600 ezres havi villanyszámla a HEROSZ-nál – eddigi legnehezebb évén van túl a Fehérvári Állatotthon

Harmincéves működésének eddigi legnehezebb évén van túl a HEROSZ Fehérvári Állatotthona. A drasztikusan megemelkedett rezsiköltségek miatt tavaly kilátástalannak látszott a helyzet, azonban Székesfehérvár Önkormányzatának és más támogatóknak köszönhetően folytatódhatott a menhely működése.
2023.03.03. 13:12 |
600 ezres havi villanyszámla a HEROSZ-nál – eddigi legnehezebb évén van túl a Fehérvári Állatotthon

2022-ben több mint 500 állat – köztük nagyon sok kölyök – érkezett az otthonba. Sajnálatos tapasztalat, hogy a befogadott kutyáknak mindössze 26 százaléka volt chipezett, holott ez tíz éve kötelező.

A HEROSZ Fehérvári Állatotthonában tavaly összesen 508 állatot fogadtak be; a kutyák, macskák mellett egyéb társállatok és sérült vadállatok – sünök, mocsári teknősök, denevérek – is jöttek. Az örökbeadás által 184 kutya és 149 cica kapott esélyt az új életre. A vadállatok mentése is hatékony volt, gyógyulás után visszaengedték őket a természetbe – mondta Krepsz Gyöngyi, az Állatotthon vezetője.

Kiemelte, hogy a beérkezett állatok, főként a cicák jellemzően rossz állapotban vannak, jó részük 3 hónap alatti, szoptatós korú. Anya nélkül felnevelni a gyenge immunrendszerű kiscicákat óriási munka, a sikeres dajkásítás az odaadó önkénteseknek köszönhető. Sokszor előfordul, hogy egész alom, kidobott kiskutya is bekerül az Állatotthonba. Nagy a „merítés” az idős állatokból is, az állomány 10-15 százalékát teszik ki a 7-8 éves, vagy ennél öregebb kutyák és a 10 év feletti macskák, az ő felgyógyításuk és további ellátásuk különösen sokba kerül. Valamennyi, 6 hónaposnál idősebb állatot ivartalanítanak a HEROSZ-nál.

A chipezéssel kedvezőtlenek a tapasztalatok, a tavaly előtt bekerült kutyák 40 százaléka, tavaly azonban már csak 26 százaléka volt chipezett. 2013 óta ez kötelező, és 2016-ig felfutás volt tapasztalható, azonban nincs ellenőrzés, szankcionálás, így sokan elmulasztják ezt. A cicák chipezése a gazdák számára nem előírás, a HEROSZ azonban csak így adja örökbe a macskákat.

A tavalyi évig az állategészségügyi ellátás és a bérek, 2022 októbere óta azonban már a brutálisan megdrágult energiaköltségek kifizetése jelentette a legnagyobb kiadási tételt.

Kilátástalannak látszott a helyzet, azonban Székesfehérvár Önkormányzata támogatásának, valamint több magánjellegű és céges segítségnyújtásnak köszönhetően folytatódhatott a működés.

Kényszerűségből kiiktatták a gáz használatát, átalakították a fűtésrendszert, hat egységben hűtő-fűtő klímákat szereltek be és szigeteltek, ahol lehetett. A villanyszámla így brutálisan magas, havi 600 ezer forint lett. A Fehérvári Állatotthon civil szervezetként semmilyen kedvezményben nem részesül, és a kiadásainak egy része tervezhetetlen, mivel nem tudható előre, mikor hány állat kerül be. Bár a bevételek nem csökkennek, a dráguló kiadásokat nem tudják lekövetni, így muszáj normalizálni, spórolni, ahol csak lehet.

Jelenleg mintegy 90 kutya és 60 cica vár szerető gazdára a Takarodó úti menhelyen, amely kizárólag előzetes bejelentkezéssel látogatható. Időpontot foglalni az állatotthon közösségi oldalán lehet. 

A HEROSZ Fehérvári Állatotthona továbbra is jó szívvel, hálával fogadja az adományokat, most elsősorban a pénzügyi támogatás jelenti a legnagyobb segítséget. Számítanak továbbá az adó 1 százalékokra is, ráadásul ez az állampolgároknak nem kerül semmibe, így kérik, aki teheti, gondoljon rájuk. Az adószám szintén megtalálható a Facebook-on és a https://www.fehervariallatotthon.hu/ portálon is.