Újabb zöld oázist ment meg és rehabilitál Székesfehérvár

Újabb zöld oázist ment meg és rehabilitál Székesfehérvár - írja Facebook oldalán Cser-Palkovics András polgármester. Az Alsóvárosi rét beépítésének megakadályozása és zöld területként történő megőrzése 2010 óta kiemelt cél. A mintegy 100 hektáros terület, 2010 előtt magántulajdonban volt, gazdasági hasznosításra szánva, amit az Önkormányzat a Modern Városok Program keretéből vásárolt meg.
2022.02.04. 21:14 |
Újabb zöld oázist ment meg és rehabilitál Székesfehérvár

Mint Cser-Palkovics András írja Székesfehérvár gazdasága nagyon erős, ennek minden előnyével és hátrányával. Utóbbiak közé tartozik a környezeti terhelés, akár az ipar működéséről, akár a közlekedési forgalomról van szó.

"Egyensúlyt kell tehát kialakítanunk az ipar és a természet között városunk falain belül, aminek egyik – de talán legfontosabb eszköze a zöld területeink védelme, rehabilitációja, bővítése. Erre a következő stratégiát alkottuk és hajtjuk végre:

  1. A Sóstó megmentése és rehabilitációja, a tó vizének folyamatos pótlása. Kormányzati forrásokból megvalósult.
  2. A Csónakázó tó kitisztítása, rehabilitációja és környezetének rendezése. Kormányzati forrásokból megvalósult.
  3. Szabadidőpark kialakítása a Palotavárosi tavaknál. Európai uniós forrásokból megvalósult.
  4. Kiterjedt erdőtelepítési program a Palotavárosi tavak és a nyugati elkerülő közötti területeken. Városi forrásokból elindult, a programot ütemezetten folytatjuk és keressük rá az állami, uniós forrásokat.
  5. Székesfehérvár virágoskertjének kialakítása a városmagban. A helyet meghatároztuk, a várfal mellett fogjuk kialakítani, a tervezést pont most indítjuk el városi forrásból. Ha látjuk, mennyibe fog kerülni, akkor eldöntjük, hogyan tudjuk finanszírozni.
  6. Ami pedig a mai apropót adja: az Alsóvárosi rét, aminek megmentése, a beépítés megakadályozása és zöld területként történő megőrzése 2010 óta kiemelt célunk.

Ez egy nagyjából 100 hektáros terület, ami 2010 előtt magántulajdonban volt, gazdasági hasznosításra szánva. Ezt mi nem szerettük volna, ezért az Önkormányzat megvásárolta az egész területet körülbelül 1 milliárd forintért, később pedig a kormány odaadta a városnak a vételárat a Modern Városok Program keretéből.

Ezt követően átminősítettük a rétet zöldterületnek, tehát a beépíthetősége maximum a teljes terület 0,08%-a, de facto tehát nem lehet építkezni rajta.

Az Alsóvárosi-rét, amely több helyrajzi számon nyilvántartott földrészletből áll, cca. 100 hektár területű – szakemberek és természetvédő szakemberek javaslatainak figyelembevétele alapján – az ott található különleges élővilágra is tekintettel kerül fejlesztésre, uniós forrásból. A jelenlegi ütemben egy cca. 30 hektáros területen valósul meg a helyi értékeket szem előtt tartó zöld fejlesztés. Ennek keretében az értékes élővilágot rejtő természetes gyepfoltok megtartása mellett fog sor kerülni jelentős fásításra.

A terület adottságaihoz igazodóan kertészeti módszerrel 868 db park- és sorfa kerül elültetésre, valamint 15 hektár területen erdészeti facsemeték telepítése fog megtörténni, mindezt kiegészítve természetközeli gyepfelületek (virágos rét) létesítésével.

A tervezett beruházás legfontosabb hatása a település biológiai aktivitás értékének szinten tartása, az érintett területek magas belvízszintjének csökkentése a jelentős faállomány által, valamint az erdőkben, közparkokban nyújtott rekreációs szolgáltatások által az ott élők életminőségének javítása.

A park-fejlesztés során a lakosság számára történő megközelíthetőség és használhatóság érdekében kialakításra kerül egy 50 férőhelyes parkolófelület, valamint az Európai Uniós pályázati előírások alapján egy cca. 250 m2 alapterületű fogadóépület is, amely mosdókat és egy büfét tartalmaz. Az elmúlt években az ehhez szükséges tervek elkészültek, az engedélyezés lezárulása után pedig megkezdődött a kivitelező kiválasztása.

Az elmúlt napokban megjelent cikkek kapcsán leszögezném tehát: Szó sincs az Alsóvárosi rét beépítéséről, térkövezéséről, hanem éppen ellenkezőleg! Megmentettük a területet annak beépítésétől. Zöld terület marad. Egy újabb szép kirándulóhelyet teremtünk a városon belül, összekapcsolva embert a természettel, ahogyan azt a Sóstónál is tettük!"

Városfejlesztés

  1. Startvonalon a felújítás

    Annyira rossz állapotú a burkolat, hogy még idén fel kell újítani a Nemzeti Emlékhely melletti sétányt. Erről közösségi oldalán adott hírt dr. Cser-Palkovics András polgármester. Mint írja, a forrást az Önkormányzat biztosítja, a Városgondnokság pedig előbb a tervezést, majd ősszel a kivitelezést is elkezdi. A városvezető addig is mindenkit arra kér, hogy fokozott óvatossággal közlekedjen a területen.

    2024.05.13.
  2. Finisben a kórházfejlesztés

    Újabb mérföldkőhöz érkezett a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház fejlesztése: az elektromos, a gépész szerelvényezések és beépített bútorok elhelyezése zajlik, illetve az összekötő folyosó felújítása is a második üteméhez érkezett.

    2024.05.08.
  3. Új parkolók a Vasútállomásnál

    Hivatalosan is használható a vasútállomás déli részén készült új parkoló - írta közösségi oldalán Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András. 152 P+R parkoló, mozgássérült parkolók, kerékpártámaszok, buszmegállók készültek a beruházásban és a 12Y jelű busszal pedig már elérhető a terület. 

    2024.05.02.
  4. Új út épül a Gáz utcai garázssornál

    A Gáz utcai garázssornál március közepén kezdte az útépítési munkákat a kivitelező. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érinti. Az építkezés látványos szakaszhoz érkezett, mert az új út pályaszerkezet építése után hamarosan már aszfaltoznak is a területen.

    2024.05.02.