Újra az égben - gyógyult madarakat engedtek szabadon

Székesfehérvár határában engedték vissza a természetbe azt a két madarat, melyeket szárnytörésük óta a Vadmadárkórház munkatársai gyógyítottak. Az önkéntesekkel együtt bocsátották el őket.
2017.04.20. 12:03 |
Újra az égben - gyógyult madarakat engedtek szabadon
Berkényi Tamás és munkatársai missziója minden szempontból különleges. A gyógyítás felkentjei választott hivatásukon, a gyógyításon túl is tesznek azért, hogy égen járó barátainkat visszafogadja a természet: „Egy fehér gólyát és egy egerészölyvet engedtünk el a Vadmadárkórházból. A gólya egy tavaly hozzánk érkezett, fiatal szárnytörött madár, akinek a műtét után nem volt már elég ideje a rehabilitációra, a teljes gyógyulásra, így nem tudtuk elengedni tavaly ősszel. Nálunk telelt át, és mostanra teljesen megerősödve, jó kondícióban térhet vissza a természetbe. Az egerészölyv egy szintén szárnytörött fiatal madár, aki mostanra került olyan állapotba, hogy szabadon engedjük. Az ölyveknél nem szoktuk betartani az egész téli etetést. Amikor megerősödnek és készen állnak, elengedjük őket. Neki most jött el az ideje.”
A gyógyítás mellett fontos, hogy biztonságban tudják a szabadon engedett egészséges madarakat. Berkényi Tamás szerint ehhez nyújt segítséget az utógondozás: „A Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársa meggyűrűzi mind a két madarat, így nyomon követhetők lesznek. Ők gyűjtik ezeket az adatokat, és folyamatosan tájékoztatnak minket, hogy hol látták a madarakat. A kórház úgy működik, hogy bárki, aki madarat talál, elhozhatja hozzánk, s attól kezdve együttműködünk a Madártani Egyesülettel, a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal és a Pro-Vértessel. Nagyon jó kapcsolat van köztünk: mi gyógyítunk, ők pedig segítenek a rehabilitációban, a visszaengedésben, a felkészítésben, hiszen az kevés lenne, hogy kinyitjuk a ketrec ajtaját. A természetvédelmi szervezetekkel összefogva végezzük ezt a munkát.”

A madármentéssel foglalkozó önkéntesekkel Horváth Hella, a Vadmadárkórház titkára tartja a kapcsolatot: „A madármentéssel, a gyógyítással és a mentéssel nagyon elhivatott emberek foglalkoznak. A Vadmadárkórház egyedül ezt a feladatot nem tudná ellátni. Mi a gyógyítási feladatot végezzük, de vannak olyan segítőink, akik a madarak szállításában segédkeznek. Ők azok, akik a sérült madarakat hozzák a kórházba. Együttműködési megállapodásunk van a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal, a Madártani Egyesülettel, és természetesen egyre több önkéntes is segítségünkre siet, ha szükséges.”