110 éve ezen a napon indult a vezetékes ivóvíz szolgáltatás Székesfehérváron

1911 és 1913 között mintegy 50 km-nyi vízvezetéket építettek Székesfehérváron és 1913. augusztus 1-jén elindult az ivóvíz szolgáltatás a városban. Ma mintegy 400 kilométernyi vízvezeték rendszert tart karban a Fejérvíz. Az ivóvizet négy forrásból táplálják a városi hálózatba. A legtöbb víz a Csóri kútból érkezik, de az Aszalvölgyi és a Sóstói is kiváló vizet ad Fehérvárnak, továbbá Kincsesbányáról is érkezik víz a városba.
2023.08.01. 11:52 |
110 éve ezen a napon indult a vezetékes ivóvíz szolgáltatás Székesfehérváron

Székesfehérvár híresen jó ízű ivóvizét a Királykút biztosította, egészen 1913-ig, amikorra megépült az első vízvezeték. A kutat, ami a hagyomány szerint a városba érkező királyok felfrissítésére is szolgált egykoron, a 18. században vették körül klasszicista emeletes épülettel, a mai Királykút Emlékházzal.

Székesfehérváron viszonylag korán, már 1913-ban elindult az ivóvíz és szennyvíz csatorna szolgáltatás.

1913 óta üzemelő öntöttvas vezeték az Aszal völgyi vízbázisnál.

Az 1880-as évek környékén a város fejlődése és polgárosodása szükségessé tette, hogy a vezetékes vízszolgáltatás és szennyvízelvezetés kiépüljön. Ennek eredményeképpen megkezdődtek az előmunkálatok és tervezések, amik hosszas elhúzódásuknak és az anyagi forrás hiányának köszönhetően, csupán 1913. augusztusára készültek el. A II. világháború által okozott jelentős károk helyreállítását követően 1947-ben a városi tulajdonú vízmű és hálózata állami tulajdonba került. 1960-ra pedig már három vízmű - a csóri karsztvízforrás, az aszalvölgyi üzemegység és a sóstói üzemegység működött Fehérváron.

A 1960-as években megkezdődött a vidéki szolgáltatás, melynek eredményeképpen 14 település csatlakozott a társasághoz, melynek neve Fejér Megyei Víz-Csatornamű és Kútépítő Vállalat lett. 1975-re 39-cel gyarapodott a vállalathoz csatlakozó községi vízművek száma. (A cég ellátási területe 2013-ig folyamatosan bővült.) A rendszerváltás időszakában változások kezdődtek, a társaság súlyos anyagi problémákkal küzdött a korábban felduzzasztott munkavállalói létszámot le kellett építeni és a vállalat 1994-ben részvénytársasággá alakult.

Napjainkban 115 települést, illetve önálló településrészt lát el a Fejérvíz egészséges ivóvízzel. Csatornaszolgáltatást és szennyvíztisztítást 76 lakott helyen végeznek, így négy üzemmérnökség 300 ezer lakos vízellátását és 260 ezer fő szennyvízelvezetését biztosítja, közel 600 munkavállaló segítségével.

Az 1913-ban lefektetett öntöttvas csövek közül jónéhány még mindig kiválóan működik. „Nemrégiben volt a Kinizsi utcában, egy meghibásodás az új bekötő vezetéken és a kollégák ráástak a régi öntöttvas fővezetékre is, ami gyakorlatilag újszerű állapotban volt” – mondja Laczi Péter a Fejérvíz vezérigazgatója. Hozzátette, hogy az öntöttvas vízvezeték ma is időtálló és a szennyvíz csatornarendszer legjobb anyaga most is az égetett kerámia, ami szintén állja az idők próbáját városszerte. „Az Oskola utcában is javítottuk az 1913-ban lefektetett kerámia szennyvízvezetéket, mert több helyen ellenlejtésessé váltak az idők folyamán a két méter hosszú csövek. A kollégák kiásták és elmosták újrafektetés előtt a csöveket, amik tökéletes állapotban voltak.”

Székesfehérvár a vizek városa

A Rózsaligetben található Csitáry kút már csak egy azok közül a források, kutak közül, amik a századelőn még a város hírnevét öregbítették. A víz nagy kincsnek számított, ugyanis nem volt vezetékes hálózat, volt olyan idő amikor még hivatásos vízhordók vitték a vizet a Székesfehérváron. A századelőn azonban elindult a közműrendszer építése, így a híres kutak, ahol néha sokadalmak jöttek össze, kezdték elveszíteni népszerűségüket.

Sokan megfordultak annak idején a Királykútnál, amit bizonyítanak a régi fényképek is. Kovácsműhely is volt mellette, ezek pedig általában forgalmas helyekre települtek. A vízhordás rendjét is szabályozta egykoron a város: délelőtt a Belváros, míg délután pedig a Felső- és Víziváros számára hordták a vizet és a város állandó vízhordókat is alkalmazott. A Belvárosban néhány helyre be is vezették a vizet, azonban ez a 18. században nem volt túl gyakori. Zichy grófné a Belvárosi palotájába (mai Városháza) a víz bevezetéséért például 400 forintot fizetett a városnak. 1911 és 1913 között pedig mintegy 50 km-nyi vízvezetéket építettek Székesfehérváron és 1913. augusztusában elindult az ivóvíz szolgáltatás. 1933-ban építették meg az Aszal völgyi után a sóstói kutat, ez egészítette ki akkoriban a város vízellátását.

A kútfúrások következményeként megannyi híresen jó vizet adó forrást sikerült találni.

Székesfehérvár egykoron híres volt ásványvizeiről is. A századelőn ismert volt, a Felmayer-gyári, az Árpád-fürdői, a György és a Zsuzsanna forrás, illetve a strand környéki forrás. Ez utóbbinál melegvizet kerestek, azonban a máig jól ismert Csitáry vizet találták.

Egykoron palackozták is ezeket a vizeket Fehérváron. A mai Alba Pláza alatt egykoron közép Európa legnagyobb vastartalmú vizet szolgáltató kútja volt található, amit a bevásárló centrum építésénél sajnos bebetonoztak az akkori építtetők, mondván, hogy nem megmenthető. Az Árpád-fürdő is eredetileg a természetes gyógyvizekre épült, a gyógyulni vágyók pihenése miatt építették hozzá annak idején a mára már lebontott Árpád Szállót.

Várostörténet

  1. 666 éve, 1358. május 15-én kezdte el írni Fehérváron a Képes Krónika alapszövegét Kálti Márk

    Udvari pap-historikus és székesfehérvári lakos. A Szűz Mária Bazilikában teljesített szolgálatot, és itt, Magyarország ősi koronázó templomában juthatott hozzá régi gesztáinkhoz, krónikáinkhoz, továbbá más írásos forrásaihoz (oklevelek, királyok halálozási jegyzékei), amelyekből művének megírásához merített.

    2024.05.15.
  2. Az Aranybulla ünnepe

    A II. András magyar király által 1222-ben, a székesfehérvári országgyűlésen kiadott Aranybullát gyakorta hasonlítják az angolok 1215-ös Magna Cartájához. Ennek alapja az, hogy a bulla volt a magyar nemzet első alkotmányos dokumentuma, míg a Magna Carta az angolok első alkotmányos okiratának tekinthető.

    2024.04.24.
  3. Székesfehérvár a frontvonalban

    Pénteken délután nyílt meg a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Szent István Király Múzeum Székesfehérvár a frontvonalban 1944 - 1945 című közös kamara kiállítása. A tárlat több mint egy évig látogatható, keddtől vasárnapig, 10 és 18 óra között. A belépés díjtalan.

    2024.04.05.
  4. Az anyósok kedvenc leshelye

    Székesfehérvár egyes belvárosi épületeit jellegzetes sarokerkélyek díszítik, melyek nem csak mutatósak, de komoly társadalmi szerepük is volt régen. Március 30-án, szombaton 10.00 órakor indul a Tourinform Iroda által szervezett séta, melynek keretében mindent megtudhatunk a különleges balkonokról.

    2024.03.28.