Az elmúlt egy év munkáját értékelte Székesfehérvár polgármestere

 A Székesfehérvár Jövőjéért Egyesület felkérésére évértékelő beszédet tartott Székesfehérvár polgármestere a Városháza Nagytanácstermében. Dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy legyen szó akár a városi csapatok sportsikereiről, vagy az iskolák fejlesztéséről és az utak felújításáról, elmondhatjuk, hogy van minek örülni, van értelme a közös erőfeszítéseknek. Sikerként értékelte, hogy idén, a tavalyi évhez képest 3,9 %-al csökkent a munkanélküliség a városban. VIDEÓ a cikkben!
2011.11.03. 18:36 |
 A Székesfehérvár Jövőjéért Egyesület felkérésére évértékelő beszédet tartott Székesfehérvár polgármestere a Városháza Nagytanácstermében. Dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy legyen szó akár a városi csapatok sportsikereiről, vagy az iskolák fejlesztéséről és az utak felújításáról, elmondhatjuk, hogy van minek örülni, van értelme a közös erőfeszítéseknek. Sikerként értékelte, hogy idén, a tavalyi évhez képest 3,9 %-al csökkent a munkanélküliség a városban.
Évértékelő beszéd - LETÖLTHETÕ (.pdf)
Székesfehérvár polgármestere, évértékelő beszédének nyitányában a kapott örökségről és a tiszta lappal indulás szükségességéről beszélt a hallgatóságnak. „Mi úgy gondoltuk, hogy tiszta lappal kell indulni, meg kell mutatni az itt élőknek Székesfehérvár valós helyzetét, a tényeket, a számokat. Mindent pontosan úgy, ahogyan azt megörököltük. Ezt meg is tettük abban a kiadványunkban, mely Fehér Könyv 2011 címmel valamennyi lakosunkhoz eljutott. Ebből azok is világosan megismerhették azt a nehéz örökséget, amit kaptunk, akik nem foglalkoznak naponta politikai, gazdasági kérdésekkel.” - mondta. A munka a város gazdasági stratégiájának elkészítésével kezdődött, melynek legfontosabb pillérei a város működésének korszerűsítése, az intézmények fejlesztése, a városi tulajdonban lévő cégek feladatainak racionalizálása, a városi vagyon felülvizsgálata és átlátható kezelése, a helyi adózási rendszer felülvizsgálata, valamint az önkormányzati támogatások mértékének és módjának áttekintése.
A polgármester az elmúlt évet értékelve kiemelte, hogy 3,9 %-al csökkent idén a munkanélküliség a városban a tavalyi évhez képest. „Ez annak köszönhető, hogy a közelmúltban több munkahelyteremtő fejlesztés is megvalósult városunkban." - tette hozzá, utalva többek között a Jüllich Glas és az Emerson által bejelentett fejlesztésekre. A munkahelyteremtés érdekében Fehérvár együttműködik a gazdasági élet vezetőivel, úgy a nagyvállalatok élén állókkal, mint a kis- és középvállalkozások képviselőivel. „Nemrégiben nyitottuk meg a Széchenyi Programirodát, melynek rendeltetése, hogy munkatársai felkutassák a lehetséges pályázókat – a megyében lévő önkormányzatokat, vállalkozókat egyaránt - és tanácsadással segítsék a pályázatok megvalósítását.” - mondta a polgármester. Dr. Cser-Palkovics András a sikerek között említette azt is, hogy feltárták a tartalékokat, takarékosabban üzemel az önkormányzat, így évi négy milliárd forintot spórol meg a város a korábbi évekhez képest. A városi vagyon visszaszerezésére is volt példa: újra önkormányzati tulajdonba került például a hulladékszállítás.
Közútjaink rossz állapotával kapcsolatban a polgármester kiemelte, a felújítási munkálatok nem halogathatók tovább, ugyanakkor hatalmas költséggel járnak, ezért hívták életre a Saára Gyula programot, melyből finanszírozható lesz a közutak felújítása, elsősorban a csatornázással is érintett szakaszokon. A program megvalósításához szükséges pénzt részben az idei évben bevezetett építményadóból teremtik meg. A közbiztonság javítására tett intézkedésekről elmondta, hogy az önkormányzat folyamatos párbeszédet folytat a rendőrséggel éslehetőség lesz a rendőri jelenlét növelésére is a közterületeken. A városi oktatással kapcsolatban kiemelte, idén 280 millió forintot biztosít az önkormányzat intézményfelújításra, több bölcsőde, óvoda, iskola, egészségügyi létesítmény támogatására. A városvezetés az oktatáson belül is kiemelt területként kezeli a szakképzés támogatását, melyhez a városban működő multinacionális cégek és nagyvállalatok közreműködését is kérik. Számít az önkormányzat a fiatalok véleményére, ezért is hozták létre a Székesfehérvári Diáktanácsot, ahova valamennyi helyi iskola delegált egy tagot, elnöke pedig tanácsadóként segíti a polgármester munkáját. Az ifjúság egészségének védelme érdekében közétkeztetési modellprogramot dolgoztak ki: a Tutimenza névre keresztelt program érdemben is tesz azért, hogy a gyerekek egészséges ételekhez jussanak.  Az új városvezetés a civilekkel való együttműködést is új alapokra helyezte és a Civil Központ létrehozásával az üresen álló Technika Házát a civil szervezetek használatába adta.
 
Az önkormányzati döntések közelebb kerültek az ittélők igényeihez, ezt 2011 szeptemberében az Echo Survey Szociológiai Kutatóintézet társadalomtudományi kutatásai is visszaigazolták. Arra a kérdésre, hogy „Mennyire elégedett azzal, ahogyan Székesfehérváron mennek a dolgok?” 6%-al többen mondták azt, hogy nagyon elégedettek, mint a korábbi esztendőben. Az előző évhez képest 15%-al többen mondják azt, hogy az önkormányzatnál dolgozók teljes mértékben ismerik azt, hogy mit szeretnének a helyiek, és 6 %-al többen mondják azt, hogy az önkormányzati döntések meghozatalában teljes mértékben figyelembe veszik az emberek igényeit.
 
Évértékelő beszédében a polgármester kitért a 2013-as emlékév tervezett programjaira is, amelynek segítségével újra megmutathatjuk az országnak a városunkban rejlő értékeket. (2013-ban lesz 75 éve annak, hogy Szent István halálának 900 éves évfordulója alkalmából az országgyűlés kihelyezett ülést tartott városunkban.)
 
„Én hiszem azt, hogy Székesfehérvár erős város és a jövőben is mindent megteszünk azért, hogy az is maradjon.” - zárta beszédét Székesfehérvár polgármestere.