Fejedelmi kincsek a Szent István Király Múzeumban

A Szent István Király Múzeumban április 6-án 18 órakor nyílik meg a Fejedelmi kincsek - Erdélyi tallérok című kiállítás, amely június 30-ig tart nyitva. A 16–17. századi erdélyi tallérokból és emlékérmekből álló gyűjteményét mintegy 1,1 milliárd forintért vásárolta meg a Magyar Nemzeti Bank az Értéktár program keretében.
2017.04.03. 16:03 |
Fejedelmi kincsek a Szent István Király Múzeumban

A Magyar Nemzeti Bank Értéktár program keretében 2015 nyarán vásárolták meg Törő István 220 darabos, 16–17. századi erdélyi tallérokból és emlékérmekből álló gyűjteményét mintegy 1,1 milliárd forintért. Az MNB a megvásárlással egyidejűleg a gyűjteményt ötéves letétbe az Magyar Nemzeti Múzeumnak adta át, elősegítve ezzel a tudományos feldolgozást, a kutathatóságot, továbbá a nagyközönség számára történő bemutatást. A célkitűzés részben már megvalósult, hiszen 2016. június 7. és szeptember 11. között Tündérkert Ezüstje címmel, a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében megrendezett kiállításon megtekinthette az érdeklődő közönség. A kiállítás sikerét látva úgy döntöttek, hogy az ország számos pontján bemutatják a ritka kincseket. A kiállítás első helyszíne a székesfehérvári Szent István Király Múzeum lesz, ahol 2017. április 6-án 18 órakor nyílik meg a Fejedelmi kincsek – Erdélyi tallérok című kiállítás, amely június 30-ig tart nyitva.


 
A kiállításon nem csupán a 220 darabos erdélyi tallérgyűjtemény kerül bemutatásra, hanem egy reprezentatív válogatás is az Magyar Nemzeti Bank 1974-ben alapított Bankjegy- és Éremgyűjteményének erdélyi aranypénzeiből. A kiállítást gazdagítja a szintén az MNB tulajdonában lévő 13 darab eredeti, 17. századi erdélyi verőtő, amelyek a jegybank több mint hatezer darabot számláló verőszerszám-gyűjteményének legkorábbi darabjai. Az arany- és ezüstpénzek, valamint a verőtövek mellett a kiállításon megtekinthető majd néhány 16–17. századi erdélyi fegyver - díszsodronying, huszár félvért és sisak, díszszablya, díszbuzogány - amelyeket a Magyar Nemzeti Múzeum kölcsönöz a tárlatra.

Az egyedülálló kiállítás Székesfehérvárra érkezésével kapcsolatban Kulcsár Mihály múzumigazgató elmondta, már egy ideje megfogalmazódott bennük, hogy érdemes lenne a városban megrendezni egy numizmatikai tárgyú kiállítást, amihez a Törő-éremgyűjtemény nagyon jó alapot adott. A 220 darab érmével kapcsolatban elmondta, hogy a kibocsátók köre János Zsigmondtól Apafi Mihályig terjed. Elmondta, hogy további 48 darab aranypénz és 13 darab erdélyi verőtőt is kiállítanak szintén a Magyar Nemzeti Bank jóvoltából, míg a Magyar Nemzeti Múzeumnak köszönhetően - színesítve a kiállítást - még erdélyi fegyvereket is bemutatnak.  

Brájer Éva alpolgármester elmondta, a város nagyon örül annak, hogy ez a kiállítás Székesfehérvárra érkezik, majd megköszönte a Magyar Nemzeti Múzeumnak az együttműködés lehetőségét. Kiemelte, hogy a Szent István Király Múzeum kiállításainak még magasabbra színvonalra való emelése a jövő évben komoly kihívás lesz, hiszen a lécet nagyon magasra tették idén A DÖNTÉS című kiállítással és a Pompeji kiállítással. Székesfehérvár alpolgármestere szerint a város méltán lehet büszke arra, hogy a múzeum a legnívósabb és legrangosabb kulturális intézménye jelenleg a városnak. "A múzeum kitárta kapuit, és amellett, hogy szakmai színvonalát tekintve is komoly, rangos kiállításokat rendez, a nagyközönséget is szeretné behívni, mely egy közös szemlélete az intézmény új vezetésének és a városvezetésnek." - fogalmazott Brájer Éva alpolgármester.

Dr. Tóth Csaba régész-muzeológus az Értéktár programról, mint a kiállítás kiindulópontjáról beszélt, aminek a célja az volt, hogy a Magyar Nemzeti Bank vissza- illetve megvásároljon olyan műkincseket és tárgyakat, amire e nélkül a program nélkül nem lenne esély, tekintve annak költségeit. Így került sor erre a 220 darab erdélyi tallérnak a megvásárlására is. Elmondta, hogy a kiállításra kerülő érmek nemcsak azért értékesek, mert aranyból, meg ezüstből készültek, hanem azért, mert egy kornak a lenyomatait alkotják.