Vita a tájékoztatás szabaságáról Olaszországban

 A tájékoztatás szabadságáról folytatott vitában az Európai Néppárt, a konzervatívok-reformisták, és a Szabadság és Demokrácia Európája frakció óvott attól, hogy az Európai Uniót belpolitikai témák fórumaként használják. A szocialisták, a liberálisok, a zöldek és az Egységes Európai Baloldal ezzel szemben arra kérte az Európai Bizottságot, hogy alkosson uniós jogszabályt a médiapluralizmusról.
2009.10.07. 14:04 |
 A tájékoztatás szabadságáról folytatott vitában az Európai Néppárt, a konzervatívok-reformisták, és a Szabadság és Demokrácia Európája frakció óvott attól, hogy az Európai Uniót belpolitikai témák fórumaként használják. A szocialisták, a liberálisok, a zöldek és az Egységes Európai Baloldal ezzel szemben arra kérte az Európai Bizottságot, hogy alkosson uniós jogszabályt a médiapluralizmusról.
 

 Viviane Reding, a médiáért felelős uniós biztos arra hívta fel a figyelmet,hogy az EU csak korlátozott jogkörrel rendelkezik az írott média területén, és minden tagállamnak megvannak a megfelelő intézményei az alapvető jogokkal kapcsolatos problémák kezelésére. Reding arra kérte a képviselőket, ne az EU-intézmények útján akarják megoldani a nemzeti szintre tartozó ügyeket.
 
 Joseph Daul (néppárti, francia) elutasította, hogy nemzeti vita színtereként használják az Európai Parlamentet, és azt mondta, Olaszország demokratikus állam, ahol tiszteletben tartják a jogállamiságot. Az EP-nek nincs hatásköre az ügyben - tette hozzá.
 
 David-Maria Sassoli (szocialista-demokrata, olasz) azt mondta, Olaszország demokratikus állam, ahogyan azt az alkotmánybíróság előző napi döntése is igazolja. A képviselő úgy vélte, az információhoz való jogot minden EU-országban közös standardok alapján kell biztosítani, ezért európai irányelvre lenne szükség.
 
 Guy Verhofstadt (liberális, belga) szerint aggodalomra ad okot, hogy a Freedom House jelentése szerint három EU-országban is csak "részben szabad" a média. A frakcióvezető a médiapluralizmus biztosítására kérte a Bizottságot.
 
 Judith Sargentini (zöldpárti, holland) szégyenteljesnek nevezte, hogy ezt a vitát megpróbálták levenni a napirendről. Szerinte a nyomás hatására az olasz újságírók öncenzúrát gyakorolnak és az olasz demokrácia sérülékennyé vált. Hozzátette, a tagállamoknak is tiszteletben kell tartaniuk a koppenhágai kritériumokat.
 
 Ryszard Czarnecki (konzervatív-reformista, lengyel) azt mondta, más EU-országokban - így Lengyelországban - is hasonlók történnek, de azokról nem vitázik az EP. Szerinte az olasz belügyeket az olaszoknak kell megoldaniuk.
 
 Patrick Le Hyaric (Egységes Európai Baloldal, francia) úgy vélte, az olasz miniszterelnök médiabefolyása nem összeegyeztethető a modern demokráciával. A képviselő európai sajtószabadság-megfigyelőközpontot hozna létre.
 
 Francesco Speroni (Szabadság és Demokrácia Európája, olasz) azt mondta, az olasz ellenzék bőséges médiafelülettel rendelkezik. Hozzátette: ugyan erre semmi alapja nincs, ha az EP tényleg úgy gondolja, hogy Olaszországban gond van a sajtószabadsággal, indítson eljárást az EU-szerződés 7. cikke alapján az alapjogok megsértése címén.
 
 A vita végén Viviane Reding azt mondta, a médiapluralizmusról csak akkor lehetne uniós jogszabályt készíteni, ha olyan belső piaci problémák lennének, amelyeket ilyen jogszabállyal lehetne kezelni.
 
 Az EP az október 19-22-ei, strasbourgi ülésszakán fogadhat el állásfoglalást a témában.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.