Egy könyv, amely méltó emléket állít a HTBK két évtizedes munkájának

 Ünnepélyes keretek között mutatták be a Városháza Dísztermében csütörtökön délután a „Húsz év barátságban” című könyvet, amely a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének 20 éves fennállása alkalmából jelent meg. A jeles alkotás a nemzeti értékek, a honvédelem, a hazafiság, és az értékmegőrzés mentén ismerteti a civil szervezet két évtizedes fennállását.
2015.06.18. 16:06 |
Ünnepélyes keretek között mutatták be a Városháza Dísztermében csütörtökön délután a „Húsz év barátságban” című könyvet, amely a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének 20 éves fennállása alkalmából jelent meg. A jeles alkotás a nemzeti értékek, a honvédelem, a hazafiság, és az értékmegőrzés mentén ismerteti a civil szervezet két évtizedes fennállását. Székesfehérvár tradicionális katonaváros, ahol különös jelentőséget kap a hadsereg és a civil társadalom közötti kapcsolat. Ezt a híd-szerepet tölti be több mint másfél évtizede a HTBK Székesfehérvári Szervezete.
KÉPGALÉRIA az eseményről
Az 1995-ben alakult szervezet célja a civil lakosság és a katonák kapcsolatának erősítése, a hazafiság eszményére épülő és a nemzet érdekeit szolgáló honvédelem ügyének támogatása. A budapesti szervezet példáját követve dr. Gyuricza Béla, Balsay István országgyűlési képviselők, Görög István és Kollár Endre kezdeményezésére 1995. május 18-án ünnepi külsőségek között bontott zászlót a szervezet. A 26 alapító taggal megtartott közgyűlés megalkotta, elfogadta a szervezet alapszabályát, programjait, továbbá megválasztotta vezető szerveit. A szervezet munkáját elnökként Dr. Gyuricza Béla vezérezredes, országgyűlési képviselő (1995-99), Warvasovszky Tihamér polgármester, országgyűlési képviselő (1999-2010), Karsai Béla vállalkozó (2010-11), valamint dr. Cser-Palkovics András polgármester (2011-2015) irányította. Az idei év májusától ismét Karsai Béla vezeti elnökként a civil szervezetet.
A csütörtökön délután bemutatott alkotás a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, a Fehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület együttműködésével, valamint Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával valósulhatott meg. A könyvben a nemzeti értékek, a honvédelem, a hazafiság, és az értékmegőrzés mentén ismerhetjük meg a civil szervezet két évtizedét. „Hét évvel ezelőtt, 2008-ban lettem a Fehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület tagja. Fő feladatunk és célunk azóta is a honvéd hagyományok ápolása, valamint az értékek megőrzése. Hasonló célkitűzésekért folytat a miénknél is szerteágazóbb tevékenységet immáron két évtizede a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, amelynek tevékenységét nagy megbecsüléssel és tisztelettel követem. Az volt a határozott meggyőződésem, hogy e két évtized munkáját és a tagság erőfeszítését méltóképpen be kell mutatni. A HTBK aktivitása nemcsak hazánkban, hanem a határokon túl is jól érzékelhető. Elég csak a gyergyószentmiklósi határban elhelyezett hősi emlékműre, vagy a Gyilkos-tó partján felállított Szent István szoborra gondolnunk. Ezek kétségkívül olyan eredmények, amelyre a HTBK minden tagja büszke lehet. Ennek okán kezdeményezte a Fehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület közgyűlése, hogy a katonák és civilek közös erőfeszítéseként létrejövő húszéves tevékenység egy igényes mű segítségével kerüljön bemutatásra. Örömmel ajánlom és mutatom be e sokszínű, gazdag kötetet, mint értéket.” – mondta dr. Simon László kormánymegbízott, a Fehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület elnöke, aki Gyuricza Béla tábornok szavait felidézve kiemelte: a vitéztől a veteránig sok értékes ember alkotja a HTBK-t.
Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András szerint olyan értékeket képvisel a HTBK, amelyeket a jövőben is meg kell őrizni. „Könnyű beszélni egy szép könyv megjelenésekor, főleg akkor, ha ez az alkotás – ahogy azt a címe is bizonyítja – húsz év barátságáról szól. Azt hiszem, aki ezt a művet utólag a kezébe veszi, az meg fog erősíteni abban, hogy egy-egy fotón, vagy íráson keresztül újra lehet élni azokat a pillanatokat, amikor létrejöttek ezek a barátságok. Köszönettel tartozunk az alapítóknak, akik nélkül elképzelhetetlen lenne a huszadik születésnap megünneplése. Gyuricza Béla vezérezredes egészen biztosan büszkén tekint le erre a közösségre, és emlékezik arra, hogy jött létre ez a kezdeményezés. Ez a kiadvány a szerzők nem titkolt célja és szándéka szerint az ő emléke előtt is tiszteleg. Az együttműködés tekintetében az első pillanattól kezdve támogattuk azt a vállalkozást, hogy ezt a húsz évet ebben a kötetben össze lehessen foglalni. A könyvben olyan mosolygós, kedves emberekkel találkozhatunk, akik egyrészt tették a dolgukat a saját területükön, másrészt úgy döntöttek, hogy részt vesznek egy civil szervezet munkájában, idejüket és energiájukat önzetlenül áldozva erre a nemes célra. Nagyon sokféle közéleti szereplő található meg ebben a kötetben, akik némileg különböző gondolkodású személyek is egyben. Ettől függetlenül mégis voltak olyan célok, amelyek mentén össze lehetett fogni. Úgy hiszem, a mai világban ez különösen nagy érték, így ezt a jövőben is ápolni és védeni kell.” – zárta gondolatait dr. Cser-Palkovics András, aki szerint a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete több dologra, így a pákozdi Katonai Emlékpark létrehozására, a határon túli barátságok megkötésére, illetve a Hazafiság Iskolája nevű pedagógiai program elindítására is büszke lehet. Székesfehérvár polgármestere ezen kívül azt is kiemelte, hogy a legutóbbi közgyűlésen mindenki ígéretet tett arra, hogy a HTBK elnökségének munkáját segíteni fogja. Ennek érdekében a város közgyűlése meghozta első döntését ebben a vonatkozásban: az első kétmillió forintos támogatást a közgyűlés egyhangú döntéssel megszavazta.
A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének elnöke szerint legfőbb feladatuk a katonaság és a társadalom közötti kapocs megtalálása. „Azt gondolom, hogy az alapítás gondolata egy nagyon fontos momentum volt a HTBK történetében. A szervezet egy fantasztikus intézmény Székesfehérvár és a Magyar Honvédség életében, amely fontos feladatokra hívja fel a figyelmet napjainkban. Leglényegesebb motivációnk, hogy a katonaság és a társadalom közötti kapcsolatot meg tudjuk találni. Ennek érdekében olyan eszközöket keresünk, amelyek segítségünkre lehetnek abban, hogy a fiatalabb generáció tagjainak bemutathassuk a honvédelem szerepet. Véleményem szerint ez a könyv megtestesíti mindazt a nemes célt, amelyért nap, mint nap teszünk.” – tette hozzá Karsai Béla.