Visszatért a Múzeumok Éjszakája - 20 helyszínen közel 100 program várta az érdeklődőket

Két év kényszerű kihagyás után rendezték meg szombaton újra a Múzeum Éjszakája programsorozatot Székesfehérváron. Ahogy a korábbi években, úgy most is az összes helyszínt és programot egyetlen karszalaggal látogathatták az érdeklődők. Székesfehérváron a Múzeumok Éjszakáján 20 helyszínen közel 100 minőségi program várta a látogatókat.
2022.06.26. 03:47 |
Visszatért a Múzeumok Éjszakája - 20 helyszínen közel 100 program várta az érdeklődőket

A legtöbb helyszínt ezúttal is a Szent István Király Múzeum biztosította, többek között a Királyok és Szentek – Az Árpádok kora című kiállítás is látogatható volt hajnali 2 óráig. A Fekete Sas Patikamúzeumban ezúttal is a gyógynövényeké volt a főszerep, a Gyógynövények művész szemmel című programon látványfestés volt Kopiás Gabriellával, majd Lencsés Rita gyógynövényszakértő új könyvének bemutatója következett.

A Szent István Király Múzeum Rendház épületében Kovács Attila magyar őstörténész, a népvándorlás korának kutatója érdekfeszítő, korabeli források megszólaltatásán alapuló előadást tartott arról, hogyan látták a letelepedett népek a nomádokat, és hogyan gondolkodtak róluk. A Rendház épületében a kódex-készítést is kipróbálhatták az érdeklődők múzeumpedagógiai foglalkozás keretében.

A Hetedhét Játékmúzeumban a MusiColore énekegyüttes adott koncertet, népszerű könnyűzenei szerzemények csendültek fel a nyárestén a Hiemer-ház udvarán. A MusiColore 2014 februárjában alakult Székesfehérváron, az elmúlt években különböző zenei stílusok, műfajok műveit énekelték, a középkori gregoriántól a kortárs remekművekig. Kerkay Rita szubjektív tárlatvezetést tartott a Moskovszky-gyűjteményben, ennek alkalmával a Vörösmarty Színház színművésze mesélt a gyűjtemény babaszobáiról saját hivatásán, látásmódján, tapasztalatain keresztül.

A Városház téren veterán autókat csodálhatott meg a Múzeumok Éjszakájának közönsége, az Alba Regia Veteránjármű Egyesület tagjai, az autók tulajdonosai mutatták be járműveiket és ismertették felújításuk történetét.

A Nemzeti Emlékhelyen "Vigyázat, építési terület!" címmel élő történelmi interpretációs programra került sor. A Koronázó Bazilika falai között a múltból előlépő Balogh Bálint építőmester várta a látogatókat, hogy Mátyás király korába helyezkedve meséljen a korabeli átépítésekről. Családokat, baráti társaságokat is vártak a Romkertbe, hogy az óriás társasjátékban próbára tegyék ügyességüket és tudásukat, miközben felépítik a Szent István által alapított koronázó bazilikát, vagy éppen átépítik a későbbi évszázadok stílusában.

A Helyőrségtörténeti Emlékgyűjtemény programjai is gazdagították a napot, elsőként a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar muzsikált az Országalmánál, majd a zenekar felvezetésével indult séta az emlékgyűjteményhez, ahol múzeumpedagógiai programok, kézműves foglalkoztató és szabadulószoba is várta a látogatókat. A Helyőrségi Klub udvarán páncélozott katonai harcjármű kiállítást láthattak az érdeklődők és kipróbálhatták a hatástalanított fegyvereket, valamint a precíziós lézerfegyver lövészetet is. A programot a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar koncertje zárta az udvaron.

A Múzeumok Éjszakája sorozathoz csatlakozott idén a Zsidó Hitközség is, amelynek programjai a Várkörút 19. szám alatt zajlottak. Dr. Gergely Anna művészettörténész Székesfehérvári Zsidóság élete 1944- ig címmel tartott előadást és szó esett a zsidó tárgyak művészetéről is. Darvas István főrabbi vezetésével Szombatbúcsúztatásra is sor került. Izgalmas programokkal várta az érdeklődőket az Alumíniumipari Múzeum is, ahol többek között volt formaöntés homokba, népi jóslás ólomöntéssel és bányász dalest is.

Az Egyházmegyei Múzeumban "Freeling” címmel Geröly Tamás ütőművész adott szólókoncertet és Brückner Ákos Előd atya tartott tárlatvezetést a Föld és ég között című kiállításban. Este a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar és Falvay Miklós VJ közös koncertjét is hallhatta a közönség. Az Egyházmegyei Látogatóközpontban óránként induló, interaktív tárlatvezetéseken vehettek részt az érdeklődők a Lapidáriumban Bartos György művészettörténész, majd Smohay András művészettörténész vezetésével.