Versenyképesség és innováció Magyarországon - szimpózium a Corvinuson

Versenyképesség és innováció Magyarországon címmel szervezett konferenciát csütörtökön a Corvinus Alba Karrier Klub. A Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusán Palotai Dániel, az MNB ügyvezetője tartott előadást, majd Rab Árpád, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az okosvárosfejlesztési trendekről, nehézségekről szólt. 
2019.03.07. 15:54 |
Versenyképesség és innováció Magyarországon - szimpózium a Corvinuson

Nyitó előadásában Palotai Dániel, az MNB ügyvezetője és főközgazdásza a Magyar Nemzeti Bank 330 pontból álló versenyképességi programjáról beszélt, közelebb hozva a témát a hallgatókhoz.

Előadásában olyan kérdésekre kereste a választ, mint hogy mit kell tenni Magyarországon ahhoz, hogy 2030-ra utolérjük Ausztriát, milyen startégiát kell folytatni, milyen versenyképességi reformokra van szükség ahhoz, hogy dinamikus növekedési pályán maradhassunk?


Palotai Dániel felidézte, a magyar gazdaságot rendkívüli mértékben súlytotta a 2009-es pénzügyi válság, hiszen nagyon sebezhető ország voltunk, az egyik leggyengébb gazdaság az unión belül és egy markáns stabilizációs programot követően sikerült 2010 után egyensúlyba hozni a gazdaságot, megteremtve a növekedés alapjait. 2010 és 2013 között fontos adóreformon ment keresztül az ország, strukturális reformokat hajtott végre a kormány, ezek voltak a Szél Kálmán tervek. Ezt követően sikerült beindítani a növekedést, miután a jegybank monetáris politikájával a gazdasági növekedést támogató irányba állt.
Az előadó beszélt a MNB 12 fejezetre tagozódó versenyképességi programjának részleteiről, és arról, hogy a különböző területeken - például a kkv szektorban, a felsőoktatásban, vagy a népesedéspolitikában - mire lenne szükség ahhoz, hogy a felzárkózási folyamat tartós maradhasson és az uniós országokhoz képest legalábbb 2%-os növekedési többletet tudjunk fenntartani hosszútávon annak érdekében, hogy bő egy évtized alatt utolérhessük Ausztriát.
Székesfehérvár Megyei Jogú Város képviseletében a résztvevőket Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte, kiemelve, hogy a Corvinus Alba Karrier Klub diákszervezet szakmai szimpóziuma mérföldkő a város felsőoktatásában. „Ahhoz a versenyképességhez és annak fejlődéséhez, amit az elmúlt években Magyarország elért, ahhoz Székesfehérvár és a régió jelentős mértékben hozzájárul.” – fogalmazott. A város 18 milliárd forintot is meghaladó 2018-as iparűzési adóbevétele kapcsán Székesfehérvárnak és a vállalatoknak a magyar GDP-hez való komoly hozzájárulását hangsúlyozta. Székesfehérvár gazdaságának a versenyképességét illetően beszélt többek között a bővülő rekreációs lehetőségekről, a vállalatokkal közösen felvállalt digitalizációs programról és a digitális tudás megszerzését célzó átképzésekről is.

Ezt követően Rab Árpád, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, e-business tantárgy oktatója az okosvárosfejlesztési trendekről, nehézségekről szólt, majd a programot Vas Györgynek, a City Bank egykori Relationship Manager-ének startup finanszírozásról szóló előadása zárta.

Gazdaság

  1. 30 éve Fehérváron

    Harminc évvel ezelőtt, 1994-ben érkezett a városba az Emerson globális technológiai és szoftver vállalat azzal a céllal, hogy kibővítse gyártókapacitását a régióban. A kerek évforduló alkalmából az Emerson telephelyén köszöntötték a vállalat dolgozóit, valamint avattak fel a főbejárat előtt egy erre az alkalomra készült alkotást.

    2024.05.15.
  2. Légiipari Napok Börgöndön

    Kedden és szerdán a Börgöndi Repülőtéren rendezik meg a Légiipari Szakmai Napokat. Itt a pályaválasztás előtt álló diákok megismerkedhetnek a légiipari köthető hivatásokkal, előadásokat hallgathatnak és akár a szimulátorokat is kipróbálhatják.

    2024.05.14.
  3. VIDEOTON üzleti fórum

    Hagyomány, hogy évente üzleti fórumot szervez a VIDEOTON Holding, melyet ezúttal Kihívások és lehetőségek – 5 év múlva a világ…? címmel rendeztek. Fejér vármegye legjelentősebb cégeinek képviselői beszélgettek a globális és az európai gazdaság elmúlt időszakáról, kilátásairól. Szó volt az energiaválságról, az autóipar jövőjéről, a klímaváltozásról, illetve az infláció várható alakulásáról, hatásairól.

    2024.05.14.
  4. Gazdaságtudományi fórum

    Az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdaságtudományi Kar és a székesfehérvári, környékbeli gazdasági szereplők képviselői egy szakmai fórum keretében találkoztak csütörtökön a campuson. A cél az volt, hogy megmutassák azokat a lehetőségeket, amelyeket a felsőoktatási intézmény újabb székesfehérvári kara nyújt a cégek számára.

    2024.05.09.