Egy testvériség megerősítése: fehérvári delegáció Schwäbisch Gmündben

Székesfehérvár és a Baden-württembergi Schwäbisch Gmünd 31 évvel ezelőtt, 1991-ben írták alá testvérvárosi szerződésüket. Hétvégén Székesfehérvár képviseletében Lehrner Zsolt alpolgármester és Schwäbisch Gmünd főpolgármestere, Richard Arnold írták alá a két település közötti testvérvárosi szerződés megerősítését. A városok közötti kapcsolat azóta is virágzik, számos kulturális, turisztikai és tudáscsere-program valósult meg három évtized alatt. 
2022.07.12. 14:52 |
Egy testvériség megerősítése: fehérvári delegáció Schwäbisch Gmündben

A testvérvárosi kapcsolat változatlan intenzitású folytatását szerződéssel erősítették meg a városok képviselői ezen a hétvégén Schwäbisch Gmündben. A két település történelmében több párhuzam is található.

Székesfehérvár az Árpád-házi királyok egyik legfontosabb fellegváraként és koronázóvárosként különleges szerepet tölt be a magyar történelemben, míg Schwäbisch Gmünd a Hohenstaufen német-római uralkodócsalád emlékének szenteli kulturális élete jelentős részét. A hat német-római császárt adó dinasztia 1138 és 1254 között irányította az akkori Európa egyik legnagyobb birodalmát, a császárság is az ő uralkodásuk alatt érte el legnagyobb területi kiterjedését. Ezt a bő száz évet, illetve a megelőző trónharcokat örökíti meg a Staufersaga, mely egy grandiózus összművészeti produkció, mely némileg hasonló Székesfehérvár Koronázási szertartásjátékaihoz.

Idén kerek, 860. évfordulót ünnepel Schwäbisch Gmünd, ugyanis I. (Barbarossa) Frigyes császár koronázásának évfordulóját ünnepli a város. Barbarossa Frigyes a német történelem kiemelkedő uralkodója, akinek regnálására tehető Schwäbisch Gmünd első hiteles említése is a krónikákban. Frigyes uralkodásának van magyar vonatkozása is: III. Béla király és Frigyes császár valószínűleg személyesen is találkoztak uralkodásuk alatt (a személyes királytalálkozó viszonylag ritka volt a korban) Béla király lányát pedig Frigyes fia el is jegyezte, azonban a herceg nem tért haza a szentföldi keresztes hadjáratból.

Ennek a találkozónak emléket állítva Székesfehérvár Önkormányzata Barbarossa Frigyes óriásbábját ajándékozta Schwäbisch Gmündnek a városdiplomáciai látogatás során. A delegációt Lehrner Zsolt alpolgármester vezette, aki az ajándékozás kapcsán kiemelte: Székesfehérvár a közös, királyi történelmünk egy darabkájával szeretne tisztelegni Schwäbisch Gmünd és Baden-Württemberg gazdag történelme előtt, remélve, hogy az egyedi óriásbáb egyben Székesfehérvárra, a két város barátságára is emlékezteti majd Gmünd polgárait. A delegáció magyar és fehérvári kulturális produkcióval is készült a találkozóra, az Alba Regia Táncegyüttes magyar néptáncok ízelítőivel szolgált a közönség számára.

A delegációhoz csatlakozott Matuz János, az SZKKK művészeti intendánsa, ugyanis további kulturális együttműködések lehetőségeiről és konkrétumairól is tárgyalások folynak a két város között. Emellett elkísérte a küldöttséget a fehérvári közgyűlés tagja, Ráczné Földi Judit is. A testvérvárosi szerződések megerősítésének ceremóniáján Lehrner Zsolt alpolgármester közvetítette dr. Cser-Palkovics András polgármester jókívánságait és üzenetét Schwäbisch Gmünd elöljárói számára, levelében a polgármester kiemelte: "a közös Európa ideálját először a polgárok lelkében és szellemében kell életre hívni, erre pedig legalkalmasabbak a közvetlen tapasztalatcseréket lehetővé tévő testvérvárosi kapcsolatok."

Richard Arnold, Schwäbisch Gmünd főpolgármestere, akit városunk tavaly Tiszteletbeli Polgár címmel tüntetett ki, köszöntőjében kiemelte: Hálás a baráti kapcsolatért, melyet a két város immár 31 éve ápol, és rendkívül nagyra értékeli az idei, Barbarossa Frigyest "életre keltő" gesztust. A tárgyalások és a hivatalos ceremóniák során mindkét fél kifejezte reményét és elköteleződését a testvérvárosi kapcsolat további fejlesztése és mélyítése mellett.