Öregyhegyi Művelődési Ház: a Technikai fal titkai

Több évtizede hagyomány, hogy a Magyar Kultúra Napja előestéjén, január 21-én a székesfehérváriak az Öreghegyi Közösségi Házban találkoznak az emberek, ahol kiállítással, irodalmi műsorral, koncerttel emlékeznek a magyar nyelv ünnepén.
2022.01.22. 11:06 |
Öregyhegyi Művelődési Ház: a Technikai fal titkai

A beszélgetést az ÖKK Fehérvár Podcast felületen lehet meghallgatni!

Mivel január elején elkezdődtek a közösségi ház felújítási munkálatai, így az idei évben e napon rendhagyó módon egy szubjektív összegzéssel jelentkezik az ÖKK Podcast. 

A Fanta-villa néven is jól ismert épület mintegy 70 éve a városrész közösségi központja. Szinte mindenkinek kapcsolódik valamilyen élménye élete során hozzá: az első meseelőadás, egy hajnalig tartó táncház, tartalmas beszélgetőestek, értékes kiállításmegnyitók, hangulatos jazzkoncertek, a házban működő csoportok összejövetelei, a heti tánc- és mozgásórák, vagy éppen a Kossuth iskola nyolcvanas évekbeli diákjainak a tanulás.

Azt azonban nem sokan tudják, hogy a ház falai között van egy apró kis helyiség, amely őrzi azoknak a személyeknek az aláírását és üzentét, akik akár előadóként, akár munkatársként részesei voltak a Fanta történetének.

Így olvasható idézet Bujtor Istvántól, Cseke Pétertől, Gregor Józseftől, Török Ádámtól és HOBO-tól, de rajzzal üzent az utókornak Szakály Antal, M.Tóth István, és a fehérvári diákéveknek állított emléket mondataival Eperjes Károly és Vörös Zsuzsa is. A Technikai tanszék születéséről, a dedikálófal történetéről, szereplőiről, a közösségi ház életéről a ház egykori gondnoka, a „vargalaci”, azaz Csáki-Varga László mesélt.

Varga Laci fantasztikus ember. Imád focizni (valamikor régen, még a múlt évezredben, a múlt században együtt rúgtuk a labdát egy tornateremben fehérvári - akkor még fiatal - orvosokkal, művészekkel, köztük Ujházi Petivel, sajnos az örök emlékké lett Lendvai Toncsival), örök nyüzsgő ember, állandóan tesz, vesz, mindig csinál valamit Aláírta a falat sok helyi közéleti ember, művész, alkotó. És nem csupn fehérváriak, hanem a kultúra házában megfordult valamennyi híresség. Ez a fal a múlt városi mementója, örök emlék. Ez a fal Laci fő műve. Vigyázzon hát rá a jelen és az utókor!