Környezetbarát víztechnológiai fejlesztés valósult meg a Széphő Zrt.-nél

Újabb állomásához érkezett a Király sori telephely kapacitásának kitelepítése: a hőtermelő egységek létesítése után most a vízkezelés, vízgépészet „költözött át” a Bakony utcai telephelyen külön erre a célra létesített új épületbe. A nettó 863 millió forintos beruházás teljes egészében a SZÉPHŐ Zrt. finanszírozásában valósult meg és egy, még a 70-es évek végén létesített technológiát vált ki.
2020.11.05. 11:26 |
Környezetbarát víztechnológiai fejlesztés valósult meg a Széphő Zrt.-nél

A távhőszolgáltatásban újnak számító, úgynevezett "membránkontaktoros" eljárásnak köszönhetően, a régi gáztalanításnál kedvezőbb, energiatakarékosabb és környezetkímélőbb vízkezelés épült meg a Bakony utcában.

A technológiai eljárás során a nyersvízből több lépcsőben történő kezelés alatt lesz a távhőrendszerbe juttatható, megfelelően tisztított, lágyított, sótalanított és gáztalanított kezeltvíz. A berendezésnek a tervek szerint éves szinten kb. 12 000 m3 pótvizet kell majd biztosítania a távhőrendszer számára, mely - összehasonlításképpen - a városi uszoda versenymedencéjének kb. a hatszorosa. 

A beruházás kapcsán dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy a Széphő Zrt saját erőből valósította meg az idei, gazdasági szempontból is nehéz évben a jelentős beruházást, ami alapvető közszolgáltatás fejlesztését jelenti és a minőség javítása mellett a biztonságot is szavatolja.

Szólt arról is, hogy a Széphő Zrt. szisztematikusan valósítja meg a kitűzött célokat lépésről-lépésre és példaértékűnek nevezte azt a fejlődést, ami megvalósult a cégnél. A polgármester hozzátette, bízik abban, hogy a támogatási struktúra is úgy tud működni a jövőben, hogy szavatolja a jó és biztonságos működést, garantálja a szolgáltatás minőségét, a munkavállalók megbecsülését, illetve a további fejlesztések megvalósulását. 

Szauter Ákos, a Széphő zrt. vezérigazgatója a mostani fejlesztésről szólva elmondta, hogy a beruházás a távhőszolgáltatás rendkívül fontos elemével, a távhő rendszerbe betáplált vízzel kapcsolatos.

A víz szállítja a hőtermelő telephelyről a hőt a fogyasztóhoz, így kezelni kell: a keménységet okozó különböző sókat és a korróziót okozó gázokat is kivonják belőle, hogy olyan vizet kapjanak, ami már alkalmas arra, hogy betáplálják a távhő rendszerbe. A beruházás Szauter Ákos szerint újabb mérföldkő abban a tekintetben is, hogy ki tudják majd telepíteni a Királysori kapacitást, ehhez azonban további lépésekre is szükség van. Elmondta, hogy a most megvalósult környezetbarát, biztonságos, modern technológiai fejlesztésnek köszönhetően a Királysoron megszűnik a gőztermelés, ezzel a szén-dioxid kibocsátás is csökken.

A technológia sor alapesetben 7,5 m3/h kezelt víz előállítására képes, mely az egyes berendezések párhuzamos üzemeltetésével 15 m3/h mennyiségig növelhető. A távhőrendszerbe a nyomástartó szivattyúk nyomják be a szükséges mennyiségű, kezelt pótvízet, mellyel egyben biztosítják az állandó nyomásértéket is. A telepített vízkezelő és nyomástartó berendezések automata üzemben működnek, felügyeletüket táveléréssel a fűtőerőmű épületében szolgálatot ellátó személyzet biztosítja.

A fejlesztés eredményeként éves szinten kb. 1500 GJ energia és 80 tonna szén-dioxid kibocsátás takarítható meg.

Az új technológiának otthont adó, 350 m2 alapterületű épület további szűrő- és vízlágyító berendezések későbbi elhelyezéséhez is biztosít szabad területet. Az épület déli homlokzatánál megépített tartályalapra, a meglévő 150 m3-es kezeltvíztartály előtt, a jövőben 4 db, egyenként 100 m3 nagyságú a rendszer gazdaságosabb üzemét biztosító hőtároló tartály telepítésére lesz lehetőség.

Városfejlesztés

  1. Tanösvény a Rácbányában

    Tematikus tanösvényt alakítottak ki a Rácbányában, ami a Velencei-hegység legnyugatibb látható része. A terület geológiai érdekességei mellett a Rácbánya növény- és állatvilágát is bemutatják úgy, hogy a tanösvény alkalmas környezetismeret, természetismeret és földrajz órák megtartására is. A Rácbánya 2012 óta természeti emlék besorolású területe Székesfehérvárnak.

    2024.05.30.
  2. Elkészült a körforgalom

    Elkészült a végleges körforgalom a Pozsonyi út – Zsolnai út – Pöstyéni utca kereszteződésben. Mostantól a minden irányban kialakított, akadálymentes gyalogos-átkelőhelyeknek köszönhetően biztonságosan lehet átkelni az utcák között – hangzott el a csütörtöki műszaki átadáson, amelyen jelen volt Östör Annamária önkormányzati képviselő is.

    2024.05.30.
  3. Zöld bajnok Fehérvár!

    A lakossági LED-csereprogram legjobbjai között szerepelt Székesfehérvár. A CYEB Kft. által két évvel ezelőtt indított, a lakossági energiamegtakarítást segítő ingyenes programhoz Székesfehérvár Önkormányzata is sikeresen csatlakozott.

    2024.05.29.
  4. Városfejlesztés a levegőből

    Januárban látott napvilágot A jövő települései Magyarországon című tanulmány az Egyensúly Intézet jóvoltából, mely a vármegyeszékhelyek fejlettségét vizsgálva Székesfehérvárt az első helyre sorolta. Cikkünkben egyetlen városrész fejlődését mutatjuk meg a 2011 februárjában és 2024 áprilisban készült légi fotókkal: a Budai út és az M7-es közötti területet, az Alba Ipari Zónát, ahol pár év alatt egy új gazdasági erőcentrum jött létre cégek százaival, munkahelyek ezreivel.

    2024.05.24.