A fiataloké lesz a Pelikán Kamaraszínház

Újszerű képzési forma indul el a 2015- 2016-os évadtól a Kaposvári Egyetem és a Vörösmarty Színház együtt- működésében. Az egyetem Színházi Intézetének 13 hallgatója a somogyi megyeszékhelyen megszerzett elméleti oktatás mellett a fehérvári teátrumban vesz részt gyakorlati oktatáson, a színművészek közreműködésével. A tervek között szerepel, hogy egy lelkes csapattal a fiatalok színházává tegyék a Pelikánt.
2015.08.24. 16:20 |
Újszerű képzési forma indul el a 2015- 2016-os évadtól a Kaposvári Egyetem és a Vörösmarty Színház együttműködésében. Az egyetem Színházi Intézetének 13 hallgatója a somogyi megyeszékhelyen megszerzett elméleti oktatás mellett a fehérvári teátrumban vesz részt gyakorlati oktatáson, a színművészek közreműködésével. 
KÉPGALÉRIA
 
Az úttörő jellegű képzési forma a Kaposvári Egyetem kezdeményezésére, Székesfehérvár Önkormányzata támogatásával valósul meg a Vörösmarty Színházban. A hallgatók kéthetes váltásokban vesznek részt az elméleti és a színházas gyakorlati képzésen a következő években. A fiatalokat a Pelikán Kamaraszínházban köszöntötték, ott, ahol gyakorlati oktatásuk jelentős része zajlik majd.
A fiatalokat a Pelikán Kamaraszínházban köszöntötte dr. Szikora János színházigazgató, Vidnyánszky Attila, az egyetem művészeti rektorhelyettese, dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint a hallgatók oktatásában résztvevő több művész.
Hosszú tervezgetés után jutottak el ehhez a programhoz, amely közelebb hozza a színházat és a képzést a régi hagyományokra alapozva, ám mégis újszerű formában. A cél az volt, hogy a diákoknak „szerves ottlétet” biztosítsanak egy teátrumban. – hangsúlyozta Vidnyánszky Attila, az egyetem művészeti rektorhelyettese, és köszönetét fejezte ki, hogy Székesfehérvár városa, önkormányzata nagy odaadással állt a kezdeményezés mellé. Hozzátette: a Vörösmarty Színház az ország egyik legizgalmasabb műhelye, legambiciózusabb, legkomolyabb erőkkel működő teátruma, amely szép eredményekkel rendelkezik, így külön öröm, hogy a hallgatók nem akárhol tanulhatnak. Vidnyánszky Attila hozzátette, egy járatlan út legelején vannak, hiszen ezt a képzési formát még sehol sem próbálta ki, ám éppen ettől izgalmas az új feladat.
Székesfehérvár polgármestere örömét fejezte ki, hogy a város otthont adhat a kísérleti képzésnek, melynek adminisztratív, hivatalos feltételeit a közgyűlési döntésekkel már megteremtették. Dr. Cser-Palkovics András hangsúlyozta: az újszerű oktatás kissé hasonlít az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán szeptembertől induló duális képzéshez. Fontos, hogy a műszaki képzés mellett van egy, a színházhoz kapcsolódó, humán terület is, ahol a város megmutathatja magát. Székesfehérvár méltán büszke a Vörösmarty Színházra, melynek meg kell alapozni a jövőjét a fiatalokkal, Kaposvár és Fehérvár pedig kellően színes, izgalmas városok ahhoz, hogy az egyetemisták jól érezzék magukat, és megfelelő képzésben részesüljenek.
A színházi utánpótlás-nevelés nem újdonság, hiszen így jöttek létre a színészstúdiók a teátrumok mellett többek között Kaposváron, Debrecenben, Miskolcon és Pécsett. Ezeket a műhelyeket azonban a puszta gyakorlati oktatás mozgatta, és nem a felsőfokú oktatás minősége. A fehérvári gyakorlati képzést úgy valósítják meg, hogy annak helyszínét és teljes tanári karát a helyi színház adja. Maguk a művészek is lelkesen mondtak igent a kihívásokkal teli feladatra. – emelte ki dr. Szikora János igazgató, majd bemutatta a Pelikán Kamaraszínházat, annak múltját és a színházi kultúrában betöltött szerepét. Hozzátette: hosszútávú elképzelésük, hogy önálló produkciókkal, egy lelkes csapattal a fiatalok színházává tegyék a Pelikánt.
 
A tájékoztatón elhangzott: az első évben főként a személyes élményeken alapuló, az önismeretet fejlesztő képzés zajlik majd, melynek során a diákok komplex én-élményt kapnak. A találkozón telefonon kapcsolták Cserhalmi Györgyöt, aki a későbbiekben szakmai vezetőként irányítja majd a gyakorlati képzést. Azt kívánta, hogy a fiatalok legyenek bizalommal a színház és tanáraik iránt, és ismerjék meg önmagukat, hiszen az igazsághoz hasonlóan az önismeret is szabaddá tesz! Emellett a gyakorlati oktatást Blaskó Borbála és Radnay Csilla színművészek fogják vezetni, illetve részt vesz a programban Bagó Bertalan, Hargitai Iván, Hirtling István és Egyed Attila is.