szavalta el Aranyosi Ervin Vár a mesevár című versét. A műsort követően a Bory téren, Bory Jenő szobránál helyezett el virágot a város nevében Östör Annamária önkormányzati képviselő, a Vasvári Pál Általános Iskola igazgatója, Laczkó Gábor és igazgatóhelyettese, Sándorfi Gergely, valamint a Bory-család tagjai és az emlékező fehérváriak.