A pályaválasztási érettségről szerveztek szakképzési konferenciát a Városházán

A pályaválasztási érettség és a pályaorientáció volt a témája annak a szakképzési konferenciának, melyet dunántúli szakemberek részvételével rendeztek kedden a Városházán, az Európai Szakképzési Hét keretében. A konferencián indították el a https://palyara.hu/karrierkapu/ weboldalt.
2023.10.24. 15:14 |
A pályaválasztási érettségről szerveztek szakképzési konferenciát a Városházán

Az oldalon a diákok, a szülők, a felnőttoktatásban érdekeltek, az oktatók, az intézmények és a duális partnerek egyetlen platformon találják meg a Fejér vármegyei pályaorientációval kapcsolatos valamennyi információt.

A pályaválasztási érettség látszólag szakmai fogalom, ám ennek elérése, illetve megszerzése kiemelten fontos a tanulók életében. Vannak biológiai, pszichológiai és társadalmi feltételek is – ez utóbbiak egy része oktatási, igazgatási, illetve pedagógia szakmai kérdés. A keddi konferenciára a szakképzésben résztvevő dunántúli szakemberek érkeztek, hogy összefogással, tájékozódással minél inkább elősegítsék a gyermekek, a tanulók fejlődését a pályaérettség terén.

"A pályaválasztási érettség megszerzése, mint nevelési cél jelenléte a szakmai/pedagógiai programokban" – ezzel a címmel rendezték meg a konferenciát, melyen egyetemi előadók, valamint a köznevelésben és a szakképzésben dolgozók, vezetők vettek részt. Mivel a pályaválasztási érettség személyiségjegy, ezért a tanácskozás középpontjában a tanulók, a gyerekek személyisége állt.

„A legfontosabb, hogy a tanárok, a szülők, a támogató környezet olyan irányba orientálja a fiatalokat, ahol ők megtalálják a maguk helyét és szerepét, beleértve a szakmai kihívásokat és az egzisztenciális feltételeket. A felnőtt kor nagy részét a munkahelyünkön töltjük. Fontos, hogy a választott munkájukat a fiatalok szeressék is csinálni! Próbáljuk a fiatalokat segíteni abban, hogy megtalálják ezt az utat!” – fogalmazott nyitó köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester. Hangsúlyozta, az oktatás, a szakképzés, a tanulás és a nevelés magáról az emberről szól. A gyermekek igen kiszolgáltatottak, és a felnőttektől függ, hogy milyen irányba tudják őket orientálni. Ráadásul a történelem során soha nem ömlött a fiatalokra olyan dömpingszerűen az információ, mint manapság. Nagy a felelősségünk abban, hogy milyen információkat kapnak és azokat hogyan kezelik.

A nyitó előadást dr. Magyar Zita, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke tartotta. Többek között elmondta, hogy minden, a szakképzés terén tett lépés, fejlesztés a gyerekekről szól, arról, hogy a karrier útjára kísérjék őket, és a lehető legjobb feltételeket biztosítsák számukra. Egyfajta vízió, hogy mindenki a képességeinek megfelelően mester legyen a maga területén és a jég hátán is megéljen. Ehhez fontos, hogy a vonzó, rugalmas, inspiráló tanulási környezetet biztosító szakképzési rendszerben egymásra találjanak a magas felkészültségű, elhivatott oktatók és a céltudatos tanulók.

A konferencián Horváth Lajos Zoltán, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója bejelentette: hét, a városban és az agglomerációban dolgozó, pályaorientációval foglalkozó szakmai szervezet létrehozta a KARRIERKAPU nevű szolgáltatást. A konferencián indították el ünnepélyesen a https://palyara.hu/karrierkapu/ weboldalt, ahol a szakképzéssel kapcsolatos valamennyi információt egyetlen platformon megtalálnak az érdeklődők – legyen az illető általános vagy középiskolai iskolai tanuló, szülő, pedagógus vagy oktató, intézményvezető, tanulni vágyó felnőtt, illetve munkáltató.

A szakmai előadásokon és műhelymunkán szó volt még a pályaorientációról a tudomány és a szülői beállítódások tükrében, valamint a települések életében, a pályaválasztási érettség megszerzéséről pszichológiai szempontból, az intézményi innovációkról és a legfrissebb kutatási eredményekről.