Új vezetőség, új tervek - ülésezett a Fejér Megyei Múzeumegyesület

Hagyományos évindító közgyűlését tartotta a Fejér Megyei Múzeumegyesület és a közgyűlést követően bemutatták a Szent István Király Múzeum Alba Regia című évkönyvsorozatának idei kiadványát, amely egy 2016-os zenetörténeti konferencián elhangzott előadásokat és egyéb, izgalmas témákat feldolgozó tanulmányokat foglal össze.
2019.02.21. 07:18 |
Új vezetőség, új tervek - ülésezett a Fejér Megyei Múzeumegyesület

A Fejér Megyei Múzeumegyesület a Szent István Király Múzeum mellett működő, nagy múltú, közhasznú civil szervezet, 65 tagja van. Elsődleges célja, hogy múzeumbarát törzsközönséget neveljen és tartson meg, illetve összefogja a múzeumi tevékenységek - kiállítások, egyéb rendezvények és kiadványok - iránt érdeklődő civileket.

A szervezet elnöke dr. Demeter Zsófia történész, a múzeum nyugalmazott igazgatója, elnökhelyettesei pedig Braila Mária és Bányai Balázs. Elfogadták a szervezet tavalyi program- és gazdasági beszámolóját, illetve beszélgettek az idei feladatokról. Elhangzott, hogy kezdeményezik egy újabb dombormű elkészítését a Nemzeti Emlékhely Királygalériájába, de szó volt arról is, hogy ismét szerveznek a múzeum idei kiállításaihoz kapcsolódó, tárlatvezetéssel egybekötött látogatásokat és tanulmányi kirándulást.

A közgyűlést követően mutatták be a múzeum Alba Regia című évkönyvsorozatának új, rendkívül izgalmas kötetét, amely a székesfehérvári Városházán és a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban, 2016 szeptemberében rendezett kétnapos zenetörténeti konferencia előadásait foglalja össze. A kötet számos hazai, megyei és székesfehérvári kitekintésű témát ölel fel, olvashatunk többek között egy operatársulat létrehozásának kísérletéről Székesfehérváron a 19. század elején, Kresz Géza hegedűművész és családja kápolnásnyéki múltjáról, illetve a zeneszerző Zichy Géza operaszerzői stílusváltásának okairól és következményeiről.

Az évkönyv több izgalmas tanulmányt is tartalmaz. A Mici néni naplója című írásból megtudhatjuk, mit jelentett a vallás és a hit egy polgárasszony életében az 1930-as években, de olvashatunk a sárkeresztesi szőlőhegyi kultúráról, a Hetedhét Játékmúzeum gyűjteményének gyarapodásáról és a Szent István Király Múzeum 2018-as régészeti kutatásairól is. Az évkönyv a múzeum kiállítóhelyein megvásárolható.

Fehérvári színes

  1. Madárkert avató a Gyöngyvirág Óvodában

    Énekszóval, verssel és egy rajzpályázat díjátadójával ünnepélyes keretek között avatták fel a Gyöngyvirág Óvoda Madárkertjét. Az Örökös Zöld Óvoda és Madárbarát Óvoda címmel rendelkező intézmény egy sikeres pályázatnak köszönhetően két udvaron valósíthatott meg interaktív játszóteret. Az E-ON Hungária Csoport által tavaly először meghirdetett A Föld bajnokai pályázaton közel 1,9 millió forintot nyert a fehérvári intézmény a Madárkert megvalósítására.

    2024.05.10.
  2. Megnyílt a fecskehotel

    Elkészült Székesfehérvár első fecskehotelje a Tóparti Gimnázium felújításához kapcsolódóan. Az épületen lévő fecskefészkeket a felújítás miatt hatósági engedéllyel el kellett távolítani, ezek pótlásaként nyílt most meg egy különleges „hotel” a Csónakázó-tó partján, ahol nagy számban élnek a fecske kolóniák. A helyszín ideális számukra, hiszen a közvetlen közelben van a táplálék és a sarazó terület is.

    2024.05.10.
  3. Kutyaséta a HEROSZ Állatotthonban

    Ismét szervez csoportos kutyasétát a HEROSZ Fehérvári Állatotthona. Az állatbarátok május 11-én, szombaton kapcsolódhatnak be a közösségi programba, a gyülekező 10.50 órakor lesz a Takarodó úti bejáratnál.

    2024.05.10.
  4. Programok a KEMPP-ben

    Izgalmas programokkal várják az érdeklődőket a május 11-i Emlékhelyek Napján a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhelyen. Katonazene-történeti kiállítás, zenetörténeti beszélgetés, családi vetélkedő, szabadtéri tárlatvezetések és hagyományőrző bemutatók is szerepelnek az egész napos programban.

    2024.05.10.