Egy híres csók nyomába eredhetünk a Barátság moziban

Világhírű festmény, Gustav Klimt A csók című alkotása lesz az Exhibition On Screen művészettörténeti sorozat következő epizódjának főszereplője. Mi áll a népszerű, legtöbbet reprodukált festmény vonzereje mögött, és ki volt a botrányos életű alkotója? Ezeket a kérdéseket járja körül a december 22-én, pénteken 18 órakor a Barátság moziban vetített film.
2023.12.18. 07:44 |
Egy híres csók nyomába eredhetünk a Barátság moziban

Az 1908 körül Bécsben festett, ismeretlen ölelkező párt ábrázoló, szuggesztív kép elkészültétől fogva megigézi a nézőket titokzatosságával, érzékiségével és káprázatos anyagaival, a valódi arannyal, a díszítő mintákkal.

A világ egyik legismertebb és legtöbbet reprodukált festménye Klimt nőket ábrázoló alkotásainak sorába illik: ezek a művek a japán festészet hagyományait építik be egy aranyozott világba.

Gustav Klimt (1862–1918) a századfordulós Bécsben megszülető szecessziós mozgalom vezéregyénisége volt: dekadens új világokat teremtett, amelyekben a gyengéd érzékiség, az ősi mitológia és a radikális modernitás egyesült. Édesapja cseh származású aranyműves volt, innen ered az életében oly nagy szerepet betöltő arany szeretete, amely híressé tette őt. Imádta a nőket, akik művészi alkotásai legnagyobb múzsái voltak. Sosem házasodott meg, de különböző kapcsolataiból 14 gyermeke született.

Legismertebb alkotása A csók, amelynek elkészülte Klimt aranykorára esik. Ekkor nemcsak sok aranyfestéket, hanem valódi laparanyat is használt képeihez. Műve annyira lenyűgözte a Belvedere Múzeumot, hogy az alkotást 1908-ban úgy mutatták be, hogy a festő még nem végezte el rajta az utolsó simításokat. A kész művet az állam vásárolta meg, és helyezte el jelenlegi helyére, a Belvedere-kastélyba.

A botrányos életű alkotót, az őt érő rendkívüli hatások gazdag szövevényét és legismertebb művének hátterét mutatja be David Bickerstaff művészeti dokumentumfilmje, amely december 22-én, pénteken 18 órakor látható a Barátság moziban. A vetítésre a mozi honlapján, személyesen pedig nyitvatartási időben a mozi pénztárában válthatnak jegyet a művészeti ismeretterjesztő sorozat kedvelői.