Egészségtelen és veszélyes is lehet, ha rosszul fűtünk

A lakossági fűtésből származik az egészségre káros, 2,5 mikrogrammnál kisebb szemcseméretű szennyező anyagok 80 százaléka a téli szezonban. Ezért is fontos, hogy ha nem távfűtéses lakásban élünk és nem is gázzal fűtünk otthonunkban, akkor megfelelő minőségű száraz fát használjunk és csakis a fát, fabrikettet, pelletet égessük el a különböző fajta tüzelőberendezésekben.
2019.01.03. 08:22 |
Egészségtelen és veszélyes is lehet, ha rosszul fűtünk

Fontos, hogy az emberek a meglévő fűtéseket szakszerűen, hozzáértéssel használják - hívta fel a figyelmet Petrás József, a Székesfehérvári Járási Hivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának vezetője. A szakember emlékeztetett, hogy a Földművelési Minisztérium 2016-ban hirdette meg a szemléletformáló "Fűts okosan!" kampányt, melynek elsődleges célja a figyelemfelhívás, hogy hulladékokat és szennyezett fűtőanyagokat ne használjon a lakosság. Az azóta is tartó akcióban az elektromos áram és a földgáz használatára, illetve a fatüzelés előnyeire hívják fel a figyelmet.

A megfelelően kiszárított légszáraz fa fűtőértéke 14 és 16 MJ/kg közöttire tehető, a friss, nedves fáé pedig 6 és 7 MJ/kg közötti, ami a legrosszabbnak számít a tüzelőanyagok között.

Fatüzelésnél a legmegfelelőbb az olyan kemény tűzifa felhasználása, mint a bükk, tölgy, csertölgy, akác mellyel környezetbarát tüzelést tudnak végrehajtani a lakosok. A fabrikett is jó tüzelőanyagnak számít, és a pellet – a hozzá való kazánban eltüzelve – szintén előnyös hatást ér el levegővédelmi szempontból, miközben megfelelő fűtőértéke van - emelte ki a főosztályvezető. A fabrikett és a pellet nem tartalmaz ugyanis semmilyen vegyianyagot, ezek tisztán fából készülnek - tette hozzá, kiemelve: fontos, hogy kezelt és festett fát ne használjanak tüzelésre.

A kemény fáknál az is fontos, hogy felhasználás előtt legalább egy éven át száradjanak. Az ideális nedvességtartalma a tüzeléshez használt fának 20% alatt van.

Ez egy év alatt, fedett és száraz helyen tárolva elérhető, és így nem jelennek meg a nedvesség miatti apró szemcsék a levegőben - közölte. Ha száraz a fa, akkor fagázok keletkeznek égés közben, amik szintén elégnek, viszont nedves fánál ezek nem tudnak előjönni. Ilyenkor megnő a levegőbe kijuttatott gázok mennyisége. Mindig egy évre előre kell megvenni a fát, fel kell darabolni, majd eltenni egy fedett helyre, ahol nem ázik meg, s a következő télen kell azzal tüzelni - összegezte Petrás József.

Rossz fával és tiltott hulladékokkal balesetveszélyes tüzelni, mert a kéményben lerakódhatnak anyagok, amik később gyulladást okozhatnak. Nem beszélve arról, hogy az egész környék levegőjét tönkreteszi az, aki nem megfelelően fűt.

Ha ezek lecsökkentik a huzatot, akkor a lakásba is visszajuthat az égéstermék. A kémény kiégésével pedig a lakásban is tűz keletkezhet - figyelmeztetett.

Magyarországon régen bányásztak barnakőszenet, ezért olcsón lehetett azzal tüzelni, ma már azonban ez az ipari tevékenység megszűnt. Ez a gyenge minőségű fűtőanyag, nem tud rendesen elégni egy egyszerű kályhában. Különböző kéntartalmú gázok kerülnek a levegőbe az égés során, amik nagy mértékben szennyezik a levegőt. Egy erőműben megfelelő égésteret tudnak kialakítani a szénnek, a kéményekre megfelelő szűrőfiltereket szerelnek, amik megelőzik a levegő károsítását olyan mértékben, mint a lakossági felhasználásban. Mostanában már nem jellemző a háztartási tüzelőolaj használata. Az üzemekben azonban használnak még ugyan kőolajszármazékokat, de megfelelő tüzelőberendezésben. Csak jó berendezéssel lehet elérni megfelelő működést, egy rossz berendezéssel légszennyezést okoznak.

A távfűtés alapvetően környezetbarát megoldás a városokban. Az előállításnál megfelelő kazánokra van szükség, megfelelő tűztérrel, továbbá olyan kéményekre, amik megfelelő filterekkel vannak ellátva, vagy a gázokat megfelelően fogja vissza, így ezek is kizárhatják a légszennyezést. Ezeket az üzemeket nem a belvárosba telepítik, hanem külterületre. Ha ez megfelelően működik, akkor nincs akkora légszennyezés, mint abban az esetben, ha egyéni tüzelőeszközökkel állítanák elő a lakásokban.