Alázattal, szerényen, határozottan - interjú dr. Cser-Palkovics András polgármesterrel

 Több, mint 18 ezer fehérvári szavazatával dr. Cser-Palkovics Andrást választották Székesfehérvár polgármesterének. A Közgyűlés kétharmados többségét megszerezve a Fidesz megnyerte a választást. Cser-Palkovics András köszönetet mondott a választóknak a kitüntető bizalomért, kiemelve, hogy az az egység, amely az országos politika alakulásához hasonlóan helyben is megvalósult, kitűnő alapot jelent Fehérvár fejlődéséhez.
Interjú Székesfehérvár megválasztott polgármesterével
2010.10.04. 10:34 |
 Több, mint 18 ezer fehérvári szavazatával dr. Cser-Palkovics Andrást választották Székesfehérvár polgármesterének. A Közgyűlés kétharmados többségét megszerezve a Fidesz megnyerte a választást. Cser-Palkovics András köszönetet mondott a választóknak a kitüntető bizalomért, kiemelve, hogy az az egység, amely az országos politika alakulásához hasonlóan helyben is megvalósult, kitűnő alapot jelent Fehérvár fejlődéséhez.
 
 
 Dr. Cser-Palkovics András 1993-ban érettségizett a József Attila Gimnáziumban, majd a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi karán szerzett diplomát. Vállalati jogtanácsosként dolgozott Székesfehérvár egyik tradicionális nagyvállalatánál, a munka mellett európai szakjogászi képesítést szerzett. 2002 óta önkormányzati képviselőként dolgozik Fehérváron. 2006-óta országgyűlési képviselő, idén tavasszal az 1. választókerületben nyerte el a szavazók bizalmát. Az elmúlt években a Fidesz elnöki stábjának helyettes vezetője volt. Orbán Viktorral ápolt személyes bizalmi kapcsolata a kormány megalakulása óta is töretlen. Feleségével, Edinával két gyermek szülei, Zalán 7 éves, Ágoston 3 éves.
 
 Székesfehérvár megválasztott polgármestere elmondta, hogy a polgármesteri székben olyan személyiségeket követhet, akiktől kivétel nélkül lehet tanulni - akár sikereikből, akár esetleges hibáikból. Cser-Palkovics András szerint Balsay István példát mutatott sikeres válságkezelésből, Dr. Nagy István megmutatta, hogy egy város életének is lehet határozott irányt szabni, hosszú távú stratégiának rendelni alá a napi ügyeket, Warvasovszky Tihamér pedig a fehérváriakkal való személyes kapcsolattartás, a különböző társadalmi csoportok, civil szervezetek révén erősítette a helyi demokráciát. 
 
 
- Hosszú időszak zárul le a város életében, hiszen az elmúlt tizenkét évben Warvasovszky Tihamér volt Székesfehérvár polgármestere. Melyek azok a dolgok, amelyeket érdemes továbbvinni ebből az időszakból és mik azok, amiken változtatni kell?
- Sajátos helyzetben kerül majd sor az átadás-átvételre, hiszen bár valóban 12 éves korszakot zárunk le, az ismert körülmények miatt mégis Viniczai Tibortól fogom átvenni a város irányítását. Azt hiszem, hogy aki három cikluson keresztül képes elnyerni a fehérváriak bizalmát, az komoly teljesítményt jelez és mindenképpen azt mutatja, hogy jelentős támogatottsága volt Warvasovszky Tihamérnak a város irányítására. Akkor is igaz ez, ha sok tekintetben az elmúlt években kritikusan szemléltük a város irányítását. Elsősorban nem a polgármester, sokkal inkább a baloldali koalíció teljesítményét, mert a belső civakodással, hatalmi harcokkal voltak elfoglalva a város irányítása helyett. A város nevében köszönhetjük meg Warvasovszky Tihamérnak a 12 éves munkát. Szeretném megköszönni Nagy Istvánnak és Balsay Istvánnak is azt a munkát, amit ezért a városért tettek. Mindhárom polgármester hozzátette a magáét ennek a városnak a fejlődéséhez. A mi célunk elsősorban az, hogy olyan sikereket tudjon Fehérvár elérni, amit Balsay és Nagy István alatt elért, hiszen az ő korszakukban ez a város nemcsak az ország, hanem Európa egyik legjelentősebben fejlődő városa volt. Lépésről lépésre úgy kell fejleszteni Fehérvárt, hogy a 90-es években megtapasztalt sikereket tudjuk elérni.
 
- Az előző évek hitelfelvételei milyen mértékben befolyásolják a város gazdasági mozgásterét a következő négy évben?
Ez olyan keret, ami meghatározza a város működőképességét és meghatározza a lehetőségeinket is. Ha a hitelekről, kötvényekről és halasztott fizetési konstrukciójú beruházásokról beszélünk, ezekkel együtt 16 milliárd forint körüli teher van a vállunkon. Ez egy nagyon jelentős összeg, figyelembe véve, hogy ennek duplája a város éves költségvetése, tehát egy komoly eladósodottságról beszélhetünk. De meggyőződésünk szerint elég erős az önkormányzat és a város gazdasága ahhoz, hogy egy hatékony, felelős gazdálkodással, egy átlátható-ellenőrizhető gazdálkodással fokozatosan kezelni lehessen az adósságállományt. Ezt úgy kell megtenni, hogy ne menjen a fejlesztések rovására. Komoly fejlesztéseket kell megvalósítanunk és készülnek is ilyen fejlesztések a belváros tekintetében, a szennyvízcsatorna program kapcsán és fontos a közutak állapotának javítása is. A közútfelújítási program felgyorsítása azért is sürgős, mert áldatlan állapotok vannak a nagy utakon, úgy mint a kisebb utcákban. Vannak olyan területek, ahol a város arányait és lehetőségeit tekintve nem tett eleget, ilyen például az egészségügy. Meg kell nézni szakmai partnerekkel, hogy ezeken a területeken milyen módon tudunk eredményeket elérni.
 
- Bizottsági szinten melyek azok a területek amikre nagyobb hangsúlyt kell fektetni, mint korábban?
- Hangsúlyozottan újra az egészségügyet említeném. A Nekem Fehérvár elnevezésű konzultációsorozatból is egyértelműen kiderült, hogy a városban élőket nem az érdekli, hogy egy adott egészségügyi intézménynek ki a fenntartója, hanem hogy Fehérváron megkapja azokat a szolgáltatásokat, amiket a XXI.században elvárhat. Azt hiszem a városfejlesztés is egy olyan terület, ami kellően tág ahhoz, hogy mindig fogunk benne találni olyan problémákat, amelyekre nagyobb hangsúlyt kell fektetni. Én most a közutak állapotánál érzek ilyet, valamint a városi intézményhálózat fejlesztése tekintetében, ahol nagyon komolyak a lemaradások. Sokkal kevesebb pénzt költött erre a területre a város, mint ami az állagmegóváshoz kellett volna. Ebből következik, hogy bármilyen oktatási, kulturális, vagy szociális intézménybe megyünk, azt tapasztaljuk, hogy nagyon komoly infrastrukturális problémák vannak. A városi intézmények nem adják meg a kellő munkavégzési körülményeket a közalkalmazottainknak, másrészt a szolgáltatást igénybe vevő fehérváriaknak és gyermekeiknek pedig olyan minőségi problémákat jeleznek, amik azt mutatják, mintha nem lett volna gondnoka ennek a városnak az előző években. Ezen kell változtatnunk. Bízom benne, hogy azok a személyek, akik most elkezdhetik a munkát, illetve az elmúlt egy-másfél évben elkezdhették - például a Városgondnok Úr és a Jegyző Úr - kellően felkészültek ahhoz, hogy kezelni tudják ezeket a problémákat.
 
- Az előző években jellemzően uniós pályázati lehetőségek révén került sor útfelújításokra, intézményfelújításokra. Rendelkezik-e olyan gazdasági potenciállal a város, hogy akár saját forrásból finanszírozza a legszükségesebb fejlesztéseket?
- Rendelkezik olyan kapacitásokkal Fehérvár, hogy az eddigieknél nagyobb összegeket fordítson erre a területre, hiszen itt saját tulajdonról van szó. Olyan tulajdonáról, amit azért bíztak a fehérvári emberek a város önkormányzatára, hogy az ottani szolgáltatás az ő életüket könnyítse meg, ezért erre költeni kell. Meg kell persze vizsgálni és ahol lehet pályázati úton, külső forrásokat is be kell vonni, hiszen a városnak ez jó. De sok területen a város maga is léphet a költségvetési keretek között, azaz nem képzelhető el, hogy 2011-ben minden intézményt egyszerre felújítunk. Az viszont igen, hogy egy pontos ütemterv alapján az eddigieknél nagyobb saját forrást is fordítson erre az önkormányzat. És ahol ezt pályázati pénzzel ki lehet egészíteni, ott pedig átcsoportosításokkal egyéb intézmények újíthatók fel, így mégiscsak elérhető az, hogy az intézményben dolgozók is azt lássák, hogy valami fejlődik, valami elindult.
 
- Több alkalommal említette a Nekem Fehérvár konzultáció egyik fontos tapasztalatát, hogy az emberek úgy érzik, nincs közvetlen beleszólásuk a város dolgaiba. A képviselők és polgármester megválasztása mellett milyen egyéb eszközeik lehetnek arra a fehérváriaknak, hogy úgy érezzék, ők is részesei a döntéshozatalnak?
- Nem válhat a Városháza elefántcsont toronnyá, nem zárkózhatunk be a falak mögé és gondolhatjuk úgy, hogy a tegnapi felhatalmazás alapján mi mindent tudunk, mindenhez értünk és az emberek fölött döntéseket hozhatunk az emberek életéről. Ezt a konzultációsorozatot azzal a céllal indítottuk el, hogy ha megkapjuk az ennek alapján létrejött programra a támogatást és a bizalmat annak végrehajtására, akkor ezt a konzultációt folytatjuk és folyamatosan megkérdezzük a fehérváriakat a város helyzetéről. Folytatni kell nemcsak a város egészére, hanem ki kell alakítani egy rendszert a városrészekre vonatkozóan is. Most az összefogás időszaka jött el. A választási kampány mindig egy verseny, de ez a verseny október 3-án, az urnazárással lezárult. Október 4-től munka van, munka van Fehérvárért együttműködéssel, összefogással. Én mindenkit arra hívok, hogy ebben az összefogásban Fehérvár érdekében vegyen részt. Köszönöm mindenkinek, aki elment a tegnapi nap voksolni, élt alkotmányos jogával. Külön köszönöm azoknak, akik bennünket tüntettek ki a bizalmukkal. Minden fehérvári ember polgármestere szeretnék lenni, azt kérem mindenkitől, hogy dolgozzunk együtt közös otthonunk fejlesztése érdekében. Konzultációval is, egyéb megkeresésekkel is. Legyen átlátható, ellenőrizhető közgyűlés és önkormányzati működés. Ezt el tudjuk érni, ha szolgáltatni tudunk a fehérváriaknak.
 
- Hogyan vehetik fel Önnel személyesen a kapcsolatot a fehérváriak?
- Több mint százezres várost vezetni valószínűleg rengeteg munka, én ezt még nem tudhatom, ezt még csak Balsay István, Nagy István és Warvasovszky Tihamér tudná elmondani, de azt már most tudom, hogy egyedül nem fog menni, ehhez szükség van egy csapatra. Szükség van a Városházán dolgozókra, akik a bizalmamat élvezik, szükség van a közalkalmazottakra és a város minden lakójára. Azt kérem, hogy keressenek meg a problémáikkal. Aki ismer, tudja, hogy a leveleket magam írom alá, az e-mailekre magam válaszolok, mégha nem is 10 percen belül, de ezt azt hiszem mindenki megérti, ha a válasz érdemi, ha a problémájával foglalkozunk. Még akkor is, ha lehet, hogy egy problémát nem tudunk megoldani. Mert olyan is volt, van és lesz is, vagy lehet, hogy csak idővel, később lehet kezelni. De azt mindenkinek éreznie kell, hogy a Városháza értük van és nem felettük, leginkább nem ellenük. És nem a belső civakodással vagyunk elfoglalva, hanem a város érdekeinek képviseletével. Amikor azt kérdezték tőlem, hogy hogyan látom az ellenzékkel való együttműködést, akkor azt rögzítettem, hogy a verseny lezárult, nem versenytársak vagyunk. Mindenkinek partnere kívánok lenni, aki ezzel a hozzáállással jön a közgyűlésbe.