Emlékmise és emléktábla avatás Kaszap István halálának 76. évfordulóján

Emlékmisét mutatott be Kaszap István halálának 76. évfordulója alkalmából Spányi Antal megyés püspök a Prohászka Emléktemplomban. A fiatalon elhunyt Kaszap Istvánt idén válaszotta poszthumusz a város díszpolgárává Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése, ennek tiszteletére elkészült egy emléktábla is, amelyet dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi antal megyéspüspök avatott fel. Székesfehérvár polgármestere kiemelte, a díszpolgári cím arról üzen, hogy mely értékek fontosak egy város közösségének. VIDEÓ a cikkben!
2011.12.17. 19:10 |
Emlékmisét mutatott be Kaszap István halálának 76. évfordulója alkalmából Spányi Antal megyés püspök a Prohászka Emléktemplomban. A fiatalon elhunyt Kaszap Istvánt idén válaszotta poszthumusz a város díszpolgárává Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése, ennek tiszteletére elkészült egy emléktábla is, amelyet dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi antal megyéspüspök avatott fel. Székesfehérvár polgármestere kiemelte, a díszpolgári cím arról üzen, hogy mely értékek fontosak egy város közösségének. 
 A Prohászka emléktemplomot Jézus, a Jó Pásztor tiszteletére szentelték; itt van Prohászka püspök sírja, aki "Magyarország apostola és tanítója" volt az elmúlt század nehéz évtizedeiben. Itt nyugszik Kaszap István is, aki tudatosan ajánlotta fiatal életét Krisztusnak és akinek boldoggá avatásáért imádkoztak a hívek.
 Kaszap István életszentségre törekedett, egész életét áthatotta a testvéri szeretet és mély alázatosság. Lángoló szeretet jellemezte. Sokat elmélkedett Jézus szenvedéseiről, s a bűnösökért engesztelő áldozatul ajánlotta fel magát Jézus Szívének. Rejtelmes betegség tört ki rajta, mellyel szemben a kortárs orvostudomány tehetetlennek bizonyult. Napra pontosan egy esztendővel azután hogy tornászbajnok lett, Fehérvárott életmentő műtétet végeztek el rajta (1935. március 17.). A nehéz operációk, a fájó kezelések szenvedéseit hősies, Isten szeretetében izzó lélekkel viselte. A testi fájdalom mellett súlyos lelki megpróbáltatásokban is része volt.
 Kaszap István erényei a szenvedésben bontakoztak ki teljes szépségükben, erejükben. Lelki végrendeletében mindenről lemondott a bűnösökért. A legsúlyosabb fájdalmak közt is naponta Te-Deumot mondott ihletett szavakkal kinyilvánította élete értelmét: "Szeretettel, szenvedéssel szolgálni a szeretet Székhelyét, Jézus Szentséges Szívét". Gyötrelmes szenvedéseit hősies halállal koronázta 1935. december 17-én. Halálos ágyán, felmetszett gégével szólni sem tudott, de élete utolsó perceiben felírta búcsúszavát: "Ne sírjatok, mennyei születésnap ez". „Azt gondolom, nem az a kérdés miért döntött így az önkormányzat, hanem az, hogy miért csak most döntött így. Hiszen miről szólhat a díszpolgári cím, a város legnagyobb és legméltóbb kitüntetése, ha nem arról, hogy értékekről üzenünk: mely értékek fontosak egy város közösségének. Ha lehet a fiatalok számára példaképet állítani, azt gondolom, hogy Kaszap István az.” - mondta dr. Cser-Palkovics András polgármester az emléktábla avatásán.